Rejestracja i logowanie

Związkowcy przekazali petycję do ministerstwa oraz prezesa PGE. Czego domagają się od rządzących?

Wydarzenia 31-08-2020 Autor: Greg Foto: WZZ Sierpień 80 KWB Bełchatów
52
Związkowcy przekazali petycję do ministerstwa oraz prezesa PGE. Czego domagają się od rządzących?

Organizacje związkowe, które protestowały w Warszawie, domagając się koncesji dla odkrywki Złoczew, przekazały petycję do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a także do prezesa PGE. Czego domagają się związkowcy? 

Przypomnijmy, że manifestacja odbyła się w miniony piątek, 28 sierpnia. Blisko 150 związkowców z Bełchatowa oraz Bogatyni pikietowało najpierw pod siedzibą PGE, a później przed gmachem Ministerstwa Aktywów Państwowych.  Z naszego regionu w stolicy byli przedstawiciele takich organizacji jak m.in. MZZ "ODKRYWKA" KWB Bełchatów, MK WZZ Sierpień 80 KWB Bełchatów, ZZ "F1" KWB Bełchatów, ZZ GWB KWB Bełchatów, MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów, MZZ Pracowników SEMPERTRANS Bełchatów, OPZZ Konfederacja Pracy Pracowników KNAUF Bełchatów.

Pikietujący na miejscu nie zastali jednak ani ministra Sasina, ani prezesa PGE, bo ci pojechali… do Katowic, gdzie spotkali się ze związkowcami ze Śląska. Związkowcy przekazali jednak przygotowaną na piśmie petycję. Czego żądają od rządzących?

W piśmie przypomniano, że przez ostatnie lata pracownicy i związki zawodowe byli „zapewniani o uzyskani koncesji do końca 2019 roku dla Zagłębia Konińsko-Turkowskiego, Zagłębia Bełchatowskiego i Zagłębia Turoszewskiego”.

- Zaufanie, którym mieszańcy naszych regionów obdarzyli polityków zamienia się we wrogość i nienawiść do rządzących. Niespełnione obietnice wyborcze polityków Ministra Aktywów Państwowych jak również urzędującego Prezydenta RP powodują utratę zaufania i narastające niepokoje społeczne – napisali związkowcy w petycji.

W przekazany piśmie zażądano od premiera i ministra aktywów państwowych m.in. przyjęcia do pracy osób zwolnionych, ich zdaniem z naruszeniem prawa, z PGE i PGE GiEK, powrotu do dialogu społecznego ze wszystkim reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, a także podjęcia jednoznacznych decyzji politycznych związanych z rozwojem branży węgla brunatnego do 2050 roku w tym budowy nowych odkrywek węgla brunatnego. Związkowcy domagają się również odrzucenia w całości zasad polityki klimatycznej Unii Europejskiej narzuconej Państwu Polskiemu oraz podjęcia „pilnej decyzji związanej z automatycznym przedłużeniem koncesji dla obecnie eksploatowanych złóż”. Organizacje związkowe uważają też, że rząd powinien podjąć bardziej skuteczne i zdecydowane „działania w sprawie skrócenia okresu podejmowania decyzji środowiskowych, jak i koncesyjnych”. Związkowcy chcą też od rządu dyskusji na temat projektów programów osłonowych dla osób zwalnianych z zakładów górniczych na skutek likwidacji stanowisk pracy.

- Programy te powinny być finansowane przede wszystkim z funduszy europejskich. Decyzje podjęte przez Państwo Polskie związane z eliminacją węgla brunatnego z własnego miksu energetycznego również należy zrekompensować zwalnianym pracownikom – napisali związkowcy.

Organizacje związkowe oświadczyły, że w wyniku braku reakcji „będą podejmować wszelkie kroki wynikające z uprawnień związków zawodowych”.

 

komentarze (52)
Dodaj komentarz

>:/ Jechali z przy-wódcą czy przy wódce?

Pojechali wiedzeni przez Olejnika do Warszawy, a Prezesa i Ministra nie było. Na pewno usłyszeli. Następnym razem pojadą na Śląsk. Buahaha. Głupie ludzie, głupie ludzie.

To znaczy kogo takiego ważnego zwolniono z PGE? Prezes wyrzucił samych nierozgarniętych z dyrektorkskich posad. Od kiedy związkowcy bronią dyrektorów w Centrali PGE? W 4 literaci wam się poprzewracało.

Decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych dla koncesji Złoczew została odroczona do 31 sierpnia 2020 r. Dzisiaj 1 wrzesień 2020 r. , gdzie jest decyzja ????????

Jest w trakcie emoji

60% poparcia dostali w bełchatowie za takie traktowanie, działa wiec po co zmieniać.

"...odrzucenia w całości zasad polityki klimatycznej Unii Europejskiej narzuconej Państwu Polskiemu" ...Związkowcy chcą też od rządu dyskusji na temat projektów programów osłonowych - Programy te powinny być finansowane przede wszystkim z funduszy europejskich. Śmiech na sali, na pewno jak odrzucą politykę UE to to samo UE da im kasę aby przepuścili na ratowanie trupa...

Posłuchaj trollu bezmyślny b.....e! Unia to komunistyczna ideologia Spinellego, a komunizm tym się cechuje jako naczelną zasadą, że pozbawia ludzi własności, godności, środków do samodzielnego życia co było widać w minionej przeszłości i teraz. Unia Brukselska niczego nie daje. Jest złodziejem, który trzy razy więcej zabierze nim raz coś uszczknie, ale by to zrozumieć i policzyć trzeba zaliczyć rachunki w szkole podstawowej na ocenę przynajmniej dobrą nie mierną jak dominująca większość...

trzeba coraz głośniej i stanowczo mówić o strajku generalnym i przestojach. albo sie ma jajaj albo sobie PiS z Was jaja robi.

Lewacki, pożyteczny id iota

Pracownicy kopalni, bo przecież ich górnikami nie można nazwać , uważają że Polska ma tłuc węgiel do 2050 bez względu na wszystko, niech sie wszyscy dokładają. Chłopki roztropki z kopalnii nie rozumieją niczego

a dlaczego tylko kraje UE mają przrzestrzegać emisji CO2,cały świat ma to gdzieś ,to bez sensu albo wszyscy albo nikt

Kończy się to miasteczko, mądrzy ludzie uciekają jak z tonącego okrętu - z ponad 60 tysięcy ludności pozostało niecałe 55 tys. Brak perspektyw i rozwoju, ale nadal dużo energii do zajmowania się nieswoimi sprawami i hipokryzji, zamiast perspektywicznego myślenia i działania. A związkowcy, szkoda mówić ,jeżeli myślą to chyba tylko o sobie .

Na związkach każdy się poznał.Jak mnie zwalniali Adam walnął podpis jako związkowiec - "wyrzucić ".Póżniej się tłumaczył ,że nie wiedział...Kiedyś będziesz w końcu bez żony gamoniu i pogadamy stary komuchuemoji

Pani Prezes, trzeba się dalej brać za nieudaczników i szkodników. Brać się za spółki, zakupy, podnajmy firm. Sprawdzić umowy, wartość rzeczywistej pracy, zapytać ekspertów czy kwoty na umowach nie są pozawyżane? Jeśli by tak było to czy to brak wiedzy, niegospodarność czy coś więcej?

duża ilość czerwonych łapek może świadczyć że czapka gore, tym bardziej kontrolować, szczególnie tych od Pieluchy, bo ich tu najwięcej.

miejmy nadzieję, że w końcu i za nią się wezmą

A co z tą rzeszą nepotów z radomska i pajęczna? Imu przyjęto w latach 2016-2019? Czy były konkursy ogłoszenia? Dlaczego takie wysokie stawki? A kadrowcy w elb i kwb śpią nadal spokojnie...i awanse ...czy to jest prawobi sprawiedliwość?

Na takie prawo i sprawiedliwość głosowaliście przecież, to o co chodzi.

Trzeba to sprawdzić, bo faktury wielkie i chyba nie przystają do realu.

Ćpunami bełchatowskimi palcie w Elektrowni. Chodzą śmierdziele srają po chodnikach i wevwindach bezmózgie zoombie. Ostatnio jednego widziałem to miał wygnitą dziurę w czole od mefedronu i w tej dziurze było widać gnijące resztki mózgu

powtarzasz się zelowski burku, napisz w końcu coś mądrego.

Nie mogę, w 99% dostosowuję swój styl pisania do Twojego. W przeciwnym razie Twój jedyny cieniutki zwój mózgowy by się przegrzał.

To też było by nie ekologiczne bo smród by był z takich śmieci przegnito-zwęglonych xD

Związkowcy bronią zwalnianych, gdzie byli jak poprzednio ludzi gnębili i dyskryminowali. Adam gdzie byłeś, mówiłeś że się nie będziesz mieszał. Dlaczego, bo trzymaliście z poprzednimi władzami i przyzwalaliście na dziadostwo i patologię a teraz wraca normalność.

Po ostatnich wynikach finansowych PGE czyli ogromnej stracie i cenie akcji na giełdzie , widać ,że wraca normalność Masz racje Normalność PIS-owska czyli najważniejsze to obsadzić swoimi wszystko co się da Za utopione przez PGE pieniądze w PGG czyli kupowanie przez PIS głosów Suwerena na Śląsku za pieniądze m.in. z Bełchatowa zarządem i ministrem Sasinem powinna się zająć prokuratura ale ona oczywiście jest PIS-owska

To poprzednicy doprowadzili do ruiny GiEK. Dobrze, że wreszcie ktoś wie co robi i wyciąga konsekwencje. Pogonić gamoni i obiboków, gdzie pieprz rośnie.

Kopalnioki i elektrownioki marzyli se o akcjach za 150 zł a za chwilę będą sprzedawać na wyścigi po 1 zł 50 gr buahaha

TO miasto zamiera brak pracy i perspektyw na lepsze jutro Elektrowni i Kopalnia sie konczy i bedzie tu taka bida ze hoho Mlodzi juz z tad powyjezdzali do duzych miast za lepsza praca i tam zostaja a tu tylko na swieta do rodzicow przyjada hehe taka prawda zostana tu sami emeryci i rencisci nikogo mlodego bo kto troche mysli to zmyka z tad jak najdalej pa

Ja tak właśnie uciekłam od marazmu bełchatowskiego rynku pracy i wszystkim serdecznie to polecam.

Ja też przyjeżdżam tu tylko na wybrane okazje bo tu słabo.

jak to jest,państwo powołuje prezesa PGE a ten zamiast dbać o rozwój firmy chce ją likwidować,o co to chodzi?

Decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych dla koncesji Złoczew została odroczona do 31 sierpnia 2020 r. Dzisiaj 1 wrzesień 2020 r. , gdzie jest decyzja ?????????????

Tu nie ma co zwalać na pis . Po by było to by PGE było francuskie. Teraz nawet jakby strajk był czy bloki wyłącza to nic nie da . Najwyżej przyspieszy koniec. Z władzą nikt nie wygrał.

los KWB i ELB jest przesądzony i związki dobrze o tym wiedzą,żadnego Złoczewa nie bedzie,zostało jeszcze kilkanaście lat i koniec eldorado,bieda zawita do Bełchatowa,a to wszystko gotuje wam ukochany PIS na który tak zawzięcie głosowaliście naiwniaki,unia obiecała troche srebrnikow i sprzedali was niestety

niestety Bełchatów zacznie się wyludniać kto ma troche oleju w głowie to już z stąd wyjeżdza,władze nie dbają o to żeby ściągnąć tu jakieś firmy ,poza kopalnią elektrownią i paroma spółkami powiązanymi z PGE nie mamy żadnego przemysłu

Ale jaja boją się utraty stołków Będą trzymać zębami wkoncu tu chodzi o 10 tys miesiąc

niech kopalnia stanie lub elektrowni to zaraz pracowników i ich problemy zauważą ... pytanie czy starczy odwagi ...

No niech sabotaż robią. Powodzenia w konsekwencjach.

gorszych konsekwencji od zniszczenia i marazmu nie bedzie wiec nie ma nic do stracenia. od 2015 w regionie nic kompletnie sie nie dzieje.

Tak to jest, jak u steru jest PIS a na stołkach kierowniczych same PO, będą robić wszystko aby się nie udało

co ty bredzisz, PiS od 2015 nie zrobił kompletnie nic dla naszego regionu ... gdzie senator ? gdzie posłanka ? czemu siedzą i milczą jak ten region kona ? 

Wy udajecie że pracujecie . Związki udają że was bronią . A Unia Europejska nie udaje i wymaga likwidacji emisji spalin CO2 . 

UE hahah wiesz co to jest w ogóle ? To zbiorowisko państw gdzie bogatsze mogą narzucać swoje widzi mi się i na tym korzystać .Ślepy naród nie dostrzega , że chcą nas uzależnić do siebie i zlikwidować nasze naturalne złoża bo gdzieś muszą sprzedać swoje .Rząd się sprzedał a obywatele jak ślepe krety wierzą w obietnice.Wygaszą kopalnie a prąd będziemy kupować z zagranicy gdzie zwykły Kowalski odczuje na kieszeni .UE jeszcze pokaże co niektórym na czym ten układ polega

A ty udajesz , że myślisz Niestety głupota wzięła górę

Może by tak zrobić strajk jak czterdzieści lat temu w Szczecinie....

Dlaczego nie było protestów za poprzednich prezesów? Czyżby obietnice posłanek przysłoniły oczy korzystającym z profitów.

Ucięło się Olejowi zatrudnianie pociotków to pyszczy

Teraz to już tylko referendum strajkowe i strajk. Na pikiety już jest za późno. Nikt z rządzących nie traktuje strony społecznej poważnie, nie wspominając o zarządach spółek.

Ha ha ha . Proponuję zjeść snickersa protestującym

Każdy mądry bo pisze z konta gdzie nikt go nie rozpozna hahah. Mądry jesteś taki to napisz to pod postem centralnie .Niestety znając życie jesteś miękka faja i strach Ci nie pozwoli się ujawnić bo tak najlepiej komentować i krytykować .Typowy Janusz

Pisałem z otwartą przyłbicą ale Największy i Najlepszy Prezes Związku (obyś żył wiecznie!) - Wszechmocny Adam, zbluzgał mnie i zbanował. Oczywiście nie jestem wyjątkiem. Skoro szef związków nie potrafi kulturalnie dyskutować na swoim podwórku, to nie ma się co dziwić, że rządzący traktują związkowców jak oszołomów. Mieli realną szansę na skupienie uwagi opinii publicznej, kiedy Morawiecki był w Bełchatowie, ale nie przyszli. Pewnie Gosia wyprosiła. Teraz mogą sobie pisać listy do woli.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także