Rejestracja i logowanie

Powoli zasypują kopalnię. Powstaje linia brzegowa pod najgłębsze jezioro w Polsce

Wydarzenia 31-01-2020 Autor: Greg Foto: Archiwum prywatne
61

Olbrzymie zwałowarki pojawiły się w sąsiedztwie tarasu widokowego w Kleszczowie. Maszyny zasypują część odkrywki, uniemożliwiając tym samym podziwianie „największej dziury w Europie”. Koncern PGE GiEK przyznaje, że taras w Kleszczowie jest wciąż otwarty, ale oglądanie kopalnianych widoków zaleca w Żłobnicy. Olbrzymie maszyny górnicze pracują już we wschodniej części wyrobiska, gdzie przygotowywana jest linia brzegowa przyszłego sztucznego jeziora. Kiedy odkrywka napełni się wodą?

Zamiast widoków przypominających amerykański wielki kanion, widać olbrzymie koparki i tysiące ton zwałowanego piasku. Punkt widokowy w Kleszczowie, z którego przez ostatnie dziesięciolecia można było podziwiać bełchatowską odkrywkę, powoli staje się już wspomnieniem. Wokół tarasu zwałowane są masy ziemi w związku z zakończonym w tej części kopalni wydobyciem węgla. Choć punkt widokowy wciąż formalnie działa, to właściciel kopalni zaleca jednak przejażdżkę w inne miejsce.

- Taras widokowy w Kleszczowie jest wciąż otwarty, jednak ze względu na postęp prowadzonych robót górniczych, lepszy widok na bełchatowską odkrywkę oferuje taras widokowy w Żłobnicy – poinformowała Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zwałowarki przenoszące tony piasku w okolicy kleszczowskiego tarasu prowadzą prace związane z częściowym zasypywaniem odkrywki. To oznacza, że rozpoczęto przygotowanie formowania wyrobiska pod przyszłe sztuczne jezioro. We wschodniej części odkrywki trwają z kolei prace związane z profilowaniem linii brzegowej przyszłego zbiornika, gdzie jest też wypłycany. 

Według planów kopalni odkrywka, zanim zostanie zalana wodą, zostanie znacznie spłycona. Obecnie ma aż 300 metrów głębokości. W zależności od miejsca zostanie ona wypłycona do 140-170 metrów. Dno przyszłego jeziora wypełni nadkład przetransportowany z Pola Szczerców. Wyliczono, że do podwyższenia dna o ponad 100 metrów będzie potrzeba aż pół miliarda metrów sześciennych mas ziemnych. Według szacunków prace przy wypłycaniu odkrywki Bełchatów potrwają około pięciu lat. Następnie przyjdzie kolej na roboty  przy formowaniu zboczy i linii brzegowej przyszłego jeziora w pozostałych częściach olbrzymiego wyrobiska. Mają zakończyć się około 2033 roku. Wstępne plany kopalni zakładają, że zalewanie ogromnego wyrobiska kopalni ma rozpocząć się dopiero kilkanaście lat później w ok. 2051 roku. Zakończenie zalewanie odkrywek Bełchatów i Szczerców ma nastąpić w 2069 roku.

komentarze (61)
Dodaj komentarz

Parę dni temu była Greta oglądać. Musiał jej się widok nie spodobać bo kazała zasypać . 

TVP to cel numer jeden do zniszczenia dla lewactwa. TVP mówi prawdę i to ich boli, bo nie mogą szerzyć bezkarnie lewackiej ideologi, multikult, lgbt, aborcja etc. Boli ich też to, że TVP twardo broni interesu Polski i bez ogródek informuje o zdadzieckiej postawie polskiej Targowicy. TVN, GW, PO to im najbardziej uwiera przekaz TVP. Chcesz znać prawdę, to oglądaj wiadomości na różnych kanałach, również, a może przede wszystkim w TVP

Naklej se czerwony pasek pisowskiej propagandy na czoło i tak chodź po mieście, oszołomie!

A w Turowie powolutku, bez pośpiechu, bez rekordów, wydobywają węgla 20% tego co w Bełchatowie, i przetrwają do 2060 roku. I co im pan zrobisz, tacy są i już.

Wybrali mądrzejszych ludzi

Powoli to zasypują region i Bełchatów. Takich rządzących wybraliście, to wasza wina, nie ich. Oni tylko doją kasę. Będziecie się tłumaczyć przed wnuczkami, bo dzieci przypuszczam że wyjadą stąd.

PiS topi całą energetykę, doją kasę ze spółki jądrowej a nic z tego nie będzie, już piąty rok. Wleźli w buty PO i ciągną kasę. Zero rozwiązań. Węgiel z Rosji, prąd z Niemiec itd. To grabarze gospodarki.

Tylko patrzeć jak będą zaraz finasować po raz kolejny kopalnie na Śląsku. Tragedia. Węgiel płynie z Rosji

No żeby tak bogatego Kleszczowa nie zasypali !

Zamknac zasypac!! Pieniadze na GKS lepiej niech ida niz na ta kopalnie

Gks to pisiora w pape i nich ciogną palanty

zawsze i wszedzie gks gównem i pośmiewiskiem będzie. Kibole do gazu ha tfu

ten cały gks razem z tymi debilami co malują spreyami po murach powinni wysłać w kosmos!!!!

Najpierw przez wiele lat dopłacaliśmy do kopania teraz będziemy dopłacać do zakopywania tej dziury emoji

Jak ktos pisze o CO2 to niech najpierw zastanowi się nad tym co pisze a nie powtarza głupoty usłyszane od ekoterrorystów. Jest go w atmosferze 0,03% a powinno być około 1% dobrze ze sa jeszcze wulkany bo już nas by nie było. Przeczytaj efekt Hendersona - Bohra

To że CO2 jest niezbędne do życia ludzi (i całej natury) tak samo jak tlen, wiadomo od czasów badań Bohra. Ale 99,9% ludu ma poziom zasadniczy intelektu (cokolwiek to oznacza) zwłaszcza w Bełchatowie. To dlatego już dwóch głosujących nie może tego zrozumieć. To dla nich szok. Wszak nawet rząd powtarza brednie o szkodliwości dwutlenku węgla. ANALFABETYZM WTÓRNY>

Niech mi ktoś powie skąd oni tyle wody wezmą? Jak w okolicy susza wlasnie przez kopalnie? Nie ma wielkich rzek w pobliżu bo warta na tym odcinku i olytka i ledwo płynie

Kopalnia cały czas odpompowuje wody gruntowe, żeby można było dziurę w ziemi bezpiecznie kopać. Jak staną pompy to się dół sam napełni .

Ta woda jest w bałtyku debilu już jej niebędzie ciemniaku

A kojarzysz coś takiego jak wody podziemne? I że fakt, że oni te wody odpompowują, żeby na dole było w miarę sucho sprawiło, że w okolicy brakuje wody? No, to to wezmą tę wodę stąd, że ją przestaną odpompowywać. Czyli w sumie sama się weźmie

To wiem, ale żeby było ich az tyle na zalanie zbiornika o takiej powierzni i tak dużej głębokości 140m? Czyli susza będzie dalej, bo cała woda będzie kierowana w to miejsce.

głupich nie sieją a rosną...

Mam 46 lat jak dożyje 95 urodzin to se stópki umyje w tym jezioreczkuemoji)...

Jeśli będziesz mógł się tak nisko schylić. Chyba że cię wiek schyli.

Do 2051 roku to już nie będą mieli CZYM zalewać. Wszystko wyginie, zostanie jedna wielka pustynia w środku Polski!!!!!

pis zasypuje POLSKE durnotą,ciemnotą,warcholstwem,ciemnogrodem

Ty to tak sam z siebie czy ci płacą za te bzdury , a może ty uciekłeś z Tworek ? 

Nie ma wody, żeby je zalać. I będzie wsiąkać. Koniec świata od dwutlenku będzie szybciej.

Super, bardzo się cieszę . W PGE już roboty nie dostanę a że kocham te tereny to nauczę się pływać i zostanę tam ratownikiem.

To zawsze pływak był.

Dziadek ratownikiem ? ;D

Spokojnie, przygotuj co trzeba, znajdź dojście i będziesz pracował. Kadrowy czeka.

Lornetkę jeszcze mam z byłej roboty teraz pewnie mi gfizdek dostanem

Sie torfy będą mialy gdzie umyć teraz

Dno tego jeziora bedzie wysypane sola z wysadu solnego Dębina Takze bedzie to jezioro słone

G*wno prawda

No, dzisiaj kupują F35 za cenę o 20 procent wyższa niż Belgia. Ale Belgowie zrobili przetarg i mają ofset a my bez przetargu i bez ofsetu bo od najważniejszego sojusznika? 4,6 miliarda. Powinien być trybunał za takie coś. To się w głowie nie mieści. Pójdziemy z torbami przez takie rządy. A może to już spłata roszczeń?

Trybunal to powinien byc dla Dudy za łamanie konstytucji i niszczenie demokracji. Nie wiem jak ślepym trzeba być żeby nie widzieć jak nieudolna jest władza tego człowieka. Mówi że jest niezależnym prezydentem, ma rację, bo nic od niego nie zależy.

Jędrek nie wie co oznacza słowo "niezależny" on się jeszcze uczy.

Psy szczekają karawana jedzie dalej.

Akcje PGE poniżej 7 zł, historyczna chwila. Brawo prezesi i dyrektorzy. W 2015 były po 12 zł. Niech ktoś powie że pisiory to nie grabarze Polski. Węgiel z Rosji, prąd z Niemiec a idioci na nich głosują.

Jeżeli natura by chciała było by tam jezioro ! Stop ! 

Było kiedyś morze. Poczytaj.

To prawda, senatorowi dali 100 tysięcy głosów, to teraz trzeba iść do Wiesia niech to odrobi bo jak dotąd to się byczy i kasuje. Będziemy niedługo wybierać prezydenta, jeśli wystarczy wam że był na karczmie i napił się piwa to na niego głosujcie. Tylko potem nie mialczcie.

Zwalowarki do lodzi i zasypac czerwona czesc lodzi bo wstyd na kraj pejsy przeynosza!

Zgadzam się w 100 **** rts tylko ŁKS pozdro gks

Ełkaesy to so pedaly

Ludzie z Bełchatowa to nie mają jaj. Łatwo ich zbałamucić, przekupić i oszukać. Dlatego tak jest. Trzeba się zastanowić przed wyborem kandydatów. To przyszłość a to ważna sprawa. Dlaczego inne regiony mają mądrych i zaradnych posłów.

A ten Cieślak co lorkowi w **** wchodzi, jak gadał i obiecywał co to nie będzie, żeby na Mariana nie głosować chodził i gadał a Lorek sam mówił oststnio po kielichu, że ten Cieślak to niedługo zamieszka obok niego tak mu wchodzi w ****

Będę utopić tam [=] z gejksy

Widzę debilizm wysokich lotów

W wodzie topic ich bede to po co jakieś kwoty i latanie? Przestań ćpać wszystko z gejksy

Pisiory a szczególnie ci co rządzą firmami a nie są stąd to grabarze regionu. Oczywiście są z poręczenia naszych posłanek a szczególnie Pieluchy, z dolnego, z górnego Śląska.

Zniszczyliście Słok i Wawrzkowiznę, to chociaż basen zbudujcie zakłamane Pisiory, bo sztuczne jezioro zobaczymy na emeryturze.

Po co ta Greta wchodziła na taras widokowy, już go likwidują wszystko przez dzieciaka

Pisiory zasypia i Bełchatów z senatorem na czele.

Niech nie bedzie niczego!

Pisowska władza chce wszystko robić w ukryciu i po nocach czyli czegoś się boją.

Niech tylko "życzliwi" europosłowie z wiadomej opcji poskarżą się o tym w Brukseli i skończy się zasypywanie. Niedługo już ogródka swojego nie będzie można przekopać bez zgody Unii europejskiej.

To nie koparki to zwalowarki

Od Kiedy Koaprki zasypują? Rece opadaja na słownictwo tego DDBrednie

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także