Rejestracja i logowanie

Kościół w obliczu koronawirusa. Biskup wydał dyspensę. Msze przez radio i internet

Wydarzenia 14-03-2020 Autor: rk, Greg
85
Kościół w obliczu koronawirusa. Biskup wydał dyspensę. Msze przez radio i internet

W obliczu zwiększającej się liczby zarażeń koronawirusem Kościół Katolicki udziela dyspensy wiernym od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś prosi wiernych, aby pozostali w domach i apeluje o uczestnictwo w nabożeństwach przez telewizję, radio, czy internet. Czy w Bełchatowie wierni zrezygnują ze mszy świętej?

Koronawirus zaczyna paraliżować polską codzienność. Zamknięte są szkoły, muzea, wiele firm i urzędów decyduje się na prace zdalne. W piątek 13 marca rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzając kolejne zakazy i obowiązki, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń. Jednym z obostrzeń jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób (w tym religijnych). Jak zatem będzie wyglądała niedziela dla wiernych w Bełchatowie?

W związku z rozprzestrzeniającymi się wirusami, polscy biskupi udzielają dyspens od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach. Nie inaczej jest w archidiecezji łódzkiej, której częścią jest dekanat bełchatowski. W komunikacie kurii czytamy:

„Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca osobom: w podeszłym wieku osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.”

Arcybiskup zachęca do uczestnictwa w mszach przez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz zawiesza odprawianie w kościołach archidiecezji łódzkiej nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

W liście do wiernych, który został opublikowany na stronie internetowej łódzkiej kurii, abp. Grzegorz Ryś apeluje, aby zostali w domach. Deklaruje, że sam również będzie prowadził transmisję internetową mszy świętej ze swojej domowej kaplicy.

- Odpowiedzialność zabrania nam większych zgromadzeń: władze państwowe, a także kościelne ograniczyły możliwą liczbę ich uczestników do 50 osób. Zastosujmy się do tych zarządzeń! Przede wszystkim zostańmy w domach – niech nasze domy staną się w tym czasie najważniejszymi i najaktywniejszymi świątyniami. Korzystajmy z transmisji Mszy świętych – osobiście zobowiązuję się do przekazywania takiej transmisji z mojej kaplicy domowej – codziennie, tak długo, jak zajdzie tego potrzeba - napisał w liście do wiernych ks. arcybiskup Grzegorz Ryś. 

Arcybiskup Ryś poprosił też księży, aby "nie zwoływali ludzi na żadne większe celebracje – również rekolekcje czy inne wielkopostne praktyki". Zaznaczył, aby jednak kościoły pozostawili otwarte na  "całodniową, prywatną modlitwę".

Co jednak z wiernymi, którzy zdecydują się wybrać do świątyni na niedzielne nabożeństwo w Bełchatowie? Ks. Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP i dziekan bełchatowski, zapewnia, że wiernych wchodzących do kościoła księża liczyć nie będą, ale ma też nadzieję, że bełchatowianie posłuchają apelu i zostaną w swoich domach. 

- Wiernym, którzy nie zapoznali się z komunikatem w sprawie dyspensy, jutro przekażemy te informacje. Kto je przeczytał na stronie parafii , to ma świadomość, że w tym trudnym czasie trzeba modlić się w domu. Część wiernych zapewne przyjdzie, bo nie wszyscy korzystają z internetu - mówi ks. Zbigniew Zgoda. 

Co jeśli na msze święte przyjdzie więcej niż dozwolone 50 osób? Ks. Zgoda przyznaje, że jeśli taki scenariusz się potwierdzi, to zostaną wpuszczone one kościoła, bo jak podkreślił, nie wyobraża sobie sytuacji, w której kogoś do świątyni nie wpuści. Apeluje jednak do bełchatowian, aby ci modlili się w zaciszu domowym. 

- To jest bardzo trudna sytuacja. Mam nadzieję, że aż tyle osób nie przyjdzie. Na pewno nie będziemy liczyć wiernych przy wejściu. Kościół odwiedzą te osoby, które nie usłyszały apelu o pozostanie w domach. Trudno mi powiedzieć ilu bełchatowian przybędzie na nabożeństwa, wszystko się wyjaśni jutro. Raz jeszcze apeluję, aby wszyscy zostali w domach - podkreśla ks. Zbigniew Zgoda.  

 

 

 

komentarze (85)
Dodaj komentarz

Proszę zgłosić się słynnego bełchatowskiego Aptekarza który pod pomnikami kwiatki składał z nieważnym orderem wpiętym w klapę

a dlaczego wy mierne pismaki pokazujecie akurat kościól na Dolnym. Przecież głównym kościołem miasta jest Zgodowy kościól na Kościuszki, do którego czasem uczęszcza ta rozwóda, która za kilka tygodni ponownie weźmie ślub- niejaka pani prezydent. a wirusa to wy już z dawno macie.. wasze mózgi juz są zainfekowane wirusem głupoty... amen.

Ale z kim?

Kiedy bierze ślub? W Piotrkowie?

Od zarazy i chorob zachowaj nas Panie

No tak msza przed telewizorem a na tace chyba przelew na konto To jest myśl

Kościół dogadał się z ZUS -em. Nie walczą z koronawirusem.

Jak ktoś wysłał dziecko na konkurs piosenki religijnej, to teraz nie wyśle do kościoła mimo wirusa?

Tragedia powariowaliscie ludzie bylam rano na bińkowie tylko garstka ludzi. Pamietajcie jesli wy zapomnicie o Bogu to On zapomni o was....!! Zamkniete koscioly.... Zakaz Eucharysti... Czy aby tego nie chce diabeł.......?? ??

Oj, widać nigdy nie słyszano o duchowym uczestnictwie i duchowej Eucharystii. Uzupełnić braki.

A ile parafianka ma lat?

Diabeł? Diabeł nie istnieje. To ludzki wymysł. Skoro jakiś facet dzisiaj mówi, że nie jest grzechem nieobecność na mszy, a za tydzień lub dwa, nagle to samo będzie już grzechem. Coś albo jest albo nie jest grzechem. Czarne nie stanie się białe tylko dlatego, że ktoś powie, że jest inaczej.

Nie strasz tutaj karą boską. Znam takich, co to siedzą pod figurą i diabła mają za skórą. I przede wszystkim nikt nie powariował tylko stosują zalecane procedury. Jak tobie ulżyło to twoja sprawa.

Czy wypada w kościele pachnieć czosnkiem?

A czy ktoś pomyślał o pracownikach kopalni, elektrowni? Ludzie tam w ilości nawet 300-500 osób jednorazowo przebiera się na szatniach,a później wszyscy jeden po drugim myją się w kilkudziesięciu kabinach prysznicowych. Nie ma tam nawet jednego płynu do dezynfekcji i nawet jednego dozownika z mydłem na szatniach i łaźniach.Przecież jak tam zacznie się szerzyć virus, to wszyscy w Bełchatowie zachorujemy!!!

Bardzo słuszny komentarz,widać że służby BHP kopalni śpią

Śpi również naczelny SIP owiec kopalni

niech zgłoszą sprawę do sip-owca

Oni dostali akcje, to ich firma rodzinna.

Takie życie możesz siedzieć w domu.

A gdzie środki do dezynfekcji i przeciwbakteryjne. Powinny w każdym mieście stać pojemniki z takimi płynami w miejscach ogólnodostępnych!!!! Państwo i miasto powinno zapewnić każdemu obywatelowi takie środki!! Ale po co, przecież mają teraz kampanię wyborczą na glowie, a nie epidemię!!!

To by sie bezdomni cieszyli. Taki płyn 60procent na każdym skrzyżowaniu. Ale by menele mieli impreze.

Są już na Orlenie. Po 95 złotych.

RYCERZE larum grają a was niema kiedyś w XX w. na rogatkach ,przystankach w zimę stały koksowniki teraz powinny stać wiadra ze święconą wodą oraz tacki każdy by wrzucił datek na modlitwe oraz zdrowie naszych kapłanów

Widze ze w wiekszsci piszacych to Zartownisie obyscie jeszcze NIE plakali

Jeżeli dzieci i młodzież maja być w domach bo to nie wakacje to się pytam co ministrancji robią w kościele na przytorzu? A jednego nawet proboszcz zrobił kościelnym bo były na zwolnieniu lekarskim Jezeli mamy przestrzegać zarządzeń to stosujemy je wszyscy..co proboszcz sam otworzyc kosciola nie potrafi ?to gospodyni niech to zrobi.

A ty co tam robiłeś, że tak wszystko wiesz?

a gdzie rodzice-pewnie też siano w głowie

Od powietrza glodu ognia i wojny zachowaj nas PANIE Rozaniec odmawiajmy bo wszystko w rekach Pana Jezusa moze jakos wspolnymi silami poradzimy sobie z choroba

Jezus rozdawał, a nie zbierał na tacę.

Prawdziwy osioł się odezwał.Owszem Jezus rozdawał hojnie ,ale też uczył , "wart jest robotnik zapłaty swojej".Nie jesteś w stanie osądzać ,więc zamilcz.

Uważaj! Bo na pustkę we łbie i złe słowa dyspensy biskup nie dawał.

Ha ha ha ostatnio moda na przebieranie ,więc uważaj , osłom też nie dawał,bo to tylko zwierzątko.

Żadne ZLO nas nie pokona poradzimy jakos sobie zostajemy w domu w sklepach tlum ludzi na poczcie tez sami emeryci

A handlarze samochodów dalej do Niemiec jeżdżą, auta z wirusem sprowadzają

Bog jest i ciekawe co chce nam powiedziec w tej ciszy i refleksji nad własnym zyciem w czasie Wielkiego Postu teraz nikt sie nie spieszy

I tacka pójdzie się ......

A Tobie żal d.... ściska.

Ja obejrze Msze sw w tv z powaga trudno w tym szczegolnym czasie trzeba odmawiac rozaniec i wiecej sie modlic za chorych i cierpiacych

Nie lekajcie sie jedna choroba a wszyscy sie przestraszyli tak mowil prymas Jezus jest z nami chorymi

Skąd w was tyle wrogości do kościoła katolickiego? Księdzu zdaża się zgwałcić dziecko , ale to nie jest jego wina tylko rodziców. Po co je same puszczają?

Puknij się kobieto.... Najlepiej w łeb i to mocno

Brawo niezawisłe sądy i sprawiedliwi sędziowie. Wszystkie ostatnio sądzone osoby kościelne (trudno nazwać ich księżmi) za przestępstwa pedofilii, gwałtów i molestowania dostają bezwzględną karę więzienia. Skrzywdzone osoby czekają na ukaranie biskupów przez papieża. Wiedzieli i ukrywali.

A kto ich ochraniał w tamtym czasie jak nie byle SB i Wojskowe służby państwo o tym wiedziało i co? Może pan Sekielski podejmie trop i nakręci jakiś film z udziałem generałów i oficerów dawnych służb emoji prędzej splami bieliznę że strachu emoji to jest wasza sprawiedliwość ,rozgrywają was i okradają jak małe dzieci

Najsłabszy trol jak dotąd, no ale palikany łykajo, liczy się.

Ty tępa dzido. Brak słów na skomentowanie tego wpisu.

Bój się Boga Ewo,pierwsza grzesznico .....

Jak może się księdzu zdarzyć zgwalcicic dziecko ?zastanów się co piszesz to jedyne miejsce do którego nie powinniśmy się obawiać puszczać dzieci A jednak moje nie będą chodziły

Niewierzacy to nigdy nie chodzili a dla katolikow modlitwa to pokarm dla duszy ja w domu odmawiam rózaniec

Kwietniow kup sobie telewizor i słownik ort bo robisz bł ort jak w szkole specjalnej

Pedofile i tak nie dlugo nie beda miec po wiecej niz 50 osob na mszy. A kosciolow przybywa w Polsce bo narazie maja sie dobrze. Pelno tam starych ludzi i elektoratu pis chodzi. Ale jeszcze pare latek.... Swoja drogo kupie chetnie za grosze. Przerobie na cos bardziej przydatnego...

Wstyd czytać ,zastanów się jednak czy doczekasz jutra "swoją potęgą" a wymyślasz patologiczne scenariusze , co Cię dopinguje ,chyba grzech.

Spory ??? Ha,ha,ha !!! Widziałam jak sikałeś,daj spokój,nie bądż śmieszny .....

Ale jesteś płaski.

Tak burdel dla ciebie idioto

Pan Jezus mowil Nie lekajcie sie jestem z Wami po wszystkie dni

Ja nie mam radja ani telewuzora gdzie mam się módlic?

na parkingu pod 315

Na twoim oddziale w psychiatryku na aleksandrowskiej covicie Xd szk

On się z Tworek urwał...,

Na rowerze ....

Ty (co sa w worku , co wyzuca sie do smietnika...) zamilcz!!!

Kurna, gdzie jest koncesja na odkrywkę Złoczew ja się pytam.

Bedziesz robił w Biedronce za najniższą to zobaczysz co to prawdziwie życie

Gdzie jest bóg?? przecież wszystko w rękach boga....tak słyszałem

A co to Pan Bóg jest jakims parobkiem że musi spełniać wszystkie życzenia ludzi?... ta mutacja wirusa jest sztucznie wychodowana przez człowieka ,żeby sparaliżować i przestraszyć ludzi zapędzić ich do kąta ,,,już słyszymy pierwsze pomysły eliminacja gotówki,kto za tym stoi ,dlaczego wybuchło to Chinach i najwięcej przypadków w Iranie ....to ludzie zgotowali ten los to niech teraz to odkręcają

A Fighterzy Maryi będą? Na różaniec kolejny, t razem skuteczny, bo tamten się coś nie udał i mam stan epidemiczny.

Msze przez internet? Teraz widać jak wydajne serwery mają nasi dostawcy internetu. Ja mam z Vectry i zamiast 150 MB/s leci 30-40 .No wiadomo wszyscy w domu PC i lapki na full.

Prawdopodobnie jakiś twój starszy sprzęt połączony po wifi powoduje obniżenie prędkości całej Twojej sieci. Podłącz tylko 1 komputer kablem i zobaczysz, że będziesz miał wtedy więcej niż 30-40 Mbit/s

Będą dla tych, którzy przyjdą promocje na pochówki?

a ludzie i tak pójdą - proponuję straży miejskiej liczyć wchodzących

A jak jest u Jehowych i innych wyznaniach ? Przestrzegają zarządzeń? Ktoś wie może.

Ze kto tam jest proboszczem? Chyba Stanisław Jaskula

a ja jutro mimo iz do pracy na rano jadę to pójdę do kościoła STOP tej nieuzasadnianej paranoi na Dude juz nie zaglosuje i na nikogo innego zeby nie bylo

Jo tysz udzielom byskupom dyzpensy.

Ja to nawet bez dyspensy nie chodziłam.

To żyj jak zwierzę i zamilcz matrono

ale masz zryty beret Rychu!!!

Afe poziom Lidki zamiast mózgu maślanka

Czy na DDBełchatów będzie transmisja z Bełchatowskiego kościoła?

Z Bełchatowskiego nie tylko z Warszawskiego specjalnie dla takich jak Ty.

To super a dla Franka piwska nie będzie przez telewizor bo baru nie transmitują a szkoda nie

P Rozwiń bo niezrozumiałem.

Jak masz ograniczoną inteligencję to już się nie domyślisz Franku .

dodaj komentarz
Czytaj także