Rejestracja i logowanie

Wypadki z udziałem zwierzyny leśnej w regionie. Jak często do nich dochodzi? Policja podała statystyki

Wydarzenia 07-01-2020 Autor: Emste Foto: KPP Bełchatów
9
Wypadki z udziałem zwierzyny leśnej w regionie. Jak często do nich dochodzi? Policja podała statystyki

Średnio raz na trzy dni dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej w powiecie bełchatowskim. Policja podała statystyki i apeluje o ostrożność. Niestety znak ostrzegawczy „Uwaga! Dzikie Zwierzęta” jest często ignorowany przez kierowców.

Zgodnie z informacjami od KPP Bełchatów, w roku 2019 na powiatowych drogach doszło do 114 zdarzeń, w których udział brała zwierzyna leśna, 12 z nich tylko w grudniu. W tym roku z kolei, funkcjonariusze odnotowali już 3 takie zdarzenia (dane na 03.01.2020). Warto dodać, że mowa tu tylko o przypadkach zgłoszonych.

- Liczba ta z pewnością jest znacznie większa, ponieważ nie wszyscy poszkodowani decydują się na wezwanie patrolu policji na miejsce zdarzenia – informują policjanci.

Policja opublikowała specjalny apel, w którym prosi o ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi podczas jazdy przez tereny zalesione.

- Apelujemy o ostrożność! Nie lekceważmy znaku ostrzegawczego „ Uwaga zwierzyna leśna”. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości w tych miejscach oraz obserwujmy pobocze drogi. Do najczęstszych takich zdarzeń dochodzi na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. Często na tych odcinkach dróg panują złe warunki, występują mgły, szczególnie rano i wieczorem. Pamiętajmy by nie wykonywać gwałtownych manewrów pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest dodatkowo bardzo niebezpieczne. Bezwzględnie ZWOLNIJ, jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.

Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia. - czytamy na stronie KPP Bełchatów.

 

Przypominamy też, że w przypadku zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce, w którym do niego doszło. Następnie wezwać policję. Pamiętajmy, by nie zbliżać się do zwierzęcia – może okazać się niebezpieczne.

komentarze (9)
Dodaj komentarz

Mięso z sarny jest jednym z najdroższych. Ja za remont samochodu zapłaciłem ponad 2 tys. dwa lata temu. A swoją drogą to z zaleceń policji wynika, że pojazd na plecy i do przodu bo zwierzyna jest wszędzie!

UWAGA! Jeśli uczestniczyłeś w wypadku z dzikim zwierzęciem, warto dowiedzieć się w Gminie się czy w okolicy nie było zgłoszone polowanie (w promieniu 20km od miejsca zdarzenia), najemca ma obowiązek posiadania polisy OC, z której wypłacone zostanie odszkodowanie. Niech koła łowieckie zaczną odczuwać presję!

Ty od rowera uważaj bo cię gęś kopnie

ja jak jade rowerem to uwarzam i nic mi sie niestalo nigdy i dajcie spokuj zwierzetom

a może się wysilić i napisać co będzie jeśli po wypadku przyjedzie policja-dostanę odszkodowanie?czy będę ukarany?a co jeśli nie było znaku?

Nie masz ac to nie dostaniesz nic. Co najwyżej możesz mieć zabrany dowód w przypadku gdy sarna rozwali ci szybe bądź lampę. Mialem zdarzenie z sarna i policja była na miejscu, samochód rozwalony na koszt 2tys.

to po co wzywać policję-sarnę w bagażnik i za mięso się chociaż za część strat zwróci.

Panie wladzo ale ja lubie zapier dalac emoji

Tylko uważaj, żebyś się kiedyś nie wypierd....

dodaj komentarz
Czytaj także