Rejestracja i logowanie

Greenpeace pozywa PGE za zmiany klimatu. Czego domagają się działacze od koncernu?

Wydarzenia 11-03-2020 Autor: Greg Foto: Greenpeace Polska
37
Greenpeace pozywa PGE za zmiany klimatu. Czego domagają się działacze od koncernu?

Greenpeace pozywa koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Działacze żądają, aby spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych oraz wdrożyła strategię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Chcą, aby PGE zrezygnowało z odkrywki w Złoczewie.

Podczas składania pozwu aktywiści Greenpeace zorganizowali happening, w trakcie którego nakleili przed siedzibą grupy kapitałowej PGE w Warszawie przerobioną reklamę spółki z hasłem „Mamy energię do zmiany klimatu”.

Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska podkreślił, że rząd cały czas zwleka z wyznaczeniem 2030 roku jako daty odejścia do węgla. Jak przekonywał, dzieje się tak mimo „jednoznacznych danych naukowych pokazujących, że cała europejska gospodarka, w tym polskie spółki energetyczne kontrolowane przez skarb państwa, musi być wolna od węgla w ciągu najbliższej dekady”.

- W tej sytuacji nie mamy innego wyjścia jak domagać się na drodze sądowej, aby największy krajowy emitent gazów cieplarnianych zrezygnował z nowych inwestycji w paliwa kopalne, w tym budowy kopalni odkrywkowej w Złoczewie, oraz najdalej do 2030 r. zamknął instalacje produkujące energię ze spalania węgla. Ujawniony niedawno plan zamknięcia największej na Śląsku, należącej do PGE GiEK, elektrowni w Rybniku pokazuje, że jest to możliwe. Szybkiemu odejściu od węgla sprzyjać będzie także zaostrzenie przez Unię Europejską celów redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. - powiedział Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.

Greenpeace podkreśla, że pozew przeciwko PGE GiEK ma nie tylko "silne uzasadnienie merytoryczne", które daje mu współczesna nauka o klimacie, ale również solidne podstawy prawne.

- Pozwy klimatyczne coraz częściej stają się narzędziem zmiany koniecznej do realizacji sprawiedliwej transformacji energetycznej. Pójście do sądu przeciwko właścicielowi największej na świecie elektrowni na węgiel brunatny jest odpowiedzią na pilną potrzebę działań, które należy podjąć w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Niejednokrotnie wygrywaliśmy już w sądach sprawy z koncernami energetycznymi. Oczekujemy, że nasz pozew zmusi PGE do podjęcia realnych działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii - mówi Paweł Szypulski.

komentarze (37)
Dodaj komentarz

Polska sama im na to pozwala. Niech ktoś z nas sobie wejdzie od tak na komin to wylądujesz w pierdlu a im jeszcze PGE płaci żeby zeszli kur... Dasz palec wezmę rękę. A u siebie smrodu nie widziała kopalnie węgla elektrowni na węgiel plus atom ciekawe jak to pierdyknie czy też tam wejdą.

Grinpis do roboty a nie pluć jadem na kasę trzeba zarabiać ciężką pracą a nie parciem na szklo przez was jest ta epidemia bo przez kogo siejecie nim po całym świecie

domagam się od grinpisu, żeby ponownie rozpoczęli edukację, na poziomie podstawowym.. ..każdy semestr nauki, zakończony egzaminem państwowym.

Polecasz każdą klasę po 3-4 lata?

W Niemczech nowe kopalnie węglowe mają kilkakrotnie większe wydobycie dzienne niż w Polsce nie wspominając o Ruskich czy Chinach... Ale tak Polska musi płacić podatki za spalanie własnego węgla...

Jak masz taką wiedzę to Ty pozwij Niemców.

Ja pier....Ole wszyscy tylko na PiS narzekają . Ludzie wam ciężko dogodzić. Było "PO" źle bo coś tam coś tam . Bo wina Tuska itd ... Sìe kur....A zdecydujcie wkuńcu i przestańcie narzekać Dla nie których to przypuszczam że nawet papież po jakimś czasie byłby zły . A co do Eko oszołomów to panowie nic nie da że my dojedziemy od węgla . Niech lepiej świat zajmie się krajami gdzie zwozi się elektro śmieci i gdzie biedni ludzie nie rzadko dzieci rozbierają i odzyskują , złomu A reszta jest spalania na stosach . A i jeszcze jedna kwestia proszę mi powiedzieć gdzie i jak będą utylizowane tak niby przyjazne środowisku samochody elektryczne mam na myśli np . Akumulatory ,następnie śmigła elektrowni wiatrowych płyn w instalacjach solarnych itp . Jak to u nas ostatnio bywa najprawdopodobniej co jakiś czas będą się spalać na wysypiskach . 

PiS niczego dobrego nie zrobi. Jak można w obliczu epidemii przeznaczać po 2 miliardy rocznie przez 5 łat na propagandę TVP To co ważniejsze propaganda i trzymanie się koryta czy ludzkie zdrowie. Duduś tym się przekreślił. To niesamowite jakich mamy rządzących. Tylko pic i dojenie kasy.

Ale Ty jesteś TzT oczytany i jaki wrażliwy ,nawet na propagandę, którą wygłaszają nie polskie media. Jak Ty się uchowałeś ,że nie wyraziłeś publicznie sprzeciwu kiedy słyszeliśmy ciągłe kłamstwa i niszczenie Kraju przez publikowanie sensacji np.(Kupca z Kataru)czy innych niusów potrzebnych do degradacji.Nie przeszkadzało Ci dojenie kasy,oszuści nas złupili i są niewinni jacy zdolni -magicy.

Akcje PGE już po 3 złocisze. Duży spadek ceny w reakcji na pozew.

To lepi piwo kupić.

Śmiech mnie ogarnia na te akcje typu Greta,greenpeace..Domagać to oni sie mogą...Poszli by do normalnej roboty to odechcialo by sie fanaberii.

Będą się mogli pracownicy na odszkodowanie zrzucić. W końcu kiedyś akcje brali.

Mam pomysł jak dofinansować te ścierwa . Nałożyć 10 x krotny podatek od tych antyPISowych billbordów w NASZYM MIEŚCIE , które śmierdzą i zatruwają nasze powietrze.

PGE to niech się zajmie palonymi odpadami np. tych na Piaskach razem z halą. Pisowskie dziadostwo.

Ty nie wiesz co piszesz i tyle w temacie

Spaliła się hala czy nie, był syf olejowy w środku aż po dach czy nie, skażona Widawka aż po Szczerców ryby martwe pływały czy nie, były papiery na składowanie czy nie, właściciel kopalnia a dzierżawca Ramb czy nie, prezes Rambu winny czy nie, itd.

Uwaga na handlarzy autami z Niemiec , potencjalni roznosiciele korona wirusa. Jezdza za autami po całych Niemczech, mają gdzieś ,kasa się liczy dla nich tylko

Wszyscy zapisujemy się do grenpeys

Zajmicie się tym kto wypuścił koronaswirusa lepiej

Niech sie grinpisy smrodem w naszym mieście lepiej zainteresują

Smród jest nasz, tutejszy. Ziomal. Sam się nim zajmij.

pałować,pałować i jeszcze raz pałować oszołomów

Grimpis zamknąć na 14 dni czy nie rozkoszą brudu!! Przesyłają do Polski brudasów z różnych krajów i wszystko się rozprzestrzenia.

PiS stawia na czyste powietrze, w tym nad Bełchatowem. Janowska i Pielucha też to popierają. Dla pozorów klepią o Złoczewie.

To dlaczego nie pozwą molochów chińskich, amerykańskich, indyjskich, rosyjskich tylko się do nas przy......ją. Ciekawe skąd wezmą na to kasę, pewnie od naszych zachodnich sąsiadów...

Nie udało się dostać do pieniędzy PGE przez wejście do Zarządu, trzeba szukać innych możliwości . Czy jest sposób na zaprzestanie walki przez ludzi ogarniętych szaleństwem nienawiści do wszystkiego, co stworzone w porządku Bożym jest dobre. Czy korona wirus i kataklizmy, to jeszcze za mało dla nienawistników naturalnego i Bożego porządku świata.

PGE pozywa greenpeace o nielegalne wtargniecie na teren kopalni jak i elektrowni, nielegalne loty dronami, puszczanie bakow oraz za oddychanie, zbedne co2. Wbijanie drewnianych krzyzy, malowanie kominow, wyswietlanie na projektorze premiera i dziwnych sloganow. Ogolnie ja jako zwykly robol pozywam greenpeace tak ogolnie za wszystko i zadam kary w wysokosci 100 mld euro, ktore przeleja na moje konto bankowe. Dziekuje dobranoc

Niemieckie ścierwa...

Banda eko D E B I L I pod niemieckim zarządem. Szczekają jak im niemiec kazał.

Niech pozywają swój rząd niemiecki

W Rosji też kiedyś próbowali takiego szantażu i był to ich ostatni wyskok.

Kto sponsoruje i dla kogo pracują to całe grenpece ???

Dla przyszłych pokoleń.

Dla niemca

idz sie leczyc psycholu.Nieroby pieprzone nia kary w tym kraju dla takich pajaców? wypuścić do lasu i niech sobie zyja debile

Dość smrodu i odpadów w regionie. PiS to załatwił. Dziękujemy.

dodaj komentarz
Czytaj także