Rejestracja i logowanie

Akcja bełchatowskiego schroniska podprogowo promuje PiS i PSL? Kandydat KO zgłosił sprawę do komisarza wyborczego

Wydarzenia 27-09-2019 Autor: Emste
42

Od niedawna bełchatowskie schronisko prowadzi akcję promującą "Dzień Otwartych Drzwi", która nawiązuje wizualnie do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Pracownicy schroniska stworzyli dwie fikcyjne partię, które wystawiają kandydatów na "Nowego Członka Rodziny" - chodzi oczywiście o adopcję. Akcja wzbudziła oburzenie u bełchatowskiego kandydata Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - Arkadiusza Rożniatowskiego. Dopatrzył się on w niej przekazu podprogowego, który mógłby promować dwa konkretne komitety wyborcze.

O akcji schroniska, nawiązującej do wyborów pisaliśmy we wczorajszym artykule, który można przeczytać klikają TUTAJ. W skrócie, pracownicy placówki stworzyli fikcyjne partie, których przedstawicielami są zwierzaki. Na afiszach jest wszystko to, co zawierają standardowe plakaty wyborcze - zdjęcie kandydata, nazwę partii oraz numer listy. I to właśnie ten ostatni element wzbudził poważne zastrzeżenia Arkadiusza Rożniatowskiego, który sam kandyduje do Sejmu w jesiennych wyborach. Zwierzęce partie "Qndelków" i "Kotełqw" sygnowane są numerami 1 i 2, które jak się okazuje odpowiadają w realnych wyborach komitetom PSL i PiS. I tu wg. kandydata KO, przypadku nie ma. Arkadiusz Rożniatowski twierdzi, że może to utrwalać pozytywny odbiór list wspomnianych partii i wpłynąć na wynik wyborów.

- Pomysłodawcom akcji nie można odmówić kreatywności. Nie wykazali się jednak wyczuciem i ostrożnością, gdyż moim zdaniem na materiałach promujących akcję niefortunnie użyto oznaczeń używanych przez prawdziwe komitety wyborcze w trwającej kampanii. Chodzi oczywiście o numery list i pozycje na tych listach. Wystarczyłoby przecież użyć np numeru listy 7 i 8, akcja miałaby jednakowy wydźwięk, a jej autor nie naraziłby się na podejrzenia o działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa - informuje Arkadiusz Rożniatowski.

Kandydat KO sprawę potraktował poważnie, sugerując, że jest to naruszenie przepisów. Sprawę zgłosił więc do komisarza wyborczego.

- Oczywiście jak zawsze w podobnych sprawach zwróciłem się o opinię do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim i czekam na odpowiedź. Proszę mi wierzyć, że naprawdę chciałbym się mylić co do intencji pomysłodawców akcji, ale mam świadomość tego, kto sprawuje nadzór nad schroniskiem i mam prawo podejrzewać, że to nie przypadek – dodaje kandydat KO.

Tu wyjaśnijmy, że nadzór nad schroniskiem stanowi Miasto Bełchatów, z prezydent Mariolą Czechowską na czele, która jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości i jako kandydat tego ugrupowania obejmowała urząd prezydencki w pierwszej kadencji. O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy szefa bełchatowskiego schroniska Mariusza Półbrata, który skomentował ją w następujący sposób:

- Akcja jest formą zabawy, biorąc pod uwagę czas wyborczy, stworzyliśmy sobie alternatywną rzeczywistość, która ma skupić uwagę mieszkańców Bełchatowa na schronisko. Zawsze o tej porze roku prowadzimy "Dzień Otwartych Drzwi". Zawsze też staramy się znaleźć coś, co pozwoli nam dotrzeć do mieszkańców. Cała akcja jest prowadzona oczywiście z przymrużeniem oka, chociaż same wybory na "Nowego Członka Rodziny" są oczywiście bardzo poważne – mówił Półbrat, dodając, że promocja została przyjęta pozytywnie - To jest zabawa, bardzo ciepło przyjęta przez wszystkich dookoła i nikt do tej pory nie łączył jej z przekazem podprogowym. Logiczne jest, że jeśli mam dwie partie, to będą one reprezentowane przez pierwsze dwa numery. Ludzie gratulują nam wykorzystania sytuacji i wpisania się w szum medialny w dobrym celu.

Szef bełchatowskiego schroniska dementuje też jakoby pomysł akcji miał podłoże polityczne narzucone z góry.

- Pani prezydent ma na pewno ważniejsze zadania i nie wpływa bezpośrednio na nasze pomysły. Podlegamy oczywiście pod miasto, jednak w kwestii marketingu, nie zdążyły się sytuacje, by ktoś chciał wpłynąć na to co robimy - podkreśla Półbrat.

Pozostaje pytanie, jak do sprawy podejdzie komisarz wyborczy, który otrzymał w piątek od Arkadiusza Rożniatowskiego zawiadomienie o sprawie i prośbę o wyrażenie opinii.

Do tematu będziemy wracać. Póki co, jesteśmy ciekawi Waszego zdania.

komentarze (42)
Dodaj komentarz

Oj Arek . Schetyna będzie nie zadowolony.

Dawno nikt tak wspólnie nie pocisnoł artykułu jak w tym...... Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Wsumie to czy Artur tam byłeś.... hahahaha

#uwagadebil

Niech ten radny to już lepiej dalej te swoje filmy ogląda w pracy a nie polityką się zajmuje.....

Jaka partia takie polityki . No nic mądrego nie mają do zaproponowania. Walą se po kolanach i zdziwieni że jak i dlaczego.

Pomyleniec przebił inną Pomyloną Jachire tamta twierdzi ze na pis głosuja uposledzeni umysłowow a ten twierdzi ze pis jest wspierany i promowany przez psy i koty hahahahaahaha o kuzwa nie moge hahahahahahaaa

Strzał w stopę. Mój głos pójdzie na kogoś innego.

pier dol nelo mu na mozg

No i wylądował... Cały misterny plan w piz*u.... Oj żeś chłopie pierd*)(&% olnął przed wyborami...

Zgadzam sie. Studiowałam o tym!

Arek, daj spokój...

A to ten, on, nijaki, POdobny zupełnie do nikogo.

To ten od tych kodowców co Ziobrę chciał odwolywac ? Haha przecież to jest jakaś kpina. Prędzej bym na tego psa zagłosował niz na Niego .

Widać każda okazja jest dobra żeby dokopać tym głupim zwierzakom i ich głupiemu schronisku. Brawo panie areczku, pokazuje to jakim jesteś człowiekiem.

Pseudo polityk który chodzi po kopalni obrażony na cały świat a później chodzi po targowisku miejskim i uśmiecha się do ludzi przed wyborami.

Chwała Mariuszowi Półbratowi i pracownikom schroniska że robią wszystko żeby zwierzaki znalazły nowy dom i odpowiedzialnych właścicieli.

Broń Boże jak się dostanie do Wawy to będzie nam filmiki wysyłał jak się otwiera drzwi do tramwaju lub metra. Niestety coś mu pękło pod kopułą. Niech zbierze armię ubeków i postkomunistów i idzie znowu pod sąd.

Musi iść to w Polskę. Ludziom chęć władzy mózgi wyjada. I właśnie kolo przegrał wybory

Kandydat na poziomie jego wyborców i Jachiry, ot całe PO

HaHa a we wszystko zaangażowane jest UFO emoji Umieram ...

Rożniatowski już nie wie jak zabłysnąć A robi sobie wstyd jak cała jego partia, barany na pastwiskach zawsze są karmione, tym pastwiskiem jest PiS

Kim jest ten towarzysz? Podprogowym?

A potem się dziwią czemu "LEWAK" to obraźliwe stwierdzenie.... Weźcie lepiej coś mądrego zróbcie a nie dyrdymały takie wymyślacie za nasze pieniądze

Wam, panie kandydacie, nic już nie zaszkodzi... Ani nie pomoże. Największa siła PiSu to paradoksalnie opozycja.

Zaiste. Święta prawda!

Debilizm, głupota i choroba psychiczna mania przesladowcza platfusów antyobywatelskich nie zna granic Rożniatowski nie zna prawa tak jak wszyscy jego koledzy z platformy antyobywatelskiej, heh myslalem ze dostaniecie z 10 % glosow w Bełchatowie ale teraz mysle ze nie dostaniecie nawet 5 % 

Napisze ktos dokladnie o co z tymi filmami chodzi? Co ogladal?

A w Bełchatowie jak zwykle można mieć prawie w d...e, ku uciesze gawiedzi ????‍♀️

Buhahhahahahahhahahahhahahahahahahaha XD DDD

Taka super akcja schroniska, a jak zwykle nie może być normalnie Mam nadzieję że ta sytuacja jeszcze bardziej wypromuje adopcje zwierzątko ????

Kandydat cienias z BEŁCHATOWA z komitetu KO NAJLEPSZA TA TA pani Z ko

Panie Arku dziwnych filmów na oglądał się Pan w pracy

Zrobi wszystko żeby tylko zaistnieć przed wyborami... Szkoda tylko, że nic dla ludzi by żeby nam się lepiej...

Panie Radny. Najpierw Pan uczy jak sie drzwi w MZK otwiera. Teraz doszukuje sie nie wiadomo czego w akcji schroniska. Może dla większego rozgłosu czas iść pod nowy szalet miejski na Narutowicza nauczać ludzi jak z niego korzystać. W sumie to by nie było trudne bo zarówno w radzie miasta jak i w pracy g........ Pan robi.

Nie komentuje, bo komentarze ponizej mowia same za siebie.. Smieszny czlowiek.. Czego to nie zrobi zeby zaistniec.. Moze niech znow sprobuje odwolac ziobre pod sadem jak ostatnio.. Posmiewisko

Chyba sie za duzo filmow w robocie naogladal.

ta "na pieska" emoji emoji emoji

Haha pokazał się .... jakoś wczesniej o Panu nie słyszałem. Czego to nie zrobią , żeby zaistnieć..

Arek weź już nie pajacuj boś nie pajac gdzie byłeś do tej pory ? Za czasów twoich poprzedników zbierali karmę na zwierzaki gdzie byłeś ? a czemu teraz przed wyborami tak się zainteresowałeś ? Jakoś wcześniej cie tu nie zauważyłem byś się udzielasz. Zacznij oglądacz telewizje polska nie konkurencję a zobaczysz światło w tunelu.

Co za d...l emoji

no i Pan Radny przyłożył sié do rozgłosu akcji. Teraz na pewno wszyscy o niej usłyszą. Ja bym tu doszukiwała się powiazania miedzy Panem Półbratem a panem radnym w końcu z jednego nurtu się wywodzą.

Weź się za robotę tY ...... Pseudo polityku

dodaj komentarz
Czytaj także