Rejestracja i logowanie

Nowa kolorystyka i ''amerykański'' napis. Takie radiowozy pojawią się w przyszłości również na ulicach Bełchatowa

Wydarzenia 27-07-2020 Autor: Emste Foto: policja.pl
16

Na policyjnych radiowozach pojawią się nowe kolory. Do dobrze znanego srebrnego i niebieskiego dołączą jaskrawożółte elementy. Pojawi się też hasło "Pomagamy i chronimy". Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowa kolorystyka nie będzie wdrażana od razu, jak tłumaczył w wywiadzie dla TVN24 rzecznik komendanta głównego policji, Mariusz Ciarka – zmiana ma być przeprowadzana stopniowo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oznacza to, że wszystkie kupowane pojazdy będą już w nowej kolorystyce – policja nie planuje malować pojazdów, które są obecnie w służbie.

Polskie radiowozy upodobnią się więc do tych, które można spotkać na ulicach Wielkiej Brytanii lub Czech, kolor to jednak nie jedyna zaplanowana zmiana. Na samochodach pojawi się również hasło "Pomagamy i chronimy" – zostało ono wybrane w konkursie, ogłoszonym jeszcze w 2016 roku i bezpośrednio kojarzy się ze znanym z USA "to serve and protect".

Decyzję o zmianie kolorystyki policyjnych pojazdów, urzędnicy tłumaczą chęcią zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Radiowozy mają być lepiej widoczne i rozpoznawalne, a to ma zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Flota polskiej policji liczy sobie 22 tys. pojazdów, a jak wynika z raportów Najwyższej Izby Kontroli, nie jest w dobrym stanie. Inspektorzy wskazują przede wszystkim na wiek i wyeksploatowanie radiowozów, w raporcie czytamy, że co czwarty pojazd ma już za sobą ponad 200 tys. km, a co siódmy powinien zostać wycofany z użytkowania. Zdaniem NIK, niepokojący jest też fakt, że większość policjantów nie przeszła przeszkolenia z technik doskonalenia jazdy, a znaczna ich część nie ma zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi. Z raportów wynika, że w latach 2015-2016 co trzeci pojazd policyjny uległ uszkodzeniu, a połowa tych sytuacji była z winy samych funkcjonariuszy.

komentarze (16)
Dodaj komentarz

Kolorystyka taka bardziej Brytyjska

Powinno byc : pomagamy i slużymy

Chronimy rządzących, a pozostałym pomagamy pozbyć się kasy.

Mam jedno pytanie. Kiedy w mieście Bełchatów zostanie Straż Miejska.

Nie pomoże puder róż

To może konkurs na hasło zamiast pomagamy i chronimy. Ja proponuje: Milicja - władze chronimy, nie władzy nie pomagamy! Albo jeszcze inne - długo jedziemy ale szybko umarzamy.

Piękne hasło "Pomagamy i chronimy" ,które nie powinno być pustym wydrukiem.Na Policję zgłaszam się po pomoc w sytuacji ,kiedy sama nie daję rady i oczekuję konkretnej pomocy.Mam nadzieję,że nowy policjant to nie będzie straszak,który czekał na "jelenia" jak w piosence pt."Chłopcy Radarowcy".

Ale ładne . Bardziej widoczne będą takie pojazdy.

Brakuje tylko swastyki i napisów POLIZAI będzie jak u szwaba. Może warto zrobić coś co będzie nasze co będzie odróżnić naszych od obcych. Do tego trzeba mieć ja... a nasi politycy już dawno dali się wykastrować w zamian za EUR i stołeczki.

Koci łbie w Anglii, Australii i jeszcze parę krajów ma takie malowania od wielu lat. Ta fobia wobec Niemców jest taka jak kiedyś do Ruskich

Nie zniżając się do twojego poziomu odpowiem tak. W czym to lepsze jest malowanie Angielskie, czy Austriackie od np. Włoskiego, Holenderskiego, Luksemburgu, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Danii i generalnie większość państw członkowskich UE zachowuje w tym względzie tożsamość wymień 10 krajów które z unifikowały swoje policje. Chcesz dyskutować to dyskutuje na argumenty a nie kilka może 5 może 2 bo Niemcy tak mają. Ja nikogo Niemcami nie straszę i to nie jest fobia. To własne doświadczenia, niestety nie mam nic dobrego do powiedzenia o Niemczech byłem widziałem żyłem.

Masz te 10 krajów , w których oznaczenia nie przypominają europejskich oznaczeń na radiowozach. Zjednoczone Emiraty Arabskie Japonia Gruzja Brazylia Kuba Iran Chiny ‌ Argentyna Meksyk Tajlandia

Nie wiem z kim miałeś lekcje języka polskiego. Zunifikować znaczy ujednolicić czyli chodziło o to żebyś znalazł i wymienił 10 krajów które ujednoliciły kolory radiowozów ja podałem ci przykłady państw europejskich które nie ujednoliciły malowania. Geografii też ciężko się nauczyć więc podpowiadam Europa to kontynent na zachód od Uralu do brzegu Oceanu Atlantyckiego i od Oceanu Arktycznego po Morze Śródziemne, Czarne i Góry Kaukazu. Dla ułatwienia zadania państwa o malowaniu radiowozów podobnym do niemieckiego nie muszą być w strukturach EU.

Widać że musieli cię tam mocno przeciągnąć w robocie że tak Niemców nie lubisz . Jak masz taką głowę pełną pomysłów to zgłoś je głównemu komendantowi policji.

Jak już pisałem wcześniej do twojego poziomu mnie nie sprowadziła. Argumenty sypią się twoich wpisach aż szok. Prowadziłem własną działalność jeśli chcesz wiedzieć. Żeby wypowiadać się o kimkolwiek trzeba z nim zjeść beczkę soli. Więc ja się o Szwach wypowiadam.

Chyba Mariusz Ciarka a nie Czajka xD

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także