Rejestracja i logowanie

Podatki w Bełchatowie wzrosną do wartości maksymalnych. Sprawdź, ile zapłacimy w przyszłym roku

Wydarzenia 03-11-2019 Autor: agula
45

31 października na XV Sesji Rady Miejskiej w Bełchatowie poddano pod dyskusję projekt uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości. Jak się okazuje, w przyszłym roku czeka nas podwyżka tych obciążeń.

Jak czytamy w dokumencie wspomnianej uchwały:

- Stawki obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i są zaokrąglone w górę do pełnych groszy.


W skrócie, autor dokumentu tłumaczy, że jeśli ceny towarów i usług rosną, tym samym analogicznie rosną obciążenia podatkowe.


We wspomnianym projekcie zaproponowano stawki podatku od nieruchomości na 2020 rok na poziomie maksymalnym określonym przez Ministra Finansów. Obowiązujące stawki na terenie Miasta Bełchatowa nie były podnoszone w ciągu ostatnich 5 lat, czyli od 2014 roku. Budżet miasta dzięki tym podwyżkom wzrośnie o 1 844 583 zł, co, jak przekonują urzędnicy, pozwoli na realizację niektórych zadań i wpłynie rozwój miasta.

Projekt wspomnianej uchwały został przegłosowany, jednakże niejednogłośnie. Punkt nr 9 dotyczący ustalenia stawek podatku od nieruchomości wywołał krótką dyskusję. Z 20 radnych obecnych na sesji, 16 zagłosowało za przyjęciem projektu uchwały, a 4 było przeciw.

Wydarzenia

Wśród przeciwników tego rozporządzenia znalazł się m.in. Włodzimierz Kuliński oraz Grzegorz Gryczka, którzy na sesji wyrazili swoją dezaprobatę i zapowiedzieli, że będą głosować przeciwko. Na końcu dyskusji na temat tego projektu głos zabrał Piotr Wysocki.
 

- Wiadomo, że każdy wzrost podatku budzi emocje mieszkańców, wszystkich, zarówno tych mniej uposażonych jak i tych wyżej uposażonych. Podniesienie podatku do najwyższych stawek jest podwyżką, [...], nie jest to podwyżka gremialna, ponieważ 65 zł w skali roku jeśli chodzi o dom mieszkalny czy 17 zł jeśli chodzi o średniego metrażu mieszkanie w blokach jest wydatkiem, ale sądzę, że naszych mieszkańców przy obecnej sytuacji, w naszym kraju na to stać i myślę ze podejdą do tego ze zrozumieniem – odpowiada przewodniczący Rady Miejskiej w Bełchatowie.

Szczegółowa tabela z zestawieniem porównawczym stawek podatku obowiązujących dotychczas z zaproponowanymi w projekcie, znajduje się poniżej:

Wydarzenia

komentarze (45)
Dodaj komentarz

To było do przewidzenia !! Jeśli jesteś czytelnikiem wyłącznie gimnazjalnej lektury obowiązkowej to nie jest post dla ciebie – pozostań w swojej Abderze… Gwałtowne poszukiwanie większych dochodów dla budżetu miasta przewidziałem w latach dziewięćdziesiątych i co do daty wystąpienia trendu ma to miejsce o pięć lat wcześniej niż skutki starzenia się elektrowni i braku dostatecznej ilości dobrego jakościowo paliwa. To skutek niskiej jakości intelektu ludzi miejscowej władzy, ich niewiedzy, braku lokalnego patriotyzmu. Słowem dominowała i trwa taktyka „moje najważniejsze” i nic nierobienie. Interes publiczny to abstrakcja w Bełchatowie, to incydent egzotyczny. Utrwalił się w tym chaosie twór nazwany miastem bez logicznej struktury miasta, coraz bardziej kosztowny w utrzymaniu, kierowany przez ludzi interesu przeważnie własnego. Koszty te szybko rosną zmierzając do zdegenerowanego absurdu… Bełchatów czy się to komu podoba czy nie zbliżył się do krawędzi swojego upadku. Przyspieszają to zmiany (niekorzystne) w energetyce regionu, mierność „elit” władzy lokalnej i radykalny spadek dochodów, bo przecież Bełchatów emerytów to nie to samo co rozpasane miasto górników i energetyków. Jakiekolwiek mrzonki miejscowych o inwestycjach w Złoczew są oderwane od sytuacji ekonomicznej kraju, który dla zaspokojenia ich nie jest gotowy ponosić koszty restrykcji „klimatycznych” Unii w interesie mało znanego miasteczka. Na tym tle radykalna podwyżka podatków jawi się jako brak troski o dobro i przyszłość mieszkańców, bo dla budżetu miasta to skutek przyrostu na marginalnym poziomie 0,75%, a dla płatnika to przeciętnie wzrost o 15 – 20%, co w skali kosztów utrzymania rodziny ma duże znaczenie. To właśnie dlatego nie ma sensu wybieranie ludzi do władzy nazywane propagandowo demokracją, czym nie jest, a jest folwarkiem dla kasty kahalnej… Kolejne rządy samorządu nie zrobiły nic dla dobrej przyszłości.

Najgorsze jest to, że o podwyżkach decydują osoby pracujące w PGE i zarabiający bardzo dobrze. Wypowiedź p. Wysockiego świadczy o tym, że nie patrzy się na ludzi biednych, którzy zarabiają mało, są schorowani, nie mający 500 plus i 13 emerytury i dla nich kazdy grosz się liczy. Tak jest jak się ocenia zawartość ludzkiego portfela przez swój pryzmat.

Daje się 500 plus, a potem zabiera w postaci podwyżek podatków i innych opłat. My już dostalismy podwyżkę z PEC za ogrzewanie i ciepła wodę, a teraz jeszcze to. Dziękujemy.

Kiedy wreszcie powstanie obiecany holding spółek miejskich??

Gryczka dokonał podwyżki na siłownię jak śmiał ja już tam nigdy nie pójdę.

A co ma Pan Gryczka do podwyżek podatków,piszę o tym jakiś frustrat ,Pan Gryczka głosował przeciw podwyżkom.A tak należy zastanowić się nad odwołaniem w referendum R.M.

ZLIKWIDOWAC GKS

Cudownie, dooobra zmiana. Parafrazując Gałczyńskiego: "Chcieliście PISu, no to go macie: skumbrie w tomacie. Bęc!". Tak bywa, gdy do władzy wybiera się "intelektualistów, wykształconych inaczej!".

Rozwój... Czyli co, może jakiś sadzik gruszowy albo śliwowy za jakiś 2 banieczki sobie w mieście strzelimy?

Pan Maziarz zrobi porządek z Dyrektorem Szkoły w Kurnosie - Gmina Referendum No i Pani Braun powrót a Gryczka pa, pa

Braun to ta artystka co robiła przekręty na dotacje unijne, tak?

Aktualne opłaty za odpady segregowane, Gmina Bełchatów 17,70 Miasto Bełchatów 8,50, Dla przykładu Łódź 24,00 itd

Podnoszą podatki, a tu dyskusja o miernotach.

GG TO MOŻE ZOSTAĆ MARZYCIELEM O WŁADZY PAŃSTWOWEJ MA KOMPETENCJE JAKIE ?????????????

Takie same jak teolog lub inny pedagog.

gryczka to w tamtej kadencji był w koalicji bo go Senator trzymał. A dodatkowo ssał budżet starostwa jako odwołany ale przyklejony na kropelkę wice starosta.

Odczepcie się od Grzegorza. Piszecie tak z zazdrości i wielu nie dorównuje mu do pięt. Hejterzy z Plusa. Grzesiu trzymaj się.

worki z liśćmi zabiera EKO REGION ha, ha

Obecne przegłosowane większe opłaty to pomysł minionej kadencji drużyny Grzegorza G.( Ziemia) Mniejsze dofinansowanie do przedszkoli to też zasługa minionej kadencji Grzegorza G. i inne. NIEWINIĄTKO ZAGUBIONE

Co za kłamstwa. Przecież Ziemia samodzielnie nigdy nie rządziła

Co za chory komentarz. GG nie był przy władzy w mieście w poprzedniej kadencji, ani teraz. A tu z uporem maniaka jakiś polmozg pisze głupoty. Czy GG głosował za podwyższeniem podatkow? Najpierw pomysł, potem komentuj.

Powinna być założona jakaś lista pięknych działań Plusa, żeby przed następnymi wyborami wyciągać nepotyzm i obłude. O innych głosujących nie piszę, bo właściwie są pod pantoflem MD.

Macie swój Pisland

Chcieliście Mariolę, ona chciała Dareczka on ją i macie!

No co tak cicho? Czyżby wszyscy zadowoleni z podwyżek? Brawo rządzący w Bełchatowie, oby tak dalej, a będziecie mieli miasto wielkości prowincjonalnej gminy.

Wyprowadz się do Warszawy, będziesz płacił mniej ????

Już niebawem dostaniecie drodzy mieszkańcy nowe propozycje za wywóz śmieci

Dla mnie to nie ma znaczenia bo zapłacá za wzrost podatków odbiorcy towarów i usług czyli Bełchatowianie

Na kwiatki do kościołów muszą mieć, to podatki podnoszą.

Ludzie co Wy chcecie kilkanaście złotych na rok bez przesady . A GG jak by był w koalicji to by głosował ja trza . 

Nie jest ok.... kilkanaście zł za mieszkanie ale jeśli już ktoś ma np. garaż (nawet w swoim bloku) to moi drodzy Państwo taki lokal jest zaliczany do budynków pozostałych (gdzie kwota od 1m2 jest 10 razy wyzsza od mieszkania) a tam wzrost już jest znaczny, bo o zgrozo 0.90 zł !!! Czyli za wszystko wyjdzie nawet ok 100 zl podwyzki. Są miasta, w których stawki podatków od nieruchomości nie są maksymalne. Dlaczego my (czyt. wszyscy mieszkańcy) mamy płacić za nieudolność osob zarządzających spólkami miejskimi , które przynoszą straty. Może ktoś w końcu zainteresuje się społkami przynoszącymi straty i kto w nich i jakiej wysokości podwyżki dostaje mimo fatalnej sytuacji finansowej....

Żeby wyszło 100 zł podwyżki za garaż to musi mieć ponad 100 metrów kwadratowych. Jak masz taki garaż pewnie na 5 samochodów to Cię stać. Ja mam garaż 20 m to mam 18 zl podwyżki

Wystarczy mieć trochę większe mieszkanie i 2 garaże np. Nie trzeba być bogaczem żeby mieć takie nieruchomości. A poza tym trzeba być świadomym swoich praw i obowiązków - więc polecam poczytać co Pan dostanie do zapłacenia. Poza opłatą za samą nieruchomość należy doliczyc jeszcze podatek od grubntów na którym sie znajduje. Natomiast nie w tym rzecz aby wylewać na siebie anonimowo hejt w internecie. Faktem jest że MY BEŁCHATOWIANIE płacimy za nieudolne zarządzanie spólkami miejskimi (czyli te które przynoszą ogromne straty). A stawki podatku od nieruchomości w Bełchatowie od lat są maksymalne z możliwych. Miasto to staje się drogie i nieatrakcyjne dla młodych ludzi...

Tu kilkanaście zł tam kilkanaście zł i suma sie zbiera, więc nie zgadzam się że jest ok, natomiast zgadzam się z tym że jakby GG był w koalicji to by głosował za

Kiedy PGM zabierze z Budryka 10 i 12 te worki z liśćmi? Pod każdym drzewem leży po kilka. Od dwóch miesięcy. To taka wizytówka, żeby wszyscy wiedzieli, którymi blokami 'administrujecie'?

No tak Binków nie ma radnych... emoji tylko pozorantów i popychadełka

To że zostawiają jest dowodem, że są zbierane. Wiem, że żałosne ale tak to funkcjonuje emoji

Rok temu to samo. Przypomnieli sobie o tych worach w połowie zimy jak już parę było rozwalonych i zgniłe liście leżały wszędzie. To tak, faktycznie je zbierają, jak pani z pgmu ma dosyć telefonów od wk...ych mieszkańców.

Zupełny ignorant

Jest napisane kto głosował za... Ale co z tego jak ludzie przy nastepnych wyborach i tak na nich zagłosują...

Arkadiusza nie było, bo pewnie pisał kolejne pismo, żeby schronisko dla zwierząt udupić.

Można rozwinąć bo nie każdy jest w temacie?

Rozwoj miasta jaki rozwój tu urzad nie za bardzo dba o rozwoj . Nic tu sie nie dzieje aby przyciagnac inwestorow. Znalezc nowe miejsca pracy. Centrum opuszczone z najemców. I o to dba rozwój?? A czemu miasto nie szuka nowych wpływow tylko najłatwiej obciążyć podatnika

A co fabryką DS Smith? Kiedy rusza budowa? Trochę nie wierzę w tę inwestycję patrząc na to co się dzieje czyli nic.

Czy dowiemy się ile Bełchatów stracił na skutek reform PiS? Piotrków Trybunalski stracił około 20 milionów. Więc straty w Bełchatowie oceniam na około 15 milionów. Pi razy drzwi.

dodaj komentarz
Czytaj także