Rejestracja i logowanie

Elektrownia Bełchatów będzie spalać odpady z Łodzi? Taki pomysł rozważa PGE...

Wydarzenia 10-02-2020 Autor: Greg Foto: PGE GiEK
96
Elektrownia Bełchatów będzie spalać odpady z Łodzi? Taki pomysł rozważa PGE...

Czy  w niedalekiej przyszłości do bełchatowskiej elektrowni trafią tysiące ton odpadów z regionu m.in. z Bełchatowa oraz Łodzi? Okazuje się, że taki pomysł jest rozważany w centrali PGE. Energetyczny koncern w bełchatowskim kompleksie chce zastosować "multipaliwowe" podejście do transformacji energetycznej. Co to w praktyce oznacza?

Nie jest tajemnicą, że zasoby węgla w okolicy Bełchatowa topnieją z każdym rokiem. Pole Bełchatów ma przedłużoną koncesję do 2026 roku, ale według nieoficjalnych informacji zostały tam już "resztki" węgla, które znajdują się w zboczach stałych bełchatowskiej odkrywki i wcześniej nie były przewidziane do eksploatacji. Natomiast w odkrywce Szczerców szacuje się, że zasobów złoża wystarczy do 2036 roku. Kolejnym złożem, które miało zasilić w węgiel bełchatowską elektrownię, ma być Złoczew. Jednak procedury przy wydaniu koncesji wciąż się przeciągają, a budowa odkrywki staje pod coraz większym znakiem zapytania. Okazuje się, że PGE szuka nowych pomysłów na zagospodarowanie olbrzymiego kompleksu energetycznego pod Bełchatowem. 

Takim rozwiązaniem może być... spalanie odpadów w elektrowni. Pomysł zasygnalizował prezes PGE. Henryk Baranowski, podsumowując wstępne wyniki energetycznego giganta za miniony rok, mówił o "multipaliwowym" podejściu do transformacji energetycznej, którą PGE chce zrealizować również w kompleksie w Bełchatowie. Jak stwierdził, "energetyka konwencjonalna w Polsce znajduje się pod silną presją, zarówno w wymiarze rynkowym, jak i regulacyjnym", a odpowiedzią na taką sytuację są "bardzo konkretne projekty na transformację w kierunku niskoemisyjnym"

- Multipaliwowe podejście do transformacji chcemy zrealizować również w kompleksie w Bełchatowie, gdzie także przewidujemy budowę odnawialnych źródeł energii - powiedział Henryk Baranowski. 

To jednak nie wszystko. Prezes Baranowski zdradził, że PGE poważnie rozważa także spalanie odpadów w elektrowni. 

- Odpowiadając na potrzeby społeczne regionu widzimy tu również duży potencjał do rozwoju instalacji przetwarzających odpady z odzyskiem energii, obsługujących nie tylko Bełchatów, ale i Łódź – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.  

Okazuje się, że ten temat nie jest to w PGE zagadnienie zupełnie nowe. W Rzeszowie funkcjonuje Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii należąca do PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, która rocznie przetwarza 100 tys.ton odpadów rocznie. 

- Instalacja produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta i okolic z wykorzystaniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości po sortowaniu odpadów z selektywnej zbiórki. Instalacja ITPOE powstała z wykorzystaniem bezpiecznej i powszechnie stosowanej technologii w Europie. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń do oczyszczania spalin ITPOE spełnia najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska - czytamy na stronie PGE.

Problemem zajęło się Ministerstwo Energii. Zapis o możliwości pozyskiwania energii z odpadów, jako ważnym składniku miksu energetycznego, pojawił się w dokumencie dotyczącym Polityki energetycznej Polski (PEP) 2040.

Jak podaje „portalkomunalny.pl”, w całej Polsce zalega 20-30 mln ton śmieci, które powinny trafić do spalarni i zostać przetworzone na energię. Jednak zbyt mała liczba tego typu instalacji ogranicza termiczne przekształcanie. W Polsce obecnie działa osiem takich obiektów, przetwarzających łącznie ok. 1 mln ton odpadów rocznie. W Niemczech podobnych instalacji zakładów jest ok. siedemdziesięciu. Natomiast w całej Europie łącznie 460.

Jak informuje "portalkomunalny.pl", znowelizowana ustawa dała “zielone światło” termicznemu przekształcaniu maksymalnie 30 proc. masy wszystkich wytwarzanych odpadów. Według szacunków w kraju rocznie wytwarzanych jest ich ok.14 mln ton.

 

komentarze (96)
Dodaj komentarz

Jesli pomysł wypali, biorąc pod uwagę ile się czeka u nas na wizytę u specjalisty, bełchatowianie mogą już sobie rezerwować terminy wizyt u onkologa.

Gdzie można kupić piec na śmieci bo po co mam płacić Ekoregionowi jak sam mogę utylizować swoje śmieci jeszcze zacznę zbierać po lasach żeby było mi ciepło ŻENADA .

Jeszcze za pomysł nagrody wszystkim się należą, jak co roku parę razy,

Słuchą? Czy to aby na pewno legalne, żeby palić w piecu kibicami Widzewa?

Jak już dowodzą śmieci z łódzkiej aglomeracji to będziesz mógł sobie w nich pogrzebać i wyciągnąć co lepsze kąski i jakiś porządny łacha na ****. Wieśniaku spod Bełchatowa.

Chyba kiedyś dostałeś lewarkiem po głowie,bo takie głupoty wypisujesz ....

Nic, tylko życzyć wszystkim regionom, gdzie głosowano na PiS, żeby się tak rozwijały. Zasłużyły na to.

Bardzo pozytywna informacja. Rosną szanse na bezpośrednie, kolejowe połączenie Bełchatowa z Łodzią.

Wiatr będzie przedmuchiwał foliówki z wysypiska od Zelowa po Piotrków i Radomsko.

Będą szeroko dostępne i tanio.

Jesteście bardziej za budową linii kolejowej do transportu śmieci, czy raczej za transportem samochodowym?

Jeśli to pomysł Zawady jak pisze ktoś niżej to to zaczyna się układać w całość . Interes śmieciowo odpadowy kwitnie. Na Piaskach spaliła się kopalniana hala po załadowaniu olejami i innym syfem, dyrektor zamiótł pod dywan a teraz już na całego zasypia Bełchatów. To wszystko robią ludzie z poza regionu których promują posłanki a szczególnie Pielucha.

Akurat przez najbliższe 10 lat większość pracowników odejdzie na emeryturę.

Dobrze, że węgla starczy jeszcze na 10 lat, bo wtedy mam nadzieję, że będą rządzić osoby bardziej kompetentne niż obecnie, bo to co teraz słyszę to jakieś bzdury i przestańcie obrażać mieszkańców

To był pomysł Zawady. Zwyczajnie nie zdążył.

Koleżka Pieluchy

Proponuję kupować akcje PGE dopóki tanie bo po tym pomyśle na pewno pójdą w górę

Pomysł super ,śmieci do sklepu i przenośnikami do Elektrowni i KTZ będzie hulał ,pora już wystąpić o koncesję

My tu takie piece mamy, że można całe wersalki wrzucać. Technopolis.

A śmieci z Bełchatowa to gdzie i po co jadą? Też można spalić, wiaderko ze sobą rano do przewozu i koło bloku też będzie czyściej.

Wyszło na to że ci co rządzą, prezesi, dyrektorzy powynajmowali się do roboty o której nie mają pojęcia. Wiedzą tylko jak doić kasę, dużą kasę. O zmianach w energetyce nie mają najmniejszego pojęcia i dlatego nie wiedzą co robić. Aby tylko do końca kontraktu czy kadencji . Potem zostawiają sprawy bez żadnej odpowiedzialności i robta co chceta .Kolejna ekipa robi dalej to samo albo jeszcze coś sprzeda. Tak jest od 30 lat. Zero odpowiedzialności, tylko kasa tu i teraz. PiS robi dokładnie to samo. W energetyce i nie tylko to banda nieudaczników. A ceny prądu muszą rosnąć, wartość firm spada. To się w głowie nie mieści.

No...tak dobrze rządzą misiewicze.

Teraz Kleszczów będzie brał kasę za składowisko, a za oknami góra śmieci niczym góra Kamieńsk perspektywy super i niech sączki PGE założy do wyrobiska będzie jezioro super,

Kiedy akcje po 1zł

Jak dostaną koncesję na Złoczew.

Słyszałem wypowiedź Antka Tupolewa Smoleńskiego jak w Bełchatowie miał być atom i na to wychodzi że gówno będą rozszczepiać....

barani łeb rześ

wypad z tą elektrownia nikomu jest ten zabójca nie potrzebny a prąd kupimy od Niemca za te same pieniądze.

Gieniua co jak Niemcy trzykrotnie podniosą cenę bo zlikwidujemy własną energetykę i nie będzie alternatywy? Myślenie niektórych boli...

Jestes kretynem, ale imię zobowiązujeemoji

Teraz już wiem po co te obwodnicę w Bełchatowie, żeby tiry ze śmieciami miały łatwy i szybki dojazd, ale nas wyrolowali

Dla ścisłości. Te odpady tylko w niewielkim stopniu są z Łodzi. Najczęściej są z Łasku, Zelowa, Tuszyna, Koluszek, Zgierza, Zduńskiej Woli, Łowicza, Strykowa itp.

Proponuje wykorzystać Wkop jako największe wysypisko na świecie, będzie fajnie.

Już dawno temu były takie plany. Całe szczęście skończyło się na planach. Zatrucie wód gruntowych to zły pomysł

Smród byłby Epicki ależ była by BEKA z Kleszczowa.

To prezesi i dyrektorzy z daleka mają gowniane pomysły na nasz region. Gonić zdrajców i zaprzancow. Dlaczego wybrani przez nasz region przedstawiciele nie stawiają twardo spraw regionu. Jak się boją czy nie mają odwagi to niech zrezygnują i zrobią miejsca ludziom co mają jaja.

Będzie teraz Janowska śmiało mogła obiecać wsparcie śmieciami z Warszawy.

Tyle pisowców pracuje nad przyszłością Bełchatowa, że musiało się tak skończyć.

Jeśli dacie sobie wmówić że spalanie śmieci i odpadów delikatnie mówiąc jest lepsze od spalania węgla i drewna to znaczy że PiS wyprał wam mózgi do białości. Nie myślałem że w regionie jest tylu idiotów. Tylko spieprzać stąd.

To po tych zapowiedziach akcje PGE na pewno pójdą w górę

Teraz śmierdzi z przemysłowej a dopiero będzie jeba... c z Rogowca.

Rozumiem ze to chodzi o tych pseudo wieśniaków z zydzewa ? To proszę jeszcze dorzucić resztę niedobitków z Bełchatowa

jakich nie dobitków ? nie tak dawno na FB pisaliście że już nie ma Widzewa w Bełchatowie , a teraz co ? dalej jakieś niedobitki ? emoji farmazoniarki z was emoji

To że w kółko robicie jakiej ujowe nocne akcję z malowaniem w kółko tych samych grafów swoimi podobiznami w postaci ****o* które i tak są non stop odnawiane, nie oznacza wcale że któryś z was parchy jest z Bełchatowa emoji

Widzew w samej Łodzi sprzedał prawie 10 tyś karnetów ! powtarzam w samej Łodzi ! a twoje koleżanki wszystkich karnetów sprzedali 3,5 tyś emoji i dobrze napisałeś , pseudo ! bo nawet nie znasz znaczenia tego słowa widać , cymbale ! 

Ale jakieś bzdurne porównanie,ile mieszkańców liczy miasto Łódż ,a ile miasto Bełchatów ???

Wy bijecie rekord z jesieni.sztuk 652.cena 8pln za mecz.ulgowy 4pln

No to był GÓRNICZY a teraz będzie GÓWNIANY klub sportowy. Dobre hehe...

Gminny Klub Smieciarski Bełchatów.

na węglowej jest zatrudniona do spraw.....konkubina eksgminnego, a prąd drożeje

Gówno to energia odnawialna wiec jest git. Gówno i węgiel jest bardziej git.

czyli spalanie śmieci jest eko a węgla juz nie ? 

Czy Olejnik już mówił, że to są nasze polskie śmieci i że śmieci z Łodzi są szansą regionu bełchatowskiego?

Adaś wam to powie stawka w górę.

Palić węglem, drzewem czy miałem złe. Gówno jest spoko bo eko. Dobra zmiana

Wystarczyło nazwać śmieci paliwem i już ... na Binkowie paliwem śmierdzi. Nie dobra zmiana?

KTO MA W GŁOWIE OLEJ TO BUDUJE KOLEJ ! Tiry be,be. be ! niszczą i sieją postrach na drogach .

Czyli tak, znowu setki tirów rozjeżdzających Bełchatów, Nowy Janów i inne miejscowości... Chłopaki nie mogą sobie poradzić z popiołami a mieliby ogarnąć smród z niby hermetycznych instalacji - o tirach i innym tramsporcie nie wspomnę. Nie inwestują w infrastrukturą a chcą śmieciami cały region ubogacić. Panowie do Łodzi z tymi odpadami!!! Inaczej spodziewajcie się protestów...

Już były próby z biomasą ....

To były prezes Jacek dobrze kombinuje, zasypie bełchatowskich pisiorow gownami. Czy to zemsta?

Ten to tylko rujnować potrafił basenu nie ma teraz nas gownami zasypie

Zabawne że w artykule słowa nie było o byłym prezesie Jacku tylko co najwyżej o obecnym Henryku, a mądre i czujne PiSowsko-torfowe głowy już wydedukowały że to "spisek peło" żeby ich gówienkami zasypaćemoji to właśnie dowód że w całej Polsce nie ma bardziej odpowiedniego miejsca na gówniany deszczyk. I ja za ten pomysł trzymam kciuki emoji

Jezeli bylo by wspolmieszane z weglem to nie glupi pomysl , kopalnia duzej pozyje i mniej sie za scieki zaplaci. Zloczew razem z gówienkami to ze 35 lat ponownego spalania. Ch tam z co2 chcemy pracy.

Wiem, że chcesz się podzielić swoimi mądrościami z innymi. Pewnie się lepiej poczujesz. Ważniejszy, mądrzejszy itd. itp. Proponuję jednak wcześniej nadrobić zaległości ze szkoły podstawowej i nauczyć się poprawnie pisać. "Byłoby", o interpunkcji nie wspomnę.

A czy nie można brać przykład z" łojca "Rydzyka i wiercić się w głąb ziemi tam się gotuje, bez spalania węgla i śmieci można uzyskać ekologiczną energię.

Elektrownia spali łodzkie wysuszone gówienka. Jak by nie smierdzialo to nie glupi pomysl kaczorowskiego aby sie pozbyc odpadow za ktore wywoz trzeba placic duza kase. Niech pala u siebie

Zastanawia mnie jedno, kto będzie remontował elektrownie gdy wszystkie taśmociągi i inne instalacje będą śmierdziały jak wysypisko ? Poza tym trzeba dostosować kotły do spalania śmieci. Szykują się ciekawe czas gdy Rogowiec stanie się wysypiskiem dla całej polski.

Jak chcecie Złoczewa, to też swoje śmieci wam przyśle.

Te śmieci z Łodzi to Janowska załatwiła sama, czy w zespole parlamentarnym z Pieluchą i z Macierewiczem?

Akurat to Antek i Mariola i Aga z plusami czyli Po sobie raczki ściskają hipokryci

Pewnie z Pieluchą bo ona jest pierwszorzędnym fachowcem od tych spraw. W Pajęcznie praktykowała.

Doczytaj chłopie ze przepraszano ja za niesłuszne oskarżenia i dopiero puszczaj w obieg informacje

Głosować pisowce na Janowską, Kaczyńskiego i Dudę !!! (Bo jeszcze, nie daj Boże wróci Tusk i wam przeszkodzi w rozwoju wysypiska.)

Naszego bantustanu lub republiki bananowej

Pan Donald Tusk wruci jak dostanie taki rozkaz od pani Angeli Merkel ,,,na następne wybory murowany kandydat na prezydenta naszego bantustanie

Taka inwestycja będzie współgrała ze smrodem na Binkowie. Tak trzymać "dobra zmiano".

Hehe. Green peace już się cieszy i rączki zaciera. I tylko czeka na kolejne akcje na kominie. I wyświetlanie zdjęć p. Premiera.

Teraz będzie zdjęcie na kuminie Pana Kaczorowskiego

Węgiel jest niedobry bo truje, palenie śmieci jest eko. Żeście wszyscy się z głupimi na łby pozamieniali tylko po to żeby zloczew zablokować! To jest właśnie ten PiS Boga wojny! Blokują GKS blokują zloczew blokują belchatow tylko patrząc na siebie-macie swojego przywódcę okręgu!

a pisał.m, że zaorają Słok, Wawrzkowiznę, stadion z GKS-em i tak po kolei. Po co bełchatowianom rekreacja i rozrywka (zawsze mogą iść do betonowych galerii!!)"...Takim rozwiązaniem może być... spalanie odpadów w elektrowni. Pomysł zasygnalizował prezes PGE. Henryk Baranowski,.." ale przyszłość dal bełchatowian!!! jest już smród z oczyszczalni, smród ze spalarni, smród z kopalni, a teraz jeszcze na dokładkę smród ze śmieci i to nie ze śmieci bełchatowian tylko z całej Polski...czy reszta bełchatowian dostanie takie pieniądze jak pan B. za takie pomysły aby spier..ć z tego kołchozu, wybudować się tam gdzie nas przestaną truć...

Ja juz ekologiem zostałem ładne pare lat temu, śmieci w nocy pale

Chyba że bioodpady, które nie chcą się spalać. Takie to tylko do lasu.

Ale bedzie smrod...

Co na to senator któremu 100 tysięcy wyborców powierzyło swoją przyszłość?

Synator ma się dobrze śmieje się z was kasę zarabia w kwb i z senatu czasem coś powie i tak w sumie nikt go nie rozumie a wy do urn głosować nabijać kasę tym panom i panią .

Zróbcie coś w końcu a nie tylko pomysły....

Świetna wiadomość, akcje PGE znowu w dół. Katastrofa blisko.

No to dobrze idzie, w środę związkowcy w Warszawie zostaną "przekonani" do tych super rozwiązań. Jak będziemy dalej słuchać tych grabarzy to będziemy palić gównem. Brawo PiS.

Nieźle. Będą nas podtruwać. Nue pozwólcie na to!

niepozwole na zadne spalanie kopalnie zamknonc i postawic wiatraki musi byc eko !!!!!!!!!!

Spalanie śmieci, no super…

No to zawód górnika zostanie przekształcony na?

Teraz będzie zawód gównik ...????

Sztygar na wysypisku emoji zamiast Górnik śmieciarz i przodowy śmieciarzy

Jak ta sama kasa to co za różnica jaki zawód, tyle że przywilejów na smieciarzy takich nie ma...

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także