Rejestracja i logowanie

Projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim Bełchatowa, jednak nie zostanie zrealizowany. Pytamy, dlaczego?

Wydarzenia 24-06-2020 Autor: Emste
24

Projekt miękki Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, który w 2019 roku uzyskał najwięcej, bo aż 754 głosy, czyli "Sterylizacja (kastracja) kotów i psów właścicielskich oraz chipowanie" nie zostanie zrealizowany. Magistrat tłumaczy, że wysłał zapytania ofertowe, nie znalazł się jednak chętny wykonawca. Nieco inne zdanie mają lokalni weterynarze.

Budżet obywatelski w Bełchatowie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z każdą kolejną edycją pojawia się więcej ciekawych i potrzebnych projektów. Trzeba jednak przyznać, że w tym roku "coś poszło nie tak". Projekt miękki, który zebrał największą liczbę głosów wśród mieszkańców, nie zostanie w chwili obecnej zrealizowany. Chodzi konkretnie o sterylizację, kastrację i chipowanie kotów i psów. Mieszkańcy poprzez media społecznościowe nie szczędzili urzędnikom krytyki. Jedna z autorek tej inicjatywy miała bowiem otrzymać telefoniczną informację o zaniechaniu realizacji projektu, na który przeznaczono 50 tys. zł.

- Co to ma być? I pieniądze przepadną? Ciekawe co ludzie powiedzą, którzy głosowali na ten projekt...Szkoda jak zwykle zwierząt w tym wszystkim – komentowała pani Natalia.

Do kwestii projektu odniósł się również radny Koalicji Obywatelskiej, Arkadiusz Rożniatowski, który złożył w tej sprawie interpelację.

- Pytam Miasto Bełchatów w Waszej sprawie. Skromnie, ale konkretnie i co najważniejsze na piśmie - przez telefon to sobie można grilla odwołać, a nie realizację projektu z budżetu obywatelskiego – pisał Arkadiusz Rożniatowski na Facebook-u.

Skąd taka decyzja magistratu? Zdaniem urzędników wszystko przez to, że nie udało się znaleźć chętnego wykonawcy.

- 16 kwietnia miasto wysłało zapytanie ofertowe do czterech bełchatowskich gabinetów weterynaryjnych dotyczące: przeprowadzenia kastracji, sterylizacji, znakowania zwierząt właścicielskich i kotów wolno żyjących na ternie Miasta Bełchatowa (Gabinet Weterynaryjny Ved-Medica; Przychodnia Weterynaryjna Dr-Vet; Przychodnia dla Zwierząt Tęczowa, Gabinet Weterynaryjny Tajka, Przychodnia Weterynaryjna AS, Gabinet Weterynaryjny przy ul. Piłsudskiego). Żaden z nich w określonym czasie, tj. do 25 kwietnia nie udzielił nam odpowiedzi – informuje Aleksandra Duda, rzecznik Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Dodatkowo magistrat poinformował też, że 14 maja zostało przygotowane i wysłane kolejne zapytanie ofertowe, tym razem do 6 gabinetów weterynaryjnych na terenie Bełchatowa.

- Ostatecznie – do wskazanego terminu, tj. 25 maja - nie wpłynęła żadna oferta, co za tym idzie postępowanie zostało bez rozstrzygnięcia – informuje Urząd Miasta.

Nieco inaczej sprawę opisują przedstawiciele gabinetów weterynaryjnych. Część z nich przyznaje, że faktycznie otrzymała zapytanie ofertowe, jednak nie zdecydowała się podjąć współpracy. Z jakich powodów? Jeden z lekarzy poinformował, że prowadzi działalność jednoosobową, dlatego też nie może podjąć się tak dużego zobowiązania. Inny z kolei stwierdził, że wyznacznikiem miała być cena – co mogłoby wpłynąć na jakość usługi, chociażby przez przymus wykorzystywania tańszych narzędzi.

Jednak połowa z gabinetów wskazanych przez magistrat utrzymuje, że nie było kontaktu ze strony urzędników. Jeden z weterynarzy poinformował też, że w kwietniu otrzymał telefon z urzędu, po którym wyraził chęć przystąpienia do projektu. Jak mówi – niestety później kontakt się urwał, nie otrzymał też żadnego maila czy oficjalnego pisma.

Co więc stanie się z samym projektem oraz zabezpieczonymi w budżecie na ten cel pieniędzmi? Na ten moment wiemy, że zrezygnowano z jego realizacji – sprawa nie jest jednak rozstrzygnięta.

- Biorąc pod uwagę brak zainteresowania ze strony bełchatowskich gabinetów weterynaryjnych, realizacją tego projektu miasto na ten moment zrezygnowało z tego zadania. Niewykluczone jednak, że w przyszłości wrócimy do takiego projektu – informuje magistrat.

W kwestii pieniędzy, standardową procedurą w przypadku niezrealizowania jakieś projektu, jest przeniesienie funduszy. Jednak by to zrobić, niezbędne będzie podjęcie przez radnych odpowiedniej uchwały. Na chwilę obecną jednak, rajcy nie dyskutowali w tej sprawie – zmian w budżecie nie zakłada też najbliższa sesja Rady Miasta Bełchatowa.

komentarze (24)
Dodaj komentarz

Bardzo dobrze. Program który wygrał miał wiele dziur. Przede wszystkim powinien być dla zwierząt bezdomnych i wolno żyjących. Czyli kotów. A nie zwierząt właścicielskich. Skoro kogoś stać na posiadanie zwierzaka to rozumiem że szczepi go regularnie, karmi jedzeniem przeznaczonym dla danego gatunku. To i kastrację czy sterylizację we wlasnym zakresie powinien zrobić. Widziałem wiele kotów nad którymi nikt się nie pochyli, ludzie zabierają im małe, trują a wystarczy wysterylizowac kotkę. Mówiłem karmicielom że w końcu będzie można zadbać o bezdomniaki na os. Dolnośląskim i nie tylko... Ale fakt za dużo chcieli zrobić przy każdym zwierzaku za mała kasę. Ehhhh program do poprawy

Tężnie są najważniejsze! a nie tam jakieś psy

Zaczipowałem psa i przez 15 lat jego życia do niczego to się nie przydało. Okazało się, że straż nie ma nawet czytników. Jednak bełchatowski weterynarz mnie namówił i za usługę skasował. Bez sensu.

Jakie miasto taka straż miejska.

Redaktor prezentuje gramatycznie żenujący poziom. Pewnie nigdy nie miał do czynienia z dziennikarstwem, więc pisze sobie, jak umie, a umie jak widać. Wypowiedź - do 25 maja - nie wpłynęła żadna oferta. Dalej - Nieco inaczej sprawę opisują przedstawiciele gabinetów weterynaryjnych. Ale okazuje się, że opisują właśnie tak, że nie złożyli żadnej oferty. Hahahaha Portalik jak to portalik.

Przecież jedna osoba się zgodziła, ale kontakt się urwał bez powodu, więc jest nieco inaczej. Nie "zupełnie", a jedynie "nieco" inaczej. Ogaru trochę.

Radny Arkadiusz to ten co przed poprzednimi wyborami czepiał się, że plakaty zachęcające do adopcji zwierząt ze schroniska to ukryte plakaty wyborcze na konkretne partie?

Jeśli dobrze pamiętam, to projekt dotyczy psów i kotów właścicielskich a nie bezdomnych.

Odwolac to mozna spotkanie a nie Projekt na ktory mieszkancy zaglosowali nie wolno lekcewazyc glosu ludu Zwierzeta tez maja prawa bo kto potem kupi karme

Tylko sterylizacja bo kto pozniej wykarmi te glodne niewinne zwierzeta wlacz myslenie ludzie glosowali na ten projekt I nie wolno lekcewazyc glosu ludzi

Na placu głównym widziałem byka co krowa za rogi na baranach niosła Czy ktoś widział kto chlal za rogiem

Tylko sterylizowac bo rodza co 3 mies chodza glodne sikaja przy bloku gdzie sa radni bo czlowiek to sam idzie po pomoc a zwierze nie musi byc sterylizacja nie wyobr sobie inaczej

Tragedia tyle w miescie jest bezdomnych kotow przy blokach glodnych ktore ciagle rodza koty a ty projekt przepadl a za kilka mies zima kto odpowie za te zwierzeta szkoda mi ich

Tylko dekapitacja.

No szkoda, że nie przeszło. Nienawidzę pierdolonych sierściuchów i sterylizacja to świetny pomysł.

Będą kastrować takich jak ty. Projekt kociarzy przeszedł.

Jak to dlaczego ten projekt nie wygrał? Bo pieniądze należy przeznaczyć na malowanie domów żulom! Proste! Nic innego się nie liczy, żulowi trzeba wszystko dać i kasy na inne cele braknie. Odremontujmy żulom domy a resztę forsy oddajmy im niech se wódki kupią, bo szkoda tak wartościowych ludzi.

Mądra decyzja - szkoda pieniędzy na zapchlone sierściuchy.

Przepraszam bardzo i nie bardzo, w schronisku dla zwierząt na ul . Zdzieszulickiej, też nie sterylizowali lub jak to woli kastrowali zwierząt w epoce pandemii kororawirusa, czy tylko zapytania ofertowe były jednym wielkim babolem

Jeżeli urząd rozsyłał zapytanie i nikt się nie zgłosił to w czym problem...nie ma wykonawcy i już!

Jeśli wysyła do wybranych a nie do wszystkich to jednak jest problem

Dajta na męski rużaniec

U mnie na bazarze , budka drugą po lewej od wejścia, różańce z paciorków kolorowych, poświęconych przez samego papieża i jeszcze przez biskupa po 50 złotych+ plus za drobną opłatą 10 złotych odpust na pięć lat za kłamstwo.... Zapraszam.... Przy zakupach hurtowych rabaty....

Chory kraj i przepisy.

dodaj komentarz
Czytaj także