Rejestracja i logowanie

Wokół Złoczewa wrze. Energetycy też jadą do Warszawy. ''Jesteśmy zdesperowani''

Wydarzenia 12-02-2020 Autor: Greg
55
Wokół Złoczewa wrze. Energetycy też jadą do Warszawy. ''Jesteśmy zdesperowani''

Gęstnieje atmosfera wokół odkrywki Złoczew. Wyjazd do sejmu na spotkanie z posłami zapowiedziały także wszystkie związki zawodowe z bełchatowskiej elektrowni. Przypomnijmy, że już dziś odbędzie się posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. Złoczewa. Wcześniej swoją obecność zasygnalizowały wszystkie organizacje związkowe z kopalni, teraz udział w spotkaniu potwierdzili też reprezentanci energetyków. Wczoraj udział w manifestacji w stolicy zapowiedział natomiast Związek Zawodowy "Odkrywka". 

Organizacje związkowe z elektrowni Bełchatów pojawią się na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. Złoczewa, któremu przewodniczy posłanka PiS z Bełchatowa – Małgorzata Janowska. Związkowcy podkreślają, że nie zgadzają się na pomijanie bełchatowskiego kompleksu w energetycznych planach rządu. Zaznaczają też, że energia odnawialna np. z farm wiatrowych nie uzupełni luki w systemie energetycznym, jaka powstałaby po wyczerpaniu złóż węgla pod Bełchatowem, dlatego tak istotna jest budowa odkrywki Złoczew.

- Pominięcie elektrowni w dalszych planach to zapaść zagłębia bełchatowskiego – mówi Andrzej Nalepa, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Elektrowni Bełchatów. - Wciąż nie wiemy co dalej z elektrownią, jak ma to wszystko wyglądać. Po wyborach temat jest spychany na dalszy plan. Jesteśmy zdesperowani, bo chodzi tutaj nie tylko o przyszłość naszego zakładu, ale także spółek zatrudniających tysiące ludzi wokół elektrowni.

Andrzej Nalepa podkreśla, że tak naprawdę organizacje związkowe są jedyną grupą społeczną, której interes zagłębia energetycznego w Bełchatowie tak naprawdę leży mocno na sercu, bo „politycy jednej czy drugiej opcji wciąż tylko skaczą sobie do gardeł”.

- Złoczew i przyszłość elektrowni Bełchatów to jest nasz żywotny interes, chodzi tutaj o tysiące pracowników i ich rodziny. Przecież nie chcemy, aby po likwidacji kompleksu, nasze miasto wróciło do skali sprzed  lat – mówi Andrzej Nalepa.

Swoją obecność podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu wcześniej zapowiedziały związki zawodowe z kopalni. Przeczytać można o tym w artykule pt. "Związkowcy z bełchatowskiej kopalni: ''To będzie nasza ostatnia wizyta w sejmie''. Później protest?". Przypomnijmy, że wczoraj Związek Zawodowy „Odkrywka” z kopalni Bełchatów, ogłosił, że zorganizuje manifestację w stolicy 28 lutego. Bełchatowscy górnicy i pracownicy spółek PGE przyłączą się do protestujących pracowników kopalni ze Śląska. O tym pisaliśmy w artykule pt. „Klamka zapadła, będzie manifestacja! Związkowcy z Bełchatowa jadą do stolicy”.  

Czy ewentualne protesty planują zorganizować związkowcy z elektrowni?

- Nie chcemy głośno mówić wprost o proteście, mamy przedyskutowane bardziej radykalne działania, ale będą zależały one od sytuacji – mówi Andrzje Nalepa.

komentarze (55)
Dodaj komentarz

Zdecydowanie NIE dla zloczewa Szkoda przyrody

Więcej biurowców, więcej limuzyn, więcej prezesów, mniej węgla rachunek jest prosty to początek końca

No i jak wam się podobała dyskusja w zespole parlamentarnym do spraw Złoczewa wczoraj. Jesteście zachwyceni? Niektórzy stąd w ogóle nie zabierali głosu, kicha totalna i wielki kolejny pisowski pic.

To prawda ,że za tą samą pracę lub cięższą w spółkach zależnych zarabia się mniej. To fakt i wielka niesprawiedliwość prowadząca do wielu animozji w Bełchatowie. Tu jednak gra idzie o pracę za 10,15 lat. Nawet do 3000 zł do ręki - takiej się nie znajdzie bo nie będzie Firm. Wszystko w promieniu 30km od Bełchatowa podporządkowane jest PGE. Tyle tysięcy ludzi nie znajdzie jednocześnie pracy w regionie, w Łodzi, Częstochowie, Piotrkowie. Wszyscy stracą pracę, spółki, markety, kierowcy. Wiele firm na Rogowcu. Trzeba walczyć bo Bełchatów stanie się polskim Detroit

https://www.money.pl/gospodarka/ministerstwo-aktywow-panstwowych-z-zielonym-swiatlem-dla-odkrywki-w-zloczewie-nawet-wbrew-rachunkowi-ekonomicznemu-6478122048591489a.html "Dziennikarze ustalili, że nawet w PGE mówi się o tym, że spółki zwyczajnie nie stać na odkrywkę i na zapowiedziach się skończy. Po co więc wszystkie te deklaracje? To kwestia polityczna: rządowi zależy na uspokojeniu górników, którzy w związku z fatalną sytuacją w spółkach wydobywczych zapowiadają masowy protest w Warszawie. Dołączyć mają do nich także związkowcy z Bełchatowa, którzy przed środowym posiedzeniem parlamentarnego zespołu ds. Złoczewa zapowiadali, że do rozmów dotyczących koncesji zasiadają po raz ostatni."

Macierewicz za te kłamstwa o Złoczewie powinien mieć zakaz wstępu do tego miast a wraz z jego przybocznymi ...

Gurnik ??? Serio ???

serio serio, to mój Nick i bede go pisał jak bede chciał !

Poznasz głąba internetowego po wpisach jego.

Za PO to super partia :stocznie sprzedać w Katarze ,zlikwidować posterunki ,szkoły,kopalnie pozamykać bo nierentowne ,LOT zlikwidować bo robi konkurencję,emerytury od 67 ,ludzi na ulice kamienice sprzedać za grosze ,wziąć kredyt najlepiej w prowidencie,kto ma oszczędności to do AmberGold,a żeby przetrwać to do Irlandii albo do Niemiec.Za PO to był dobrobyt -żyć nieni umierać...

Wg PiS obiecać wszystko, jak się barany ogarną, że to wszystko tylko czczą gadanina to wynająć trolla, który wszystko zrzuci na Tuska. Troll dostanie miseczkę ryżu i będzie zadowolony.

W powiecie Bełchatowskim zostały zlikwidowane komisariaty gminne - poza KP Zelów - gdyż nie posiadały wymaganej liczby etatów /25 etatów policyjnych /. W miejsce komisariatów w każdej gminie został utworzony rewir dzielnicowych.Po zmianie przepisów w tych samych lokalizacjach co komisariaty funkcjonują posterunki policji.

ale po co do warszawki ??/ niedawno byli u nas przedstawiciele na barbórkach na spotkaniach oplatkowych z slusznej parti i co obiecywali pomoc i po co tam jechać ? kiedy mieszkancy bełchatowa zrozumieją że ci rządzący mają nas gdzieś i nasze miasto my im jesteśmy potrzebni przed wyborami i na wyborach obiecują mamią robią z nas idiotow mówią nam to co chcemy usłyszeć

Już w tej chwili tak w kopal. I elektro. tak pracują że połowę czasu to nie mają co robić, jeden robi 3 się patrzy. Albo 15 lezy bo tylko do emeryturu a robi spółka. Takie przerosty w niektórych działach. Dobrze pocisnąc to już teraz by starczyła połowa.

Złoczew nie rozwiązuje do końca problemu, przy planowanym rocznym wydobyciu ok. 15 mln ton wystarczy węgla na 5 góra 6 bloków. Pozostałe bloki nie będą miały czym palić. Więc jakieś 50 czy nawet 60% pracowników elektrowni i kopalni i nawet spółek nie będzie potrzebna. Nie będzie dla nich po prostu pracy. Tak średnio licząc to do zwolnienia może być jakieś 7 tysięcy ludzi. To spowoduje kolejne zwolnienia w prywatnym sektorze, marketach, sklepach, firmach. Chyba że oprócz Złoczewa jakieś spalanie śmieci, czy przeróbka części bloków na gaz. Elektrowniacy się jeszcze wtedy jakoś utrzymają ale na kopalni tak czy siak mogą być i będą potężne jak nie nawet 90% zwolnienia.

Odkrywkowy zabrał na warszawskie saluny "szwagra" Sebe. Rok chłopina w kopalni robi ale ekspert ze hoho. Odkrywkowy"szwagier" załatwił kierownicze stanowisko "szwagrów" Sebie. Proste???!!

Nie będzie żadnego Złoczewa. To jest jak reanimacja trupa.

No proszę Nalepa wyszedł z podziemi a raczej zarząd PGE go wypuścił!!???????? Gościu już liczy ile to emerturki będzie pobierał głosi górnolotne frazesy, pewnie zarząd z węglowej mu kazał żeby robić dobrą minę do przegranej gry. Skąd tych tyle młodych siks i gówniarzy w biurach? Na produkcji odchodzi tyle ludzi a w zamian zero uzupełnienia??? Co robi Nalepa w tym kierunku? Przecież ci ludzie co tyrają za trzech z zaległymi urlopami po 60 dni kiedyś nie dadzą rady w większości to ludzie w wieku 55 lat!!!

Kadrowego w elektrowni macie z Pajęczna od Pieluchy, a to pierwszorzędny fachowiec. Od niej pierwszorzedni są wszyscy, prezes elbestu, rambu, dyrektorzy, kierownicy itd . Wszędzie gdzie się pojawią klapa gwarantowana, tylko kasa.

#kłamczucha jest z wami

Lokalny PiS wykończy region, to grabarze. Tylko stanowiska i kasa.

Ciekawe czy #kłamczucha będzie protestować hahaha

W Złoczewie, to najpierw kamieniołom niech otworzą, a dopiero później kopalnie węgla brunatnego emoji

Prąd drożeje a konkubina eksgminnego na węglowej do spraw..... tylko patrzeć jak ten osobnik zadłużający gmine na miliony dostanie fuche.

A w Złoczewie spokojnie na obiad kartofle jedzą. Śmieją się z Bełchatowa i tych, co chcieliby im domy burzyć.

Jestem wzruszony. Może jeszcze załatwicie transport u Antoniego? Wszak jego helikoptery już latają. Razem z eksperymentalnymi parówkami.

100 tysięcy durniów zagłosowało na senatora, teraz jedźcie do Warszawy i protestujcie.

To co ArekPGE kiedy bedziesz blokował drogi w warszawie? emojiemojiemoji

to się torfom i prądownikom grunt pali

brawo posel jankowska najpierw zniszczyla gks teraz zniszczy wengiel tak trzymac czas na eko

Pani Janowska znowu pościemnia, naobiecuje cudów, i się rozjadą w przyjaznej atmosferze pełnej optymizmu , ugłaskani.

Oczywiście wypija z Adasiem co trzeba.

otrzymają obietnice "postaramy się" czy obietnicę "zrobimy wszystko co w naszej mocy", a może "obiecujemy, że odkrywka powstanie". Związkowcy niedarcie się zwodzić za nos - nie dajcie się kupić jednym etatem dla synów albo 200 zł podwyżki. Jak będzie odkrywka Złoczew to jest szansa, że utrzymacie swoje miejsca pracy - wy związkowcy, bo po co związki jak nie będzie kopalni i pracowników? Te ich obietnice - Tak jak było z tym obiecaną umową dla GKS-u. Związkowcy, pracownicy kopalni, mieszkańcy Bełchatowa tu gra nie toczy się o życie o to czy Bełchatów dalej będzie istnieć, czy wy będziecie mieli gdzie pracować i mieszkać (bez wypłaty nie zapłacicie za czynsz i opłaty) do emerytury. Czy wasze dzieci będą miały możliwość zostania w Bełchatowie, regionie albo w Polsce. Sprawa jest prosta jak przelew z PGE do Stali Mielec - albo coś jest albo nie ma. W Mielcu nie obiecywano, że PGE podpisze jak awansujecie, albo spełnicie 1 000 innych kryteriów. Nie trzeba obiecywać trzeba działać tu i teraz. Nie za miesiąc nie za rok tylko tu i teraz jest albo nie ma (jak oni nie mogą to inny rząd to załatwi - albo inni ludzie). Jak nie to wyciągnijcie ludzi z kopalni - zorganizujcie autokary tylko nie 100 osób tylko połączcie siły z innymi związkami i niech jedzie tam 2 000 osób! O przyszłość swoją i naszą!

Nic z tego nie będzie. Związkowcy zaprzedani, pisiory mają to w tyle. Pielucha z Janowską to udowodniły w poprzedniej kadencji. Tylko kasa dla wstawionych dyrektorów i prezesów.

kłamią ???? ? Proszę zobaczyć co mówi Antoni Macierewicz ??? https://twitter.com/macierewicz_a/status/1176586541868695553

w powiecie bełchatowskim to same barany mieszkają, PiS nie zrobił kompletnie nic dla rozwoju tego regionu od 2015 gdy jest przy władzy a mimo to, barany z powiatu bełchatowskiego na nich głosują ... Za SLD powstała odkrywka Szczerców, za PO pobudowano główną siedzibę na ul. Węglowej, utrzymała, co prawda nisko płatne ale jednak, miejsca pracy robiąc spółki a co zrobił PiS dla regionu ? Pytam sie co, konkretnie ? 

No nie człowieku, bajki to Kobuszewski na dobranoc opowiadał

To teraz za SLD by powstały wiatraki i ty głupcze byś prace miał w dni bezwietrzne korbą będziesz kręcił lub będziesz ****ował z kolegami.

PiS doi kasę a głupki głosują.

I po zloczewie

Ciekawy pomysł, pojechać i utrudniać życie niepopierającym pisowców warszawiakom. Godny najpożyteczniejszych idiotów.

To jak macie dość przenieść stolice do Krakowa tam gdzie powinna być

Wyborcy w regionie to głupki, władza o tym wie i z tego korzysta.

o proszę i sam się jeden ujawnił emoji gratulację głupku

Ty nie musisz się ujawniać, z daleka widać.

Panie Przewodniczący, teraz przychodzi czas na konkretne propozycje, Krzyczeć Złoczew Złoczew to wiemy że wszyscy potrafią, węgiel ze Złoczewa jeśli będzie wydobyty sam do Bełchatowa nie przybędzie. Jak zamierzacie go dostarczyć do EB, czy jest technicznie możliwe aby wydobyć ok 40 mil. ton i przywieść go do EB , czy czasem wystarczy go ewentualnie dla ruchu kilku , może 4 bloków elektrowni. Co więc z pozostałymi blokami , co z ludźmi pracującymi przy ich utrzymaniu. Jaki macie na to pomysł? Jaką macie wizję przyszłości bełchatowskiej energetyki? Podzielcie się nią z rządzącymi i z Bełchatowianami. Dziś już nie wystarczy krzyczeć " Złoczew, Złoczew to przyszłość Bełchatowskiej Energetyki"

Węgiel ze złoczewa według pierwotnych założeń ma być spalany tylko w bloku 858MW.

A co ci ciekawego Adas powie??? Nic . Dla niego wazne glosybw plebiscycie dziennika lodzkiego

To rządzący, posłowie, prezesi dyrektorzy powinni wiedzieć co robić z energetyką w regionie. Do takiej roboty się wynajęli i za to doją wielką kasę. Wygląda że to niekompetentni i pazerni na kasę ludzie.

Pojadę z wami zablokować ten wiejski ****idolek.

A takie śmiechy i ubaw jak kibice protestowali, bardzo dobrze zamykać ten Bełchatów a protestujących do zwolnienia nikt nie będzie blokował stolicy ! 

a bo to pierwszy raz pomineli b-ów ,kiedyś LUD zagłosował za pisiorkami i autostrada poszła w pistu. przewodniczący związków tak pluł na PO a teraz pluje na pisiorów LUD dalej się cieszy z takiego wodza

Żeby nie było jak z GKS

Rzepy jak uzbierają jeden krzykacz największy z 500 plus, a drugi kto wie znajdzie gdzieś to uratują GKS.

CHU. Z TYM gksiem!!!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także