Rejestracja i logowanie

Strażacy dokonali niecodziennego odkrycia. Spod ziemi wykopali... pomnik Piłsudskiego! [FOTO]

Wydarzenia 01-10-2020 Autor: Greg Foto: Starostwo powiatowe w Bełchatowie
11

Niezwykłe odkrycie w Woli Wiązowej (gm. Rusiec). Strażacy z OSP podczas prac budowlanych odkryli zakopany w ziemi pomnik Józefa Piłsudskiego. Według wstępnych szacunków mógł przeleżeć tam nawet 80 lat. O sprawie powiadomiono Instytut Pamięci Narodowej.

Takiej niespodzianki strażacy z pewnością się nie spodziewali. Podczas prac budowlanych w Woli Wiązowej (gm. Rusiec) pod ziemią odkryto tajemniczy cokół. Szybko okazało się, że jest to zapomniany… pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w ziemi mógł przeleżeć nawet 80 lat.

O znalezisku poinformowało bełchatowskie starostwo. Z relacji i wspomnień mieszkańców wynika, że pomnik został odsłonięty w 1938 roku w dwudziestą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W kronikach i książkach historycznych mieszkańcy wskazali nawet zdjęcia z tego wydarzenia, które było wielkim świętej w Woli Wiązowej. Co dalej stanie się z historycznym znaleziskiem?

- Pełne odkopanie pomnika wiąże się z naruszeniem pasa drogowego drogi powiatowej i w naszej gestii będzie leżało umożliwienie przeprowadzenia niezbędnych działań– mówi Jacek Bakalarczyk, wicestarosta bełchatowski, który udał się osobiście na miejsce. - Jak widzę, betonowy cokół jest bardzo dobrze zachowany. Jak relacjonują mieszkańcy, płaskorzeźba popiersia Józefa Piłsudskiego była wykonana z brązu i została skradziona, a pomnik przewrócono i zasypano ziemią.

Jak dodaje, o sprawie został już poinformowany Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, który ustali szczegóły historii tego miejsca, a także zdecyduje o dalszych losach znaleziska.

komentarze (11)
Dodaj komentarz

Uwazam,ze "pomnik"to całość,jeżeli skradli popiersie,to odkopali tylko cokol.Jaka wiedza,taki przekaz.Mysle jednak,ze wokol tego cokolu,tez beda wience skladac i lampki palic,malo tego,beda klekacemoji

Widzieli, że tam jest pomnik ale wielkie odkrycie zrobili dopiero podczas budowy wiaty.. No ale jak widać strażacy z wolskiej OSP lubią robić wokół siebie sensacje

Teraz tylko odlew marszałka Dariusza i mamy prawdziwą historie którą Wojciech w szkole będzie dzieciom tlumaczył

Ale głąby. Ja odkope fundamynty na dziołce i powim że odkopołym dum i nie muszę już buduwać. Ja pierdeole

Nie rozumiem. Mówią, że wykopali pomnik, a na zdjęciach jakiś dziadzio z książką, smartfon z babami na ekranie i płyta betonowa w ziemi. Bełchatów jest esencją polskości XD

Androidem paśniki dla świń też można obsługiwać....

... to żadne odkrycie! O tym, że popiersie skradziono w 1939 r. a pozostałość pomnika zakopano w ziemi - wiedzą wszyscy starsi mieszkańcy Woli Wiązowej. W tym miejscu postawiono po wojnie kiosk RUCH! ... ale sensacja???

na wsi kiosk ?

Zaraz zaraz coś nie rozumiem pomnik to cokół plus element wieńczący go jeśli odkopali sam cokół to jak się ma do pomnika . Jeśli odkopię fundamenty to powiem że okopałem dom . 

Przykład idzie z góry przez takich Bakalarczykow mamy żółta strefę

Bakalarczyk a maseczka gdzie ?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także