Rejestracja i logowanie

Bełchatów w pierwszej dziesiątce najszybciej wyludniających się miast w Łódzkiem. Kto jeszcze znalazł się na liście?

Wydarzenia 09-09-2020 Autor: Emste Foto: poglądowe
68
Bełchatów w pierwszej dziesiątce najszybciej wyludniających się miast w Łódzkiem. Kto jeszcze znalazł się na liście?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, nawet o kilkanaście procent zmalała liczba ludności w poszczególnych miastach województwa łódzkiego. Liderem jest stolica województwa, gdzie w porównaniu z 2002 rokiem żyje ponad 105 tys. osób mniej. Jak w tym zestawieniu wypada Bełchatów?

Dane demograficzne opublikowane przez GUS dla województwa łódzkiego nie prezentują się optymistycznie. W 2019 części miast – porównując z rokiem 2002 – liczba mieszkańców zmalała o ponad 10%. Dane dla Bełchatowa mówią o 9,9 – procentowym spadku, co daje nam 9. pozycję w Łódzkiem. Jak prezentuje się cały ranking?

Zestawienie zamyka Kutno, w 2002 roku mieszkało tam 48 666 osób, z kolei w 2019, 43 914, czyli o 4 752 (9,8%) mniej. Na miejscu 9. znalazł się Bełchatów, miasto w 2002 liczyło sobie 63 208 mieszkańców, a w 2019 już 56 973 osoby – daje nam to spadek o 6 235 (9,9%). Następne pozycję zajmują kolejno:

8. Przedbórz – 3 919 do 3 513, spadek o 406 (10,4%)

7. Łask – 19 149 do 17 143, spadek o 2 006 (10,5%)

6. Pabianice – 72 444 do 64 754, spadek o 7 687 (10,6%)

5. Kraśniewice -4 836 do 4 322, spadek o 512 (10,6%)

4.Szadek – 2 130 do 1 902, spadek o 228 (10,7%)

3.Łęczyca – 15 735 do 13 971, spadek o 1 764 (11,2%)

2.Żychlin – 9 151 do 8 109, spadek o 1 042 (11,4%)

1.Łódź – 785 134 do 679 941, spadek o 105 193 (13,2)

Biorąc więc pod uwagę wartość procentową, Bełchatów znajduje się na 9. miejscu w rankingu. Niepokojący jest jednak fakt, że patrząc na wartości liczbowe, więcej mieszkańców straciła jedynie Łódź oraz Pabianice.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, z czego wynika wyludnianie się miast i spadki demograficzne. Eksperci są zgodni, że największy wpływ mają na to migracje ludności, ujemny przyrost naturalny i emigracja zagraniczna. Trzeba też zaznaczyć, że spadek liczby ludności niesie za sobą szereg konsekwencji, gospodarczych, ekonomicznych i kulturowych.

- Proces depopulacji pogarsza strukturę demograficzną. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, więc lokalne społeczności starzeją się. Taki region przestaje być atrakcyjny dla przedsiębiorców. Ciężko bowiem znaleźć w nim osoby chętne do pracy, zaś popyt na produkowane towary i oferowane usługi jest niski – czytamy na stronie naukawpolsce.pap.pl.

komentarze (68)
Dodaj komentarz

Ja wróciłam do Belchatowa jakiś czas temu, po studiach i kilku latach pracy w Warszawie. Życie w małym mieście jest znacznie przyjemniejsze i poprzez bliskość miejsc ma się więcej czasu dla siebie, a straconego czasu (np w korkach), nikt Wam już nie odda. Powiem tak, większość potrafi tylko narzekać, a jeśli ma się głowę na karku, wszędzie można sobie poradzić i wyjść na swoje. Wolę mieszkać tutaj w domu, niż tam w małym mieszkaniu. I wcale nie zarabiam tutaj mniej emoji Dodam, że mam znajomości i nikt mi niczego nie zalatwial. Pozdrawiam emoji

Wyludnia się bo dobrobyt nastał I ludzie domy budują w okolicznych wsiach.

I wszystko z tego wungla, co go chcą zlikwidować. Tak, tak Wy prywaciarza też z niego żyjecie.emoji

Moim zdaniem miasto powinno skupić się na ściąganiu jak największej liczby osób z powrotem po studiach. W tej chwili pandemia może im w tym pomóc - może trzeba pomyśleć nad tym jak przyciągnąć tych, którzy mogą pracować zdalnie? Skoro władza nie jest w stanie przyciągnąć pracodawców to może w takim układzie wyjść z jakaś inicjatywą do ludzi, którzy temat zarabiania na życie mają ogarnięty i nie są zależni od tego co dzieje się na lokalnym rynku pracy?

a najlepsze są ceny ceny mieszkań za które można kupić np.w Łodzi i inne perspektywy mieć.

Hello. My name is Krista . I am an expert in posting articles and texts on various websites. I'm interested in your site ddbelchatow.pl Would you be interested in a mutual cooperation? In fact, I have to propose you something but before starting working answer please this questionnaire in the link below: https://bit.ly/2W918WA It takes no more than 3 minutes but will clarify all the details of the project and accelerate each stage of your future partnership. Thank you in advance for your time and I’m looking forward to a fruitful collaboration. If you require any further information about the questionnaire or anything else, feel free to contact me by this email advert@piromaniay.ru Best regards, Krista

Nie ma szans. To miasto jest od lat fatalnie rządzone przez sitwę która dba wyłącznie o swoje interesy, a samo miasto ma gdzieś. Młodzi ludzie wyjeżdżają bo nie ma tu absolutnie żadnych perspektyw. Wszystkie ciekawe miejsca pracy są obsadzane po znajomości. Wszędzie nepotyzm, układy i kolesiostwo. Tu nawet nauczycielka, czy przedszkolanka powinna mieć plecy by pracę dostać. I skoro młodzi inteligentni uciekają, a publiczne stanowiska okupowane są przez miernoty z politycznego nadania to dla miasta nie ma żadnej nadziei. Niedługo zostanie tu wyludnione miasto z największą liczbą kościołów na mieszkańców. No ale najważniejsze, ze patron miasta i jego honorowy mieszkaniec Jan Paweł 2 nad nim czuwa. Ps Nie ma w województwie łódzkim takiego miasta, jak KrAśniewice. Są Krośniewice jak coś.

Ja nie wróciłem do Bełchatowa po studiach, bo najzwyczajniej w świecie nie było po co. I zdecydowana większość moich kolegów ma podobnie - po prostu nic tu po nich. Brakuje realnych możliwości zarobkowania i miejsc pracy wysokiej jakości. I nie mam na myśli tutaj kilku wybitnych jednostek, które i w stolicy byłyby nie do zatrzymania. Z około 20 osób, z którymi jestem w regularnym kontakcie w Bełchatowie nie mieszka w tej chwili nikt.

dlatego tak ochoczo komentujesz sledzisz wydarzenia z beclhatowa to tak jak komubnista gej lewak ateista ktory ostatni raz w kosciele byl 45 la temy doskonale wie co sie w nim dzieje i komentuje oczywiscie

Nie ma się co dziwić. Na pisowski program „Rodzina na swoim” załapali się nieliczni a konfitur w spółkach skarbu państwa coraz mniej.

Rozumiem, że liczby nie obejmują przytłaczającej ilości studentów i młodych ludzi przed 30tką, którzy od lat nie mieszkają w mieście, ale nadal są zameldowani u rodziców?

Spadek liczby mieszkańców to sygnał - rozkraść co się da i też się stąd zabierać.

wow ilu to malkontentów- Bełchatów stan umysłu...

Spieprzaj stąd pijaku z piotrkowa melinowego miasto morderców trynkiewiczów i innych dewiantów i prezydenta z za krat matusewicza

Parki, skwery, sady za miliony, hamaki a nowe miejsca pracy? W obliczu policzonych dni najwiekszych zakladow pracy zero pomyslow. Pomimo, ze juz za pozno, nikt z naszych wladz nie budzi sie z letargu. Oferta kulturalna? W wiekszosci sztywne religijno-patriotyczne imprezy dla starszych ludzi i partyjnych notabli. Dramat. Tylko czekać jak wskoczymy na pierwsze miejsca tego rangingu.

Mieszkałem kilka lat w Bełchatowie, ale wróciłem do rodzinnego miasta – i była to najlepsza decyzja mojego życia. Miasto porównywalnej wielkości i o podobnym znaczeniu w województwie jak Bełchatów w woj. łódzkim. Też boryka się z problemem dotyczącym braku początkowego zainteresowania wśród młodych, ale jednak jest to miasto, do którego mnóstwo młodych ludzi wraca tuż po studiach, bo zdają sobie sprawę z tego, że koszty życia, spokój i dostępność najbardziej potrzebnych rzeczy do życia są atutem. Buduje się nowe bloki, prowadzone są inwestycje drogowe, miasto jest bardzo dobrze skomunikowane (drogi ekspresowe i autostrada), do wielu miast w Polsce można z niego dojechać pociągiem czy autobusem. Komunikacja miejska istnieje, bo jest płatna, więc na siebie zarabia i kursów jest bardzo dużo, a nie trzy na cały dzień (ale darmowe!) i to głównie na Szpital. Jest gdzie wypocząć, ale nie jest to typowo miasto pod seniorów. Można wypożyczyć rower i za darmo jeździć po mieście, można pospacerować, zrelaksować się, a nie płakać, że nikt nie chciał kopalniakom i elektrowniakom utrzymać Wawrzkowizny i Słoku (ci sami ludzie narzekają, jak za wjazd na Warzkę trzeba zapłacić). Bełchatów to miasto toksyczne, którego mieszkańcy nie czują z nim więzi. Masa kombinatorów i karierowiczów, którzy bez życia na państwowym nie umieliby sobie poradzić i nic by nie znaczyło. Takie jest to miasto, taki jego wizerunek. Umiera i wymiera, zostaną stare i puste bloki na Dolnośląskim i masa nowobogackich w Emilinie. Żadna władza się jednak tym nigdy nie zainteresowała i nie zainteresuje, ponieważ jest kopalnia/elektrownia. Przez brak Złoczewa trochę teraz strach zagląda do tyłka, ale czym dzisiejszy 50-latek czy 60-latek ma się przejmować? On do emerytury dociągnie, a dzieci już dawno dzięki państwowym pieniądzom z Bełchatowa wyprowadziły się do Łodzi, Warszawy czy Krakowa i na pewno nie myślą o powrocie na wieś.

Możemy jedynie ,,podziękować" pokoleniu naszych rodziców i dziadków za przekonsumowanie potencjału naszego regionu i pozbawienie jakichkolwiek perspektyw.

"Zboczeniec czeka za rogiem ulicy Jak wściekłe zwierzę ślini się Gdy tylko zbliżysz się do niego Wyciągnie nóż - zabije Cię To miasto umiera I Ty razem z nim To miasto umiera I Ty umrzesz z nim Jakiś człowiek wzywa pomocy Lecz nikt nie słyszy w klatce z betonu Dziwki mieszają się z podlotkami Tu nikt na pewno nie pomoże nikomu To miasto umiera I Ty razem z nim To miasto umiera I Ty umrzesz z nim Kolejna udana próba samobójstwa Następny pożar w fabryce spirytusu Kolejny wypadek na skrzyżowaniu Następny przypadek użycia przymusu To miasto umiera I Ty razem z nim To miasto umiera I Ty umrzesz z nim Ludzie stłoczeni czekają na żywność Szczekają na siebie i warczą jak psy Przyszli przestępcy szukają swych ofiar Następną ofiarą możesz być Ty To miasto umiera I Ty razem z nim To miasto umiera I Ty umrzesz z nim Umrzesz z nim Umrzesz z nim Umrzesz z nim Umrzesz z nim."

za 5 lat będziemy już na podium, ale chyba mieszkańcy jeszcze nie czytali strategii dla energetyki PiS emoji

PIS plus unia , a przyklaskują temu wszystkie partie , od prawa do lewa ! na którąś z ich pewnie głosowałeś ? emoji

Ale jak to? Dlaczego? Niemożliwe to jest! Szybko, zbudujmy kolejny market to na pewno wszyscy wrócą!

W mieście, po którego ulicach maszerują wojownicy Maryi , trudno będzie zatrzymać młodych ludzi, ale być może własnie na tym zależy naszej konserwatywnej władzy, bo taka sytuacja jest dla kościoła lepszym rozwiązaniem.

Bełchatów świadomie idzie w stronę wsi. Utrata praw miejskich w perspektywie kilku lat jest pewna.

Różnica pomiędzy np Radomskiem, Piotrkowem, Tomaszowem a Bełchatowem jest niestety taka, że tam nie ma dużych pracodawców jak np PGE. i ludzie nauczyli się myślec. pozakładali własne biznesy i jakoś żyją. Bełchatów natomiast w czasach szybkiego rozwoju "ściągnął" do siebie zwykłych nieudaczników, którzy nie mogli znaleźć pracy nigdzie indziej. Poszukajcie sobie danych- to zobaczycie, że w latach 80-tych przestępczość w Bełchatowie była wyższa niż w innych miejscach województwa.. Obiecano im mieszkania, pracę to przyjechali. Ale nadal byli nieudacznikami- tylko z pracą. Dlatego ze świeczką szukać w Bełchatowie dużego, prywatnego pracodawcy. Ci ludzie nie mają talentów do biznesu. Dla większości z nich praca w PGE to pierwsza i ostatnia praca w życiu. Tak sobie ciułają i narzekają. Ciułają i narzekają. No i od czasu do czasu pod blokiem nowy Passat zaparkuje. Do szczęścia im więcej nie potrzeba....

oni maja zdecydowanie lepsze położenie jeśli chidzi o drogi czy kolej,Bełchatów jest na uboczu i ciężko tu jakąkolwiek firme sciągnąć,tyle w temacie mądralo

Nie bierz tego do się ie podły Stefanie o nieudacznikach :p Poczytaj trochę. W Piotrkowie mieszka ok 80 tys ludzi i jest wiele firm o zasięgu ogólnopolskim.

To jakie to biznesy są w Radomsku Piotrkowie czy Tomaszowie które założyli zwykli mieszkańcy oświeć mnie cwaniaczku!

tak naprawdę, to trzeba doliczyć jeszcze około 10-15%, bo jest duża ilość osób, które są w Bełchatowie tylko zameldowane- a od kilku czy kilkunastu lat żyją gdzieś indziej- choćby z mojej rodziny 4 osoby zameldowane tu, ale od 15 lat żyjące za granicą.

Tak jak ja i z 10 moich bliskich znajomych...

fajne miasto, bo do MOPSu blisko emoji

Jest grupa mlodych ktora wyjechala za praca za graanice np; Anglia lub inne kraje i tam pozostali na stale p.s. sam osobiscie znam takich

To miasto wymiera brak perpektyw na lepsze jutro brak zakladow pracy mlodzi juz dawno powyjezdzali do duzych miast za praca i tam pozostali przyjezdzaja tylko na swieta do rodzicow jet poki co Kopalnia i Elektrowni ale i to sie kiedys skonczy w tym miescie beda sami emeryci i rencisci a i markety i koscioly smutne ale prawdziwe

A czego się spodziewać po Bełchatowie jak praca tu jest tylko dla znajomych i chrześniaków i ludzi po linii politycznej. To za chwilę będzie miasto emerytów!

Miasto straconych szans... jeszcze kilka lat i będzie straszyć pustostanami po galeriach, bankach, supermarketach...

I aptekach.

Choroby nowotworowe i inne związane z zanieczyszczeniem powietrza dziesiątkują mieszkańców. Można zaprzeczać, ale statystyki są bezlitosne.

Oczyszczalnia truje dalej. Ludzie zakładajcie pozew zbiorowy przeciwko miastu i oczyszczalni. Niech likwidują albo płaca po 500 zl na osobe miesiecznie.

Wyludnienie tylko z względu na mniejszą liczbę narodzin Niezakladaja młodzi rodzin ze względu na obawy co do p5zyszlosci Tak doprowadzają kraj do wyginiecia ludzkości Ale dzięki takiemu zarządzaniu sami kręcą bata na siebie buhhhaaa

Co ciekawe liczba mieszkańców powiaty utrzymuję się na podobnym poziomie, a przyrost naturaleny jest nawet dodatni. To świadczy o tym, że sporo ludzi buduje domy i wyprowadza się na okoliczne wioski...

Tak. To dobry pomysl budować dom w belchatowie.

tak, idealny. Zwłaszcza ze w 10 lat moze stracić na wartość z 50%

Wy tu tak piszecie jakby ten przykładowy dom to byla inwestycja na 2 lata i zmiana... Nie, życie w PL to nie serial w TVP, że każdy bohater to prawnik/prokurator/sędzia czy inny właściciel korporacji. Statystyczny Polak gdy buduję dom to zakłada ze będzie w nim żył do smierci i jeszcze zostawi ten dom dziecku albo i wnukom. Gdybym zdecydował się na budowę domu to raczej nie myślałbym o tym że za 10 lat ten dom będzie o połowę mniej warty

Tutaj tych strefow inwestycyjnych tyle, ponoć nowi inwestorzy po koronawirusie stworzą 50 tyś miejsc pracy, cudowne chwilę przed nami. Byle do emerytury.

Bo tu jest spokojnie ale ludzie uciekaja za praca bo male miasto I bieda

No cóż, mówił o tym głośno jeden z kandydatów na prezydenta miasta w ostatnich wyborach, ale nie znalazło to jak widać uznania i nikomu to nie przeszkadza.

500- zadziałało.

A ty nie dostałeś

Nie musiał dostać, potrafił zarobić.

Właśnie zatwierdzono nową strategię rozwoju energetyki do 2040 roku i wykreślono odkrywkę Złoczew i co wy na to ? Czekam na opinie.

Bełchatów jest super a dziewczyny najpiękniejsze.

Czy w każdym mieście tak śmierdzi jak na Binkowie? Pytam, bo jestem że wsi.

Mieszkałem kiedyś w kilku miastach ale w Bełchatowie jest najlepiej. Nie wiem dlaczego narzekacie. Wszędzie blisko, prawie nie ma korków, duże sklepy, szkoły, przedszkola, żłobki i ogólnie miasto zadbane. Nie ma rozbojów, a w poprzednim miejscu strach było iść na spacer wieczorem. Naprawdę nie znacie innej rzeczywistości?

w 2035 skonczy sie wegiel na Chabielicach i wtedy my kopalniana brać staniemy sie królami Bełchatowa

Bełchatów zjedzie do 30-40 tyś.Kopalnia się skończy , bogaci emeryci będą już na górce wtedy szybki biznes ściągający szybko kasę z rynku tj markety , banki , apteki , stacje benzynowe pozamykają swoje podwoje i Bełchatów stanie się znowu czarną dziurą.Miasto niewykorzystanych szans gdzie władza przez wszystkie lata jako takiej prosperity nic nie osiągnęła dla miasta.Ach będzie jeszcze b.dużo pustostanów.

Miasto się wyludnia a ceny mieszkań w górę. Czegoś nie rozumiem.

Ceny wywolawcze niestety. Transakcyjne juz nie. Chyba ze znajdzie się jakiś jeleń i "gupi kupi" emoji

Chciałam sprzedać swojego kundelka za 2000 zł. Ogłoszenie długo wisiało. Czasem nawet ktoś na nie się odezwał, ale większość porozumiewawczo pukała się w głowę (a propos, czy wiecie co to może oznaczać?). Aż ru przyszedł szczęśliwy dzień. Udało mi się zamienić kundelka na dwa koty dachowce po 1000 zł za sztukę emoji

Podobno tu taki dobrobyt a ludzie stąd uciekają władza jest zadowolona nowe plaże wam wybudowali a wy uciekacie z tego luksusowego miasta!

Ludzie nie chcą mieszkać w takiej wiosce jakim stał się Bełchatów

Cóż. Oferty pracy (czyt. "przyjęcia") są po cichu. Nie masz pleców-nie masz przebicia. Masz łokcie-dasz radę. Większość daje radę ale klepie szarość...

Dziwi to kogoś? To dopiero początek, a z latami będzie tylko gorzej.

A co takiego oferuje np Piotrków, Radomsko czy Sieradz?? Tak jest WSZĘDZIE!

Zakłady pracy dające zatrudnienie i płace...

Strefy inwestycyjne, tzn prace,cos o czym kolejni włodarze bełchatowa zapomnieli,lub pamiętać nie chcieli. Bo po co, przecież mamy elektrownie, kopalnie, spółki...Jeszcze mamy

Pracowałem kiedyś w strefie Radomsko. 70% tam pracujących to ludzie z poza Radomska. A ci z Radomska narzekają podobnie jak my. Firm tam faktycznie dużo, ale w 90% praca ciężka i słabo płatna. W Bełchatowie jednak ciężko nawet o taką i trzeba radykalnych zmian by to się zmieniło. trzeba na początek zrobić myk Zielonej Góry i zlikwidować Gmine Bełchatów. Dołączyć okoliczne wioski, a liczba ludności sporo się zwiększy. Pieniądzie zamiast na skwerki, hamaki czy parki, wydać na nowe strefy ekonomiczne i dozbrajanie ich. Do tego trzeba jednak odważnych ludzi, a nie nauczycielki i jej psiapsiółek.

I co mają dać te kolejne strefy ekonomiczne? Jak zakład chce się wybudować to i tak się wybuduje. Zakład weźmie kasę z gminy na rozbudowę, gmina da grunty, urząd da zwolnienie z podatku. A na końcu zakład płaci grosze za pracę lub zatrudni większość ukraińcow. W bełchatowie są bardzo wysokie koszta życia. Jeżeli ktoś ma wybierać Łódź, Wrocław czy Bełchatów to wybór jest prosty

Masz całkowitą rację, SSE zostały powołane na 20 lat gdzieś w roku '93 -' 94, przez ten czas tylko wysysały kasę z gmin, ktoś z mafii przedłużył czas działania tych stref o kilkanaście lat. Zabawa trwa.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także