Rejestracja i logowanie

Podwyżki zaglądają do portfeli bełchatowian. Śmieci, żłobki, prąd... wiemy co jeszcze zdrożeje!

Wydarzenia 09-01-2020 Autor: Greg
52
Podwyżki zaglądają do portfeli bełchatowian. Śmieci, żłobki, prąd... wiemy co jeszcze zdrożeje!

Nowy Rok i niestety... podwyżki. W 2020 roku bełchatowianie muszą przygotować się na znaczący wzrost opłat i podatków. Więcej zapłacą rodzice posyłający dzieci do prywatnych żłobków, mocno w górę poszybowała opłata za śmieci, wzrósł także podatek od nieruchomości. Co jeszcze zdrożeje?

Najmocniej w domowych budżetach bełchatowian będzie odczuwalna podwyżka za wywóz śmieci. Od stycznia stawka za odbiór odpadów wzrosła z 8,50 zł aż do 19 zł. W przypadku 4-osobowej rodziny miesięcznie za śmieci trzeba będzie zapłacić zamiast 34 zł76 zł. W skali roku natomiast aż 912 zł wobec 408 zł wcześniej. Rodzina z dwójką dzieci zapłaci zatem w ciągu roku aż o pół tysiąca złotych więcej.

Skąd aż tak ogromna podwyżka? Dotychczas miasto dopłacało do systemu gospodarowania odpadami. Mieszkańcy mogli płacić niższe stawki. Znowelizowana „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” zabrania jednak samorządom dopłacać do wywozu śmieci, dlatego też koszta spadają w całości na bełchatowian. Dodatkowo ceny zaoferowane przez firmy w przetargu były znacznie wyższe od wcześniej szacowanych kwot.

- Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku narzuca jednak, że koszty, jakie miasto poniesie z tytułu odbioru śmieci, muszą się zbilansować z opłatami wnoszonymi przez firmy, instytucje i mieszkańców. Dlatego sporo samorządów zmuszonych jest podnieść opłaty – tak podwyżkę tłumaczył Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Od stycznia w Bełchatowie zmianie ulega wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni w ubiegłym roku. Podwyżka dla poszczególnych rodzajów gruntów wyniesie od 0,07 do 0,17 zł. W przypadku budynków mieszkalnych będzie to 0,09 zł. Natomiast w budynkach z działalnością gospodarczą podwyżka wyniesie od 0,26 do 1,87 zł. Łatwo więc policzyć, że właściciel mieszkania o pow. 60 metrów kwadratowych i gruntu o powierzchni 120 metrów kw. W 2020 roku zapłaci w sumie 109 zł podatku od nieruchomości czyli o 17 zł więcej niż w ubiegłym roku. Jeśli ktoś posiada np. dom o pow. 130 metrów kw. i 600 metrów kw. gruntów będzie musiał zapłacić 405 zł czyli o 65 zł więcej niż przed rokiem.

Mocno po kieszeni podwyżki uderzą również młodych rodziców, których dzieci uczęszczają do prywatnych żłobków. Pod koniec ubiegłego roku decyzją rady miasta zmniejszono dotację dla niepublicznych żłobków z terenu Bełchatowa. Zamiast 430 zł miasto będzie przeznaczało 280 zł na jedno dziecko w niepublicznym żłobku. Takich prywatnych placówek na terenie miasta jest aż siedem, a uczęszcza do nich blisko 300 maluchów. Właściciele większości prywatnych żłobków już zapowiedzieli podwyżki czesnego. Na przykład w Akademii Malucha Jabłuszko od lutego czesne wzrośnie z 350 zł na 500 zł. Podobnie sytuacja wygląda w Akademii Uśmiechu, gdzie również poniesiono stawkę o 150 zł miesięcznie. Mniejsza dotacja zmusi do podniesienia czesnego za żłobek w Przedszkolu Aktywne Maluchy.

- Planujemy otworzyć oddział żłobka od lutego. Pierwotnie czesne miało wynosić 300 zł, ale ze względu na mniejszą dotację, byliśmy zmuszeni podnieść opłatę do 450 zł – mówi Michał Mękarski, właściciel Przedszkola Aktywne Maluchy.

W pozostałych prywatnych placówkach decyzje na temat podniesienia opłat wciąż są dyskutowane, ale jest niemalże przesądzone, że wzrost opłat jest nieunikniony.

Niestety czeka nas również wzrost opłat za ciepło. Obecne stawki w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bełchatowie będą obowiązywały tylko do końca lutego.

- Jesteśmy przed uzgodnieniami taryf z Urzędem Regulacji Energetyki. Ciężko oszacować w tej chwili skalę podwyżki, która wynika z działalności oraz wzrastających kosztów – mówi Paweł Uznański, wiceprezes PEC w Bełchatowie.

Większych rachunków w 2020 roku mogą się spodziewać lokatorzy bloków Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Miejska spółka już od kwietnia zamierza podnieść czynsz z 10,50 zł do 11 zł za metr kwadratowy mieszkania . Łatwo więc policzyć, że w przypadku mieszkania o pow. 60 metrów kw. Lokatorzy TBS będą musieli zapłacić o 30 zł więcej miesięcznie.

W 2020 roku czekają nas również podwyżki rachunków za prąd. Firmy energetyczne ustaliły już z URE nowe taryfy. Według szacunków przedstawicieli rządu w przypadku przedsiębiorstw rachunki wzrosną o 11 proc, natomiast w przypadku indywidualnych odbiorców o około 5-7 proc.

Póki co, bełchatowanie nie zapłacą więcej za wodę i ścieki, ponieważ do połowy 2021 roku obowiązują taryfy ustalone w przez radnych w 2018 roku. Obecnie mieszkańcy Bełchatowa płacą spółce Wod-Kan 4,32 zł za metr sześcienny wody i 7,29 zł za odprowadzenie ścieków.

komentarze (52)
Dodaj komentarz

Ostatnio w aptece usłyszałam rozmowę dwóch mężczyzn, kiedy to jeden po usłyszanej kwocie za leki powiedział do drugiego... Jarek dał, Jarek zabrał. No i niestety to fakt. Drożeje kompletnie wszystko..m

I tak powiem.....****Y ****!!!!

Wirtualna księgowa to nie wiesz za co płacisz i od kiedy to cienka jesteś. A może kolega CIĘ WKRĘCA. Pozdrawiamy

może mi jakiś mądry napisać że to jest wina PIS ! ale naprawdę mocne argumenty proszę ! bo śmieci i prąd to każdy rozgarnięty wie że dzięki unii drożeją ! jak ktoś myśli że jest inaczej jest POPIE....NY !

Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera 500plus

Dlaczego PEC podnosi opłaty za ciepło? Przecież Bełchatów jest ogrzewany parą z elektrowni czyli odpadem, który dostają za darmo. Wzrosły koszty utrzymania rurociągu czy płacimy za stołki rodziny i przyjaciół królika?

Co ty bredzisz? Jaki odpad?

PEC kupuje ciepło od Elektrowni za niemałe pieniądze, nic nie dostaje za darmo.

Nie pisz bzdetów jak nie masz pojęcia o rzeczy

PO kradło ,ale my trochę mniej ale my przynajmniej dzielimy się okruszkami z pańskiego stołu ???? niema darmowych obiadów właśnie kelner wystawia rachunek????

Torfiarzy stać... Wiec niech się dziwią że są podwyżki sami na to głosowali więc teraz mają...wybrali taka władze to teraz niech płacą... Ciemny lud w tym Bełchatowie jak i w całej Polsce...

PIS Ci podnosi ceny ? Unia nakazała segregację i z odpadów nakazała odzyskiwać od tego roku 70% , prąd to tak samo UNIA !!! ceny do emisji CO 2 coś Ci mówi ? chciałeś unii ? to masz !!!

Chcesz taplać się w śmieciach i wdychać syf? Jedź do ruskich, bo Unia nas wykończy.

Radnym z PiS i PLUSA ręka nie zadrżała przy podwyżkach!!!

Z Wysockim, Skorupom i Kowalskim na czele...

Tak wygląda Państwo Dobrobytu. Gratulacje!!!

Głosujecie na PiS to robią wam dobrze. Róbcie tak dalej i płaccie.

,, BULI"" ale ty jesteś mądry poczytaj i zadzwoń do Spółki PEC

,,Obecne stawki w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bełchatowie będą obowiązywały tylko do końca lutego" No to dlaczego PGM na rachunkach z opłatami za media już wpisał że obowiązują nowe stawki za c.o. od 01.01.2020 i faktycznie są wyższe...

Zadzwoń do PGMu niech ci towyjaśnią

efekt 500+ z czegoś trzeba na tych nierobow wziąć

Bierzecie 500 na dzieci to płacić za żłobki i przedszkola hahaha

Prawda. 500 jest przeznaczone właśnie na takie potzreby

To całe 500+ nie wystarcza nawet na żłobek.

Kiedyś nie było 500+ i za żłobki rodzice płacili dużo większe pieniądze. Teraz społeczeństwo się rozbestwiło i zaczyna przyzwyczajać się do dobrego! Jak żłobek za 500 zł drogi to zatrudnij sobie opiekunkę na etat za 1500 zł wtedy na pewno będzie w domowym budżecie więcej oszczędności

moze meski rozaniec wymodli nizsze ceny

A może tak jakiś żeński różaniec, byłoby na kim oko zaczepić!

Super ,ciekawe co jeszcze zdrożeje bo to nie koniec ,te 13 pensję emeryci oddadzą z nawiązką 300 procentową

Darmowe leki 75+ już wycofane

W Wawace winę za podwyżkę smieci ponosi Trzaskowski, tak mówili w tvp. W Bełchatowie też?

Przecież w TVP Pis był sylwester marzeń i powiedzieli że jesteśmy drugą japnią więc o co chodzi?

Dalej głosujcie na patologię i socjalizm i płacicie.

Tak jak co roku podwyżki..śmieci z 8.50 na 19 zł to jest smieszne a ekoregion przyjedzie raz w miesiącu i oprozni kosz z odpadami Bio na około 200 mieszkańców bloku jeden 120 litrowy kosz na bio...jest to smieszne..A Odor z tego taki że szkoda gadać i za to ta podwyżka..drodzy urzędnicy zastanówcie się może trzeba wasze pensje o połowę skrócić...

Zastanów się człowieku co Ty w ogóle piszesz. Nie znasz się, nie wypowiadaj - proste. Rosną koszty przedsiębiorców, są nowe obowiązki wynikające z ustaw, więc koszt odbioru śmieci też idzie w górę. Proste i logiczne. A EKO - Region nie odbiera 1 kosza w miesiącu tylko 5 frakcji odpadów, w tym m. In. BIO. Poza tym w artykule są, jak zwykle błędy merytoryczne. Po pierwsze wcale nowelizacja ustawy o utrzymaniu i czystości w gminach nie wniosła zakazu dopłat do systemu. Ten zakaz był już wcześniej. Po drugie oferta złożona przez Eko Region w rozstrzygniętym przetargu była o ok. 4 mln zł niższa niż zakładał magistrat. Redakcjo, proszę podawać rzetelne i zweryfikowane informacje.

Proszę mi wskazać, w którym miejscu w ustawie jest mowa o zakazie dopłaty do śmieci bo czytam i nie widzę

Jak jest ciepło po tych koszach z uśmiechem maszerują białe robaki

A GDZIE TE ROBAKI WIDZIAŁEŚ BO CHCIAŁEM IŚĆ NA ŁUG POMOCZYĆ KIJA

jak ktoś wyrzuca mięso to z czego mają być - robaki też chcą żyć

no i super. Do tego dochodzi dajcie mi człowieka a haka znajdę no i 2 miliardy dla Kurskiego ktos za to zapłacic musi.

ZAMIAST ZŁOCZEWA mają wam kilka marketów postawić tzn dla tych z pisu bo ich tylko bedzie stać na zakupy.

ja dzieci niemam smieci niewyrzucam pradu nieurzywam nikomu nic placil niebede dajcie mi spokuj rzad to faszysci i ich obale

Prawicowy przygłup !

ciebie powinni w tych śmieciach zakopać.

Coś pisowczyki nie komentują co się stało. Polska mlekiem i miodem spływająca a tu takie chore podwyżki.???? Mariuszek klamczuszek naobiecywal a barany poszły i głosowały.

Opozycja przyjdzie i obniży, jestem tego pewien! Przecież za PO ceny nie rosły, podatki też nie a wynagrodzenia były wyższe socjal też był super. Same plusy, nie mam pojęcia jak to się stało że do dzisiaj nie żądzą...

Przestań żyć przeszłością, jeśli nie widzisz co się dzieje, zaiste ślepy być musisz.

Mariuszek? Coś z głową nie tak?

Macie pis nawalili wam burki teraz zabiorą ale duda przyjedzie na wiec i zagłosujecie.

TUSKA wina,SUWEREN tak chcial żeby ceny wstały z kolan

Może kościół pomoże młodym rodzicom?

Taaa zaopiekują się ich dziećmi...

dodaj komentarz
Czytaj także