Rejestracja i logowanie

Armatki śnieżne na górze Kamieńsk czekają na mróz. Co mówią prognozy i kiedy zjedziemy na nartach ze stoku?

Wydarzenia 14-01-2020 Autor: Greg Foto: Zdjęcie poglądowe/Archiwum
7
 Armatki śnieżne na górze Kamieńsk czekają na mróz. Co mówią prognozy i kiedy zjedziemy na nartach ze stoku?

Ośrodek narciarski na górze Kamieńsk świeci pustkami. Brak mrozu i śniegu może sprawić, że tegoroczny sezon zimowy, jeżeli w ogóle się rozpocznie, będzie jednym z najkrótszych w historii kopalnianego stoku. Obsługa obiektu wszystko ma dopięte na ostatni guzik, ale potrzebne są niskie temperatury, których w prognozach pogody do końca miesiąca niestety próżno szukać...

Wielbiciele białego szaleństwa zostali wystawieni na ciężką próbkę. Kompletny brak zimy i mrozu oznaczają, że wciąż daleko do otwarcia stoku narciarskiego na górze Kamieńsk. Co gorsza, niewiele wskazuje, aby mogło to szybko nastąpić. Długoterminowe prognozy pogody, które obsługa techniczna stoku śledzi każdego dnia, nie wskazują bowiem, aby obecna sytuacja mogła się wkrótce zmienić. Dodatnie temperatury mają utrzymać się nawet do końca stycznia. Dopiero w pierwszym tygodniu lutego zapowiadany jest spadek temperatury o osiem stopni poniżej zera, ale tylko w nocy.

Przypomnijmy, że aby można było rozpocząć naśnieżanie na kopalnianym stoku, temperatury muszą spaść do około 3-4 stopni Celsjusza poniżej zera. Nie może też być wysokiej wilgotności. Obecnie na stoku wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Ośrodek otrzymał cztery nowe armatki śnieżne, o większej wydajności. Wszystkie urządzenia przeszły przeglądy techniczne. Na górze Kamieńsk przygotowano też nowe rozwiązania dla szusujących po stoku. Na początkujących narciarzy i snowboardzistów czeka nowy przenośnik taśmowy o długości 150 metrów oraz równoległy do niego podjazd z igielitu pod trasą wyciągu talerzykowego.

- Wystarczy tylko włączyć guzik i możemy rozpocząć naśnieżanie. Niestety prognozy nie są optymistyczne. Nawet nie widać frontu zimowego i niskich temperatur. W najbliższych dniach ma być nawet 12 stopni na plusie. W takiej sytuacji jesteśmy bezsilni – mówi jeden z pracowników ośrodka.

Jeśli prognozy się nie zmienią, tegoroczny sezon na kopalnianym stoku może być najpóźniej rozpoczętym w historii. W poprzednim roku pierwsi narciarze na górze Kamieńsk pojawili się 26 stycznia, natomiast w 2018 roku – 18 stycznia. Najdłużej w historii trasy narciarskie na kamieńskiej górze były czynne w 2013 roku, kiedy można było z nich korzystać aż przez 113 dni. Najgorszy był sezon zimowy w 2007 roku. Wtedy narciarze białego puchu na stoku uświadczyli tylko przez… 9 dni.

komentarze (7)
Dodaj komentarz

Wszystko przez to że nie ma już komisji do spraw stoku który tak chucznie zapowiadał poseł

Drogi Antosiu, nie zapowiadał tylko założył. Zespół parlamentarny funkcjonował, a nawet miał jedno z posiedzeń właśnie na Górze Kamieńsk. Pewnie dzięki współpracy posła ,a może w jakimś stopniu dzięki tej wizycie - był wtedy vice minister sprawiedliwości - a ówczesnym zarządem gieksy, zrealizowano kilka ciekawych inwestycji, których nie było od lat na GK, bo nikomu nie chciało się wcześniej tym zająć. Wspomnę tylko: tor tubingowy, przenośnik taśmowy - dł. 150m - najdłuższy w Polsce, trasa igelitowa pod wyciągiem talerzykowym , 4 nowiutkie armatki z automatyką od polskiego producenta SuperSnow. Mam nadzieję, że ktoś przejmie te pałeczkę po pośle, bo warto rozwijać polskie ośrodki. Widać to po Szczyrku i Białce. Niestety w Kamieńsku, jak nie będzie śniegu, to i przyszłości dla stoku nie będzie. Zmiany jakie się zadziały w prawie budowlanym i środowiskowym, dzięki pracy zespołu, okazały się dużym krokiem do przodu, w porównaniu do tego co działo się w ostatnich latach - wystarczy o to zapytać kogokolwiek z PSNiTU. Mamy nadzieję, że nie zostanie to zmarnowane.

Tu też zaraz będzie jak Elbescie.

Włonczyć armatki - tylko prawicowy Bełchatuw !!!

mam nadzieje ze nie spadnie wogole snieg w tym roku bo nie chce mi sie zmieniac opon w moim mustangu

Niech czekają do siego roku, kto bogatemu zabroni produkować śnieg.

macie globalne ocieplenie faszysci !!!!!!

dodaj komentarz
Czytaj także