Rejestracja i logowanie

''Woda ledwo leci z kranu''. Mieszkańcy podbełchatowskich miejscowości mają duży problem!

Wydarzenia 12-05-2020 Autor: Emste Foto: Gmina Bełchatów
46

W niektórych częściach Gminy Bełchatów odczuwalne są już skutki tegorocznej suszy. Chodzi głównie o spadek ciśnienia wody w kranach. Ten problem pojawiał się w gminie już w latach poprzednich, zazwyczaj jednak dopiero w czerwcu, podczas gdy w tym roku, mieszkańcy zmagają się z nim już w maju. Jak informuje gmina, "to fatalnie rokuje na letnie miesiące". Sieć wodociągowa zmaga się też z problemami technicznymi, specjaliści wzięli się już do pracy. 

Problem z wodą w Gminie Bełchatów zdaje się poważny, zauważa to również wójt, Konrad Koc, który twierdzi, że kwestia zaopatrzenia w wodę, to obecnie w gminie jedna z najpilniejszych do załatwienia spraw.

- Co zrobić, żeby latem ciśnienie w sieci wodociągowej drastycznie nie spadało? Jak zapewnić wystarczające dostawy wody dla wszystkich miejscowości na terenie Gminy?  To są te kwestie, które musimy rozwiązać jak najszybciej – mówi Konrad Koc.


Zdaniem wójta, obecna sytuacja wynika z faktu, że w poprzednich latach nie poświęcono wystarczającej uwagi i środków na inwestycje związane z siecią wodociągową.

- Musimy działać szybko i skutecznie. Niestety, w związku z sytuacją finansową gminy budżet jest tak napięty, że nie możemy sobie pozwolić na kosztowne inwestycje – dodaje wójt.

Gmina Bełchatów informuje też, że sprawą zajął się już zespół specjalistów, którzy przeanalizowali dokumentację i sprawdzili sytuacje w terenie, jakie są wnioski?

- Okazało się, że w wielu budowanych lata temu wodociągach mamy do czynienia z „niespodziankami”, które sprawiają, że technicznie dostawy wody w odpowiedniej ilości są niemożliwe. Dlaczego? Otóż są sytuacje, że średnica rur na początkowym odcinku wynosi np. 160 Ø, po czym nagle przechodzi w 120 Ø czy nawet 90 Ø!- tłumaczy Konrad Koc. - To oczywiste, że jeśli średnica rur zmniejsza się ni z tego, ni z owego prawie o połowę, nie ma mowy o dostarczeniu wystarczającej ilości wody dla wszystkich odbiorców na końcowym odcinku sieci-mówi wójt.


Zlecono już przygotowanie kosztorysów przebudowy dwóch odcinków sieci – między Dobrzelowem i Helenowem, a także między Postękalicami i Niedyszyną. Rury o średnicy 90 cm, zostaną tam zmienione na te, o średnicy 160 cm. Urzędnicy informują też, że niezbędne będzie też wybudowanie nitki wodociągu, która połączy obie te sieci.

- Mamy kilka opcji związanych z dalszą poprawą sytuacji. Rozważamy odwiert kolejnej studni głębinowej w Ławach, poza tym zastanawiamy się też nad uruchomieniem nieczynnego ujęcia wody w Łękawie – mówi Konrad Koc. - Teoretycznie powinno być wydajne, ale od ponad 20 lat nikt z niego nie korzysta. Rozważamy analizę jego przydatności, jakość wody i jej zasoby — mówi Konrad Koc.


Obecnie najgorsza sytuacja jest w Helenowie, Hucie oraz części Dobrzelowa, problem dotyczy jednak całej północno – wschodniej części Gminy Bełchatów.

 
komentarze (46)
Dodaj komentarz

Centymetry to murarze używają. A tu chodzi o mm.Kiedy redakcja napisze art. bez błędów i zatrudni osoby na poziomie ? 

Wiercić studnie i ciśnienie odpowiednie podac co z tego że rurę 500 mm położą, no latem będą jaja

Wodociąg o średnicy 160 centymetrów dla paru wiosek w wielkiej gminie Bełchatów to chyba lekka przesada. Ropociąg przyjaźń dla prawie wszystkich demoludów za czasu ZSRR to tylko 122 centymetry. I tak to jest jak wielki fachowiec powie a drugi wielki fachowiec to napisze i puści w obieg jako informację. Wprawdzie jest jeszcze jedno wytłumaczenie dlaczego ma być taki przekrój tego wodociągu a mianowicie taki że ten "olbrzym" czyli wójt będzie mógł w nim chodzić wyprostowany w butach na wysokich obcasach podczas kontroli.

ja wody nieuzywam bo jestem eko

Głosujcie dalej na tych co dużo mówią a mało robią to na pewno będzie lepiej. To, że będzie susza specjaliści alarmowali już od kilku lat. Co zrobiły urzędy, instytuty i inne biurokratyczne twory? Odpowiedź wszyscy znamy - jedno wielki NIC. Trzeba było inwestować w małą retencję, odnowić tereny bagienne i podjąć szereg działań zapobiegawczych i przygotować się na to co było nieuniknione bo był na to czas. Wiecie co się stanie? Jak zwykle nic - susza będzie, potem może minie a ludzie znowu wybiorą tych samych niekompetentnych ludzi na ważne stanowiska. I tak to się kręci w naszym kraju.

Jak to Sanepid dopuscił to ja niewiem ?, Jakies koło brudne od ciagnika na uzdatnianiu wody , wszystko pokorodowana klapa zardzewiała nie szczelna , studnie nie czyszczone , w lato wody nie bedzie. Przykro , Wojt musi sie tym szybko zająć. Spece w gminie chyba niewiedza co robic.

Na zdjęciach jest nieczynne od 20 lat ujęcie w Łękawie.

nie klam że budżet napięty słyszałem jak pis mówił że kasy starczy dla wszystkich,ale mamy przecież rezerwy złota jest kasa za wycinke drzew w całej Polsce, za sprzedane konie w stadninach więc gościu kłamie i pis nam DA

zibi-Od rana czytam Twoje dowcipy.Mała Gmina Bełchatów ma zarządzać krajowymi rezerwami złota pod Twoje dyktando .To musisz czuć się wielkim ważnym ,ale w realu , niestety musisz obniżyć loty.

faktycznie jesteś stara jak od rana czytasz 1 dowcip pewnie kłopoty z czytanie ale i ze zrozumieniem ,napisałem że nie jesteśmy biedni i że wystarczy poprosić prezesa i centrale a spłynie na gmine miód mleko

Średnica chyba 90 mm na 160mm 160cm to można chodzić w środku to Łódź takich średnic niema wodociągów ech URZĘDNICY

To akurat dzieło redaktorów, a nie urzędników ;-)

70% wody w kraju zużywa przemysł. Więc może przedsiębiorstwa niech zaczną oszczędzać

70% wody zużywają tylko elektrownie do chłodzenia turbin, bo mają układ otwarty.

Kąpiel raz w tygodniu, po kolei w wannie z babką na końcu wróci do normy.

Kup ta wodę od koszernych żydów z USA solidaruchy z PIS to banda niedorobionych karierowiczów jedno co im wychodzi to podwyższać sobie pensje i podnosić podatki po 1989 roku.

Znowu wali padliną, zapowiada się bogate w odory lato.

Spytaj sie dlaczego Pani Skorupy- Kierownik projektu

Wystarczy dogadac sie z wodkanem w belchatowie ktory bez problemu moze dosilic wodociagi gminne komory polaczeniowe od wielu lat istnieja na granicach miasta i gminy.Wymienili juz magistrale czyli juz moga smialo podac wode na gmine. Wojt juz dawno powinien sie dogadac z prezydentem miasta i kupowac wode z sieci miejskiej w okresie wiosenno letnim.

Na Pieluchę to bym za bardzo nie liczyła sąsiedzi z Kurnosa. Prędzej z pragnienia pomrzecie niż ona palcem kiwnie. Już gminie Sulmierzyce załatwiła. To próżna i złośliwa kobieta.

a może pani poseł też ktoś dokuczał gmina sulmirzyce taka święta??/ masz wyrażne dowody że pielucha podła???

Oczywiście że tak, znamy ja bardzo dobrze, zalazła za skórę ale karma wraca. Gmina Sulmierzyce w 2015 roku zrobiła jej jeden z najlepszych wyników wyborczych i tak się odpłaca. Pieniądze za węgiel próbowała zabrać, w zaopatrzeniu w wodę z kopalni jako szkodę górnicza nie pomaga a może nawet gorzej. Były dyrektor KWB Marian kiedyś powiedział że klucz od waszej wody jest w Pajęcznie. Czwarty rok walki i ciągle pod górę. A takie ma wejścia, została generałem górniczym, zatrudnia kogo chce. Ale jak się jest złośliwym i nienawistnym człowiekiem to tak się robi. Gmina Sulmierzyce obroniła pieniądze za węgiel a ona nie może tego ścierpieć i dokucza. Ma jeszcze pomocników. Ale jak życie pokazuje złośliwi ludzie źle kończą. Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy. Mógłbym pisać jeszcze więcej pikantnych rzeczy ale na ten moment wystarczy.

trzy pomniki jeszcze postawcie włodarze może pomoże...

Na klopoty Janowska.Ona wszystko załatwi...

Na problemy najlepszy jest Adam Olejnik, on załatwia wszystko, szczególnie swoim.

No i z Pieluchą mu po drodze.

Walczymy o Złoczew i 17-stki! Dla pracowników spółek talony na balony!

Wystarczy wywiercic studnie , zwierciadło na kopalni sie odbudowywuje a a wiec kopalnia ma tyle do tego jak do huty i dobrzelowa ze hey. strona kurnosa olesnika no moze i lej depresji podbiera , Dobra poprostu zaniedbania technologia z lat 80 , studnie nie czyszczone, zaniedbania pompy trupy wiecej pradu pobierja niz wody podaja itp.

Albo ja się nie znam albo średnica rur jest zmniejszana po to aby utrzymać odpowiednie ciśnienie wody na odcinku kilku/kilkunastu kilometrów, raczej logiczne jest że ta woda prze tyle km nie płynie tylko i wyłącznie w jedno miejsce a po drodze są jakieś trójniki gdzie woda płynie w kilka miejsc i tak dalej i tak dalej a gdy większą średnicę na całej długości to pozdrawiam tych którzy są na samym końcu ...czasami woda w kranie będzie cieknący...bo napewno nie będzie ciśnienia ..

Panie przepływ jest ważny, z tego, co pamiętam równanie Berlouniego. Fakt - lata zaniedbań.

rządy koca kloca już są odczuwalne, to szumowina jakich mało na tym świecie...

No ale teraz się obudził, że są problemy z wodą? Będzie zwalał na poprzedników, a siedzi już drugi rok na stołku. To co przez ten czas robił? Ja wiem, że poprzedni wójt to była tragedia, ale wiecznie nie można zwalać winy na poprzedników, tylko trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty, a nie nabijać kabzę sobie i kolesiom na stanowiskach. I dlatego w tym kraju jest jak jest, wszędzie bieda ,cebulactwo, aj szkoda gadac.

PiS piąty rok jedzie po platformie a chłop jest dopiero drugi.

Zapomniałeś,że PO i PSL mieli nieograniczone możliwości które wykorzystywali , nie zawsze zgodne z prawem a jak PIS przejął władzę to okazuje się ,że nasze Prawo i Konstytucja służą do" przeciągania liny"bo oszuści tak interpretują "Prawo" że legalizują bezprawie .Nikt nie odpowiada za swoje błędy, a oszuści prześcigają się w szukaniu coraz lepszych hamulców ,żeby okazało się że PIS nie potrafi rządzić i w żywe oczy chcą okpić Suwerena.Państwo Prawa.

Rury o średnicy 90 cm, zostaną tam zmienione na te, o średnicy 160 cm. To prawdziwa magistrala będzie, a nie wodociąg, szacun wielkiemoji

Kopalnia obciagnela wodę z regionu a jeszcze chcecie Złoczewa. To dopiero była by pustynia. Wystąpicie do kopalni oni chętnie dadzą wam wodę bo i tak przez kanały idzie do morza. Jakby się opierali to poproście poseł Pieluchę to wam pomoże, ona się na tym zna ma układy i na pewno chętnie to zrobi.

cytat:"obcigneła" ....

No to Panie wójcie trzeba walić do tej Pieluchy i niech pomaga jak taka chętna. Janowska przecież jej koleżanka.

A wy tam jeszcze macie wodę w tym Kurnosie? Kolega wójta jeszcze nie dobił waszej spółeczki wodnej i lokalnego ujęcia wody? Kto będzie miał kasę z tego jak całą wioskę podłączą do ujęcia wody z innej gminy?

jezeli juz o obciaganiu mowa to biedron ma 2% Poparcia buahahahahahahhaaaaa

Panie Wojciie w Postekalicach tez nie jest lepiej

Dokładnie. Zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Panie wojcie Koc. Ale pan już jest drugi rok wójtem i też nic pan nie zrobil

W Gminie Rusiec niestety też.A zdarzają się dni gdy jej nie ma.

Co ma wójt gminy Bełchatów do gminy Rusiec kobieto weź nie pie..... ogarnij się po ludzku.

dodaj komentarz
Czytaj także