Rejestracja i logowanie

Aktywiści z Greenpeace znów pojawili się w okolicy elektrowni Bełchatów. Co tym razem zrobili? [FOTO]

Wydarzenia 18-06-2020 Autor: Greg Foto: Greenpeace Polska
45

Działacze Greenpeace oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ułożyli w okolicy bełchatowskiej elektrowni wielki transparent, który nawiązywał do ochrony klimatu. Na grafice zaprezentowano zestawienie energetyki węglowej i czystej zielonej energii. Aktywiści domagają się w przededniu szczytu Rady Europejskiej podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych UE na rok 2030 do poziomu 65 proc. Greenpeace przekonuje, że tylko tak można odbudować klimat i zatrzymać degradację planety.

Ogromny transparent o średnicy 30 metrów w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni rozłożyli aktywiści Greenpeace i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Dwie połowy przygotowanej grafiki przedstawiają dwa scenariusze - w pierwszym z nich nadmierne emisje doprowadziły do katastrofy klimatycznej, w drugim redukcje tych emisji w połączeniu z zieloną odbudową ją zatrzymały. Zorganizowany happening to przesłanie aktywistów do krajów UE. Obrońcy klimatu domagają się podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych UE na roku 2030 do poziomu 65 procent. Okolice podbełchatowskiego kompleksu energetycznego wybrano nie przez przypadek.

- Bełchatów to przede wszystkim symbol tego, jak olbrzymia jest dzisiaj skala ludzkiej interwencji w klimat. Miejsce to, choć daje nam energię na teraz, odbiera nam wszelkie nadzieje na jutro, jako że w bezpośredni sposób prowadzi do katastrofy klimatycznej. Nie chcemy przyszłości opartej na paliwach kopalnych i dotkniętej przez katastrofę klimatyczną. Obecnie znajdujemy się w historycznym momencie, kiedy właśnie tą przyszłość przywódcy i przywódczynie Europy będą wybierać - powiedziała Aleksandra Bieleń z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Aktywiści podkreślają, że w tym momencie wspólnota europejska stoi przed „wyborem drogi na przyszłość”. Członkowie UE już 19 czerwca spotkają się bowiem na Radzie Europejskiej, by omówić ramy przyszłego budżetu oraz funduszu odbudowy gospodarki po kryzysie epidemiologicznym.

- Nadchodzący szczyt będzie kluczowym krokiem na drodze do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Potrzebujemy nowego budżetu UE i funduszu odbudowy, które pozwolą nam ambitne podniesienie do 65% celu redukcji na 2030 rok i osiągnięcie neutralności klimatycznej. To znaczy, że nie możemy pozwolić na wydawanie żadnych pieniędzy publicznych na paliwa kopalne. W zamian środki te powinny wspierać sprawiedliwą transformację i inwestycje w rozwój zeroemisyjnej gospodarki. Przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu wymaga zdecydowanych działań tu i teraz - mówi Joanna Flisowska z Greenpeace.

Obrońcy klimatu zaznaczają, że najbliższe decyzje przesądzą o tym, czy Unia Europejska rozpocznie zakrojoną na szeroką skalę sprawiedliwą transformację oraz zredukuje emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 65 proc. do 2030 roku. Według Międzyrządowego Zespołu ds Zmiany Klimatu (IPCC) tylko takie działanie może zmniejszyć skutki kryzysu klimatycznego i dać nam szansę na bezpieczną przyszłość.

- Teraz przywódcy i przywódczynie Unii Europejskiej mają szansę napisać politykę klimatyczną Unii na nowo, tak aby traktowała ona kryzys klimatyczny z należytą powagą. Rada Europejska musi dokonać teraz dobrego wyboru - powiedziała Martyna Lisowicz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

komentarze (45)
Dodaj komentarz

Gonić faszystów z tzw greenpis

Ta banda ekoterrorystów jest na tyle bezczelna, że nawet ten żenujący plakat wzięli od ss-wnukównie nie zadając sobie trudu z jego przetłumaczeniem. Może oni w Bełchatowie protestują przeciwko uruchamianiu nowych elektrowni węglowych w szkopolandii, USA, Edynburgu lub Pekinie?!!!

to bezmyślni ludzie robią tam awanture gdzie im przelożeni zapłacą w niemczech otworzyli nowe kopalnie jakoś nie protestowali

niech się lepiej zajmą CZAJKĄ w WARSZAWIE jak odpady zasypują całą POLSKĘ

dlaczego nikogo z tego towarzystwa nie bylo jak trzaskowski zatruł WISŁE

to towarzystwo to bezmyslne lemingi za pieniądze

Poczekajmy na recycling paneli i łopat turbin wiatrowych za 20 lat. Czy to bedzie takie eko czyste ???????????? Chcemy czystego klimatu to trzeba sie cofnąć cywilzacyjnie. Innego wyjscia nie ma. Niestety

Zatrudnię ekologa do sadzenia lasu.

Ekolodzy przyjechali to nawet drzewa do zdjęć na chwile uschły ????

Dlaczego te oszolomy nie pojada na Syberie lub do Amazonii?no tak tam nie ma piecio gwiazdkowych hoteli i innych normalnych wygod.z pradu aut komunikacji samolotow tez nie korzystaja ?kapia sie i pija tylka deszczowke?mieszkaja w jaskiniach ?

Przegonić ta hołotę darmozjadów i traktować ich jak terrorystów. Niech jadą do Niemiec do nowo uruchomionej elektrowni węglowej cwaniaczki . 

Zapraszamy greenpeace na akcję sprzatania lasu

Piękny pomysł,brawo.Ekolodzy powinni zacząć od najbogatszych metropolii , biedaków nie musza uczyć ekologii.

STALEKSPAW nie polecam

Szkoda że nie wiedziałem że będą. Też bym pojechał swój transparent rozwinąć: Polska 2020 - bez Greenpeace i eko-głupków.

Ci to mają nierówno pod sufitem zresztą tak jak nasza dobra zmiana panoszą się jakby sami nie zatrówali środowiska swoimi wyziewami nie oddychajcie jak wam tak źle żenada

zapraszamy was czesciej i wezta się za te oczyszczalnie na Zawadach bo płynie nocą syf

Rozumiem że czysta energia jest eco ale nie od razu. Dlaczego Niemcy taki bogaty kraj nadal otwiera elektrownie na węgiel, przecież stać ich było od dawna na atom. My jako państwo zniszczone po wojnie musimy się dłużej odbudować i stan naszej gospodarki nie pozwala od razu zrezygnować ze swoich surowców. Łatwo mówić o ekologii krajom które nie mają swoich zasobów i muszą energię kupować. Im jest wszystko jedno i dlatego podpisali zielony ład. Nam nie jest wszystko jedno bo jesteśmy biedniejsi i jeszcze nie stać nas na kupno drogiej enegii bo mamy węgiel.

Jeszcze mamy...brunatny sie kończy,kamienny tez,

pałować to i jeszcze raz pałować,Ruskie tam się z nimi nie cackają wsadzają do ciupy i tyle w temacie

Jak tam gościu od majątku w KWB, wyjaśnia sprawę spalonej hali z syfem olejowym?

... rozumiem, że zaraz jak wyjadą z Bełchatowa to pojadą do Niemiec, do nowo otwartej elektrowni węglowej Datteln IV ? ... bo okazuje się, że tylko w Polsce nic nie można, nic się nie opłaca i wszystko musi być "eco", a w takich Niemczech już wszystko wolno, wszystko się opłaca i nikt nie ma wątpliwości, że "tak trzeba" jak to było z wycinaniem drzew w lesie Hambach i innych, do dzików strzelają, bo tak trzeba, stocznie prężnie działają, bo tak trzeba, jak trzeba to i wspomnianą elektrownię zbudowali, a u nas nic nie wolno, teraz jeszcze przemysł i rolnictwo chcą nam wykończyć ! ... a gonić tych ekoterrorystów !

W uzupełnieniu do Twojej wypowiedzi polecam obejrzeć film 'Planeta Ludzi', w którym były zwolennik OZE odkrywa o co w tym chodzi. Dodam, że film już tzw. ekolodzy zdążyli zablokować na YT. Omówienie filmu pod tym linkiem (wiem, że to jedna ze stron ale mimo wszystko proponuję zapoznać się): http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2886-upadek-mitu-o-„zielonej-energetyce”,-czyli-najnowszy-film-kontrowersyjnego-amerykańskiego-reżysera-i-producenta-michaela-moore’a-–-„planeta-ludzi”.html

U nas się nie Opłaca ponieważ jest x4 Taniej... ogólnie powinniśmy być bezkonkurencyjni w rywalizacji z Niemcami ale jak widać wystarczy skorumpować POlityków.

pis tez swiety, taka sama banda jak platforma, **** pis

po co wogole och pokazujecie toz to ludzie tak plytcy jak kaluza na szczycie

Zdelegalizować to całe Greenpeace i uznać za ugrupowanie torrorystyczne i gonić jak się pokażą Ci chciwi na pieniądze ludzie gdzie pieprz rośnie ! 

Jakubiak był lepszy od Dudy wczoraj. PiS obrał dobrą strategię zbierając dla niego podpisy. Kaczyński powinien mu udzielić poparcia. Jakubiak to znakomity wybór dla Zjednoczonej Prawicy! Ja bym głosował.

Nie jestem fanką kandydata Żółka, ale określenie rozdawnictwa "menelowe +" zrobiło na mnie wrażenie. Pięknie wpisał się w te +.

Może On jest menel, bo moje dzieci nie.

daj spokój z tym Żółtkiem żal go było słuchać

Pytanie skad Oni maja pieniadze na te wszystkie akcje ?

od dziadków z ss.

Od przyjaciół z Niemiec. emoji

Putin ich wykompał w lodowatym morzu jak mu na platforme chcieli wejsc :- D , szkoda ze nie wiedziałem bo by nie jeden kopa w **** dostał , moze ustawka we wkopie na przedpolu Górnicy na Ekologów ?

A aktywiści przyjechali di Bełchatowa ekologicznym środkiem transportu?czy takim,co zanieczyszcza środowisko?

Tesla ich przywiozła. Następnie przesiedli się na ekorowery wykonane z bambusa i ekoskóry, żeby nie było. Transparenty też wykonane na ekotkaninach bez użycia toksycznych barwników. Poprawność polityczna rządzi. Smartfony ładujemy wiatrem. I ogólnie jesteśmy wszyscy eko... Tylko nam nie pozwalajo

Pajace , jak u nas zlikwidują węgiel ,przemysł oraz niby emisje Co2 to w Azji będą na potęgę rozwijać nie ekologiczny przemysł i emitować CO2 na potęgę. I wszystko wróci do normy tylko ze Polski przemysł bedzie zniszczony a azjatycki kwitł.

Ten gościu w dredach to ta sama osoba którą możemy zobaczyć na Discovery o tych co mieszkają gdzieś tam w dziczy w Bieszczadach, pierze w rzece i nurkuje po śmietnikach. ? Na 99% jestem pewien że to on ... dziwak haha : D

A do Pekinu ta protestować tam mają czyste powietrze .

Greenpeace - to banda darmozjadów sponsorowanych przez kasiastych ludzi z bogatych krajów, potrzebnych im do osiągania swoich celów gospodarczych pod przykrywką "ekologii"

WYYPIERDDALAĆ DO NIEMIEC tAM SOBIE ROZKŁADAJCIE TE SZMATY

Słoma tu z butów wychodzi!

Takoe glupie tlumaczenie ze sloma z butow. Tu ludzie beda bronic swego. A co2 nie jest takie zle!! Walic ekologow i tych co w rowerach stopy sie kladzie... :-D

Kija i loć.Braj zajęcia

dodaj komentarz
Czytaj także