Rejestracja i logowanie

Niepełnosprawni pokazują jak wygląda ich spacer po Placu Wolności. ''Jestem wręcz zbulwersowany, że coś takiego się buduje'' [FOTO] [VIDEO]

Wydarzenia 12-06-2019 Autor: magjas Foto: mjs
70

Problem jest już doskonale znany, ale dyskusja wokół niego nie milknie. Do interwencji matek z wózkami, rowerzystów i spacerowiczów dołączają się niepełnosprawni. Wczoraj wspólnie wybraliśmy się na spacer po pl. Wolności z panią Marią Mielczarek, osobą niedowidzącą i panem Andrzejem Niewieczerzałem, poruszającym się na elektrycznym wózku. Trudno tę wycieczkę nazwać przyjemną przechadzką, na własne oczy przekonaliśmy się z jaką ilością barier muszą walczyć wybierając się do tamtejszego skweru.

Cieszące się paskudną sławą płytki, z których utworzony jest szereg ciągów komunikacyjnych to pierwszy kłopot.

- Są znaczne przerwy między tymi płytkami, ten a'la chodnik z trawy nie w każdym miejscu jest równy i raczej nigdy nie będzie, bo jeśli będzie użytkowany, to ta przestrzeń będzie w jednym miejscu mocniej, w drugim słabiej ugniatana, a wózki będą się wywracały. Osoba nie przejedzie, zaklinuje się kołem między płytkami i albo będzie połamany wózek, albo niepełnosprawny runie na ziemię – mówi Andrzej Niewieczerzał, prezes fundacji „Przekraczać granice”, który chwilę później rusza przed siebie, byśmy mogli naocznie przekonać się co dzieje się z osobą na wózku. - Chcę przykładowo dojechać do ławeczek mam olbrzymiego stracha. Mimo że mam wózek elektryczny, na grubych oponach... Proszę zobaczyć jak mój wózek pracuje – jest bardzo ciężko, kołyszę się na wszystkie strony i jest obawa, że chwila nieuwagi, najechanie kantem kola, wózek może upaść.

W podobnej, bardzo dyskomfortowej sytuacji jest niedowidząca Maria Mielczarek, która traci jakąkolwiek pewność w momencie, kiedy wchodzi do parku.

- Osoba, która nie widzi w ogóle, traci tutaj orientację. Każdy niewidomy zanim zrobi krok musi wybadać teren przed sobą obmacując go białą laską. Tutaj non stop de facto są przeszkody. Przechodziłam tędy kilka razy i pomimo tego, że staram się zawsze zapamiętywać drogę, którą się poruszam, tutaj jest z tym problem i tą część parku po prostu omijam – komentuje Maria Mielczarek i dodaje ze smutkiem w głosie: - Człowiek po kilkuminutowym spacerze czuje się bardzo zmęczony, ponieważ musi cały czas uważać i myśleć czy dobrze idzie, czy gdzieś nie wejdzie, czy nie skręci nogi. Ten park jest może i ładnie zaprojektowany, ale dosłownie 3/4 jego powierzchni nie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Na pl. Wolności nie tylko płytki są problemem. Wyzwaniem, w niektórych przypadkach nie do pokonania jest na przykład mostek nad fontanną. Nie dosyć, że z żadnej dwóch stron schodów nie ma podjazdu dla wózków, to ukośna linia mostka sprawia, że osoby niewidome czy niedowidzące schodzą z niego na... kosz i trawnik. Jest tak dlatego, że idąc z laską trzeba ustawić się „na wprost” schodów, wchodząc tak z jednej strony kładki i kontynuując spacer schodząc schodami po drugiej stronie niewidomy cały czas idzie na ukos – nie jest w stanie korygować toru swojej podróży.

Kolejna kłopotliwa sprawa, to ławki i stoliki, które stanęły na placu – odwiedzający park z niepełnosprawnością nie mają praktycznie żadnej możliwości skorzystać z tych elementów, bo przez nierówną powierzchnię po prostu się do nich nie dojedzie!

Nasz kilkuminutowy spacer wspólnie z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami nie pozastawia wątpliwości – to miejsce na mapie Bełchatowa, będąc niepełnosprawnym trzeba omijać szerokim łukiem. Zarówno pani Maria jak i pan Andrzej mówią, że to wielka szkoda, bo plac, który był modernizowany tak gruntownie spokojnie mógł być dostawany do potrzeb wszystkich mieszkańców.

- Z jednej strony projektanci mieli fajną koncepcję, jestem marketingowcem, więc rozumiem wizję, która tutaj została przyjęta – pojedyncze płytki, oddzielone od siebie trawnikiem, schody na mostku, to wszystko może symbolizować dochodzenie do wolności, ale zastanawiam się bardzo głęboko, czy ta wolność jest spełniona wobec osób niepełnosprawnych? - pyta retorycznie Niewieczerzał i dodaje: - Jestem wręcz zbulwersowany, że coś takiego się buduje, tworzy. A wystarczyła konsultacja ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Chętnie służymy radą i opinią, jesteśmy otwarci na takie rozmowy i dostępni dla wszystkich, bo między innymi po to tworzyliśmy fundację „Przekraczać granice”.

Członkowie fundacji zapowiadają interwencję w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Swoje wnioski chcą też złożyć w Urzędzie Miasta. Ten z kolei na pytanie czy uda się poprawić mankamenty na zrewitalizowanym pl. Wolności odpowiada:

- Zależy nam, aby każdy mógł swobodnie poruszać się po Placu Wolności. Szukamy najlepszych rozwiązań, które ulepszą obecną nawierzchnię. Kilka tygodni temu na naszą prośbę wykonawca uzupełnił trawą przestrzeń pomiędzy płytami. Teraz pracujmy nad docelowym rozwiązaniem – piszą do nas miejscy urzędnicy.

Sprawie będziemy się przyglądać, zapewne podobnie jak bełchatowianie, którzy już niejednokrotnie wyrażali swoje niezadowolenie z rozwiązań przyjętych na pl. Wolności. Głos osób niepełnosprawnych nie jest odosobniony, kłopoty z poruszaniem się mają też rodzice z wózkami czy ci, którzy przychodzą ze starszymi dziećmi i boją się o ich zdrowie.

Poniżej zamieszamy filmy, który pokazują z jak dużym problemem spotykają się bohaterowie naszego artykułu podczas spaceru po zrewitalizowanym Placu Wolności.

 

komentarze (70)
Dodaj komentarz

Jeśli Ci Państwo muszą epatowac na portalu , że park jest niefunkcjonalny , to zazdroszczę Im , że to Ich główne problemy w życiu. Jeśli się szuka na siłę problemu to się znajdzie.

jeszcze raz ponowię komentarz Przed rewitalizacją nie przeszkadzały spacerowiczom : gów-a -smród ze szczochów no, bo tam nie nie było tylu chętnych do oddychania tamtym powietrzem .Mało kto odważył się na spacer w śród bywalców tegoż parku . Sama nazwa tzw; parku mówiła kto tam przebywa jedyna przeszkoda dla tych bywalców był problem z przejściem przez jezdnię i pokonaniem krawężników przy wejściu i zejściu na chodnik , aby dostać się do monopolowego. Myślę że dla obecnych spacerowiczów jest jakaś niewygoda ,ale to co powstało między płytami betonowymi za rok - dwa będzie powyżej tych spornych płyt. Korzenie traw podniosą grunt do góry co łatwo zauważyć na trawnikach przydomowych czy osiedlowych . Podejrzewam że za jakiś czas będą płyty za nisko i cały czas będą narzekania -- chyba że dla narzekających zmieni się opcja rządząca miastem i wtedy problem zniknie . Pokaz problemu niepełnosprawnych w jakim się znaleźli został wykorzystany do rozgrywek -- nie będę pisał jakich

Ta przebudowa była pomyślana źle. To był wymysł władz lokalnych zrobiony z pychą, bez konsultacji. Wyszło fatalnie. Teraz są konsekwencje. W sumie to się cieszę, że ta sama ekipa, która wycięła drzewa i postawiła wątpliwej urody betonowe ozdoby będzie "piła to piwo, które sobie nawarzyła". Zazwyczaj - po wylaniu betonem centrów miast czteroletni namiestnicy znikają. A teraz jest czas na pokazanie procesu konsultacji "rewitalizacji".

Dokładnie źle zaprojektowane nie przemyślane na szybko i po znajomości. Gdyby dotarło to do prawdziwego architekta nie byłoby takich problemów. Gdyby była odpowiednia osoba decyzyjna, nie zatwierdziłaby takiego projektu i nie dopuściłaby do realizacji. Także Ci co zrobili zatwierdzili i podpisali się pod realizacja powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. TAKA KASA ZA TAKIE BŁĘDY. OCENA 2+

mam osobę nie pełnosprawną i wiem jakie potrzeby są / i nie chodzę ,nie wymyślam bo mi to się to należy. po przejrzeniu ponownym zdjęć i filmów zauważyłem słaby scenariusz tych filmików .Pan na wózku pyta gdzie czy już ma jechać -Pani co nie neguje że jest osobą niewidomą bądź niedowidzącą posługiwanie się BIAŁĄ LASKĄ to jest wielka sztuka .Osoby poruszające za pomocą takich pomocy -wiedzą jak trzymać BIAŁĄ LASKĄ i jaki ruch wykonać w tym przypadku pani źle zagrała .Ludzie nie dajcie się mamić . Pesel mam początek lat 60-ątych więc z życia jakiś wniosek mogę wyciągnąć jak się w tym odnaleźć .Kto miał osobę inwalidę w tamtych latach wie jak ta osoba i rodzina miała pomoc Jak w piosence PRZEŻYJ TO SAM

Pozwolę sobie odpisać, bo zarzuca Pan nam, że materiał był reżyserowany. NIE BYŁ! Wywiadu udzielaliśmy jednocześnie dla stacji radiowych Radia Łódź, Radia Eska Bełchatów i portalu Dzień Dobry Bełchatów. Trudno w jednym czasie zsynchronizować "pokaz" dla wszystkich, bo jedna ekipa nagrywa początek, druga koniec, a wszyscy chcieliby mieć nagrany materiał w jednym czasie. Nie mieliśmy też świadomości, że jest nagrywany materiał wideo z przejazdu i przejścia po "parku", bo nieco spłyciło to odbiór całej relacji (wiedzieliśmy tylko o zdjęciach). A szkoda, bo rzeczywiście osoby nie do końca zorientowane w tematyce występujących barier w przestrzeni publicznej mogą doszukiwać się w materiale filmowym chęci podstępu i zrobienia show. Nie jest prawdą, że osoba, która porusza się na filmie z białą laską nie potrafi z niej korzystać. Gdy Pani Maria wyciągała laskę do przodu, to jej spód sięgał płytkę dalej, niż stopa wchodząca na płytkę wcześniej. A przy nierównościach i wystających płytkach nad ziemią nie trudno o wypadek. Dlatego, w takich sytuacjach stosuje się uchwyt tzw. "ołówkowy", gdyż zapewnia to maksimum bezpieczeństwa. A osoba doświadczona w dużej mierze zapamięta przez chwilę ukształtowanie najbliższego terenu w odległości stopy. Idąc Pana spostrzeżeniem, to taki sposób tradycyjny przemieszczania się, jak Pan sugeruje, to normalnie biała laska w trakcie przesuwania się osoby idącej do przodu czubek, tj. dół laski będzie odpowiedni i bezpieczny. Otóż, nie będzie! Prowadząc tak białą laskę, w takich warunkach jakie występują na Placu Wolności, to ona zawsze będzie zahaczać i uderzać o kanty wystających płytek, co w dalszej kolejności spowoduje sprężynowanie białej laski i uderzenia jej drugiego końca np. w brzuch, w brodę; laska może też w takim przypadku zwyczajnie wypaść z ręki ... Faktem jest też, że Pani Maria, jako pierwsza w Bełchatowie już 25 lat temu dbała oto, by bełchatowscy niewidomi potrafili umiejętnie korzystać posługiwania się z tego narzędzia umożliwiającego poruszanie się osobie słabowidzącej lub niewidomej. Co do dostępności dla wózkowiczów, przed nagrywaniem materiału sam konsultowałem się z innymi wózkowiczami poruszającymi się na wózkach tradycyjnych manualnych. Każdy z nich tym terenem jest przerażony, bo tam, gdzie mój wózek miał niewielkie problemy z przejazdem, to dla osób na zwykłych wózkach było to dość trudne, a gdzie sam miałem duże problemy z przejazdem, to dla nich było to już niemożliwe. Mój wózek i ja ważymy ponad 200 kg, jest dość bezpieczny i dużo mniej wywrotny w porównaniu do zwykłych. Mam nadzieję, że troszkę zobrazowałem Panu i innym, jak to naprawdę wygląda, przy próbie pokonywania takich barier, jakie są niestety obecne na PL. Wolności w Bełchatowie. Z poważaniem, pan na wózku, Andrzej Niewieczerzał z Fundacji "Przekraczać Granice".

Panie Andrzeju nie chciałem Pana i Panią Marię urazić ,ale tak to odebrałem z tego materiału z całym szacunkiem dla niepełnosprawnych. Wiem podobne bariery dotykają mojej bliskiej osoby . Dobrze że zwraca się uwagę i pokazuje bariery jakie ludzie muszą pokonywać gdy projekt i końcowy efekt nie jest zadowalający dla ludzi którzy chcą spędzać czas w tym miejscu . Bądźmy dobrej myśli problem który został poruszony będzie w jakiś sposób rozwiązany Pozdrawiam

pozwolę sobie jeszcze dopisać nie zarzucam- jak Pan to stwierdził to była moja uwaga . Nie było słowa zarzut w komentarzu .Niech ugryzie się Pan w język zanim padnie słowo zarzut

Podobnie, jak Pan odebrał na opak materiał filmowy, ja tak odebrałem pańską uwagę. Jeśli, to Pana uraziło przepraszam. Zawsze cenię merytoryczną dyskusję i działania, które czemuś służą - w tym przypadku mają służyć likwidacji barier architektonicznych. Poza osobami niepełnosprawnymi są osoby starsze, rodzice z dziećmi na wózkach. Nikt nigdy nie powinno ograniczać nikomu dostępności, bo to jest przestrzenią publiczną, która ma osiągalna jednakowo dla wszystkich.

Panie Andrzeju nie na opak materiał filmowy odebrałem ,a bardziej zapoznać się i zrozumieć Pański problem .

Często widzę tą Panią Marię jak uprawia slalom między zaparkowanymi samochodami. Od kilku lat ją widuję i z laską jej nie widziałam.

Sugeruje pan że pani Maria tak naprawdę widzi, a udawał na potrzeby filmu, żeby wskazać błędy przebudowy?

Nic nie sugeruje bo nie znam osobiście tej Pani. Nie kwestionuje jej problemów ze wzrokiem. Tylko nagłe zdziwienie bo nigdy nie widzę jej z laską.

Program komputerowy, z którego korzystam na co dzień, który służy do odczytywania treści internetowych głosowo, w tym przypadku nie zadziałał. Dlatego też poprosiłam znajomych do udzielenia w moim imieniu odpowiedzi do w/w komentarza. Jestem osobą niedowidzącą z poczuciem światła i dostrzegam niektóre kontury, i padające cienie. Białej laski w znajomym mi terenie nie używam, ponieważ spotkało mnie wiele przykrości, że laską opukuję samochody, i że jakoby celowo je niszczę. Jako wieloletnia działaczka społeczna i prezes byłego lokalnego koła związku niewidomych potrafię umiejętnie korzystać z niej w terenie mi nieznanym. Z tego co się orientuję, to w taki sposób porusza się wiele osób ze szczątkowym widzeniem, gdyż podobne sytuacje zdarzyły i dalej się zdarzają się innym takim osobom. Mogę przytoczyć przykłady, że rowerzystka wjechała w laskę, a następnie miała ogromne pretensje, iż osoba niewidoma ma czelność w ogóle poruszać się chodnikiem. Podobnie jest z niektórymi kierowcami samochodów, którzy nie zwracają uwagi na osoby przechodzące przez przejście dla pieszych, czy gwałtownie wjeżdżają na chodnik. Zdarzył się przypadek na przejściu dla pieszych, na ul. Mielczarskiego najechania na białą laskę, z którą poruszał się nasz niewidomy podopieczny. Kierowca nawet się nie zatrzymał. Takich zdarzeń i przykładów moglibyśmy wymienić znacznie więcej. Wiemy, że osoby słabowidzące i niewidome powinny używać w miejscach publicznych białej laski, ale niechęć części społeczeństwa do wszelakiego rodzaju niepełnosprawności zniechęca nas do ujawniania naszych ograniczeń.

no to już nie wiem komu wierzyć

Zrobili jaja z.........

Trzeba było projektanta z Lublina ściągnąć bo w naszym mieście nie na zdolnych ludzi .Wstyd.Projektant powinien to poprawić z własnej kieszeni i ta pani co Ja zatrudniła

jak komu nie pasuje ten park to niech z **** siedzi w chałupie

Proponuje kolejny pomnik w Bełchatowie tym razem projektanta placu Wolności - CO ZA GENIUSZ !

Przed rewitalizacją nie przeszkadzały spacerowiczom : gów-a -smród ze szczochów no, bo tam nie nie było tylu chętnych do oddychania tamtym powietrzem .Mało kto odważył się na spacer w śród bywalców tegoż parku . Sama nazwa tzw; parku mówiła kto tam przebywa jedyna przeszkoda dla tych bywalców był problem z przejściem przez jezdnię i pokonaniem krawężników przy wejściu i zejściu na chodnik , aby dostać się do monopolowego. Myślę że dla obecnych spacerowiczów jest jakaś niewygoda ,ale to co powstało między płytami betonowymi za rok - dwa będzie powyżej tych spornych płyt. Korzenie traw podniosą grunt do góry co łatwo zauważyć na trawnikach przydomowych czy osiedlowych . Podejrzewam że za jakiś czas będą płyty za nisko i cały czas będą narzekania -- chyba że dla narzekających zmieni się opcja rządząca miastem i wtedy problem zniknie . Pokaz problemu niepełnosprawnych w jakim się znaleźli został wykorzystany do rozgrywek -- nie będę pisał jakich

Park... Ta... Obrońcy drzewek już nie pamiętacie jak pewien pan z Radomska zwrócił się do was z szacunkiem, tzn. darł wąsatą mordę, że to plac, a nie park i że protestami przeszkadzacie w rewitalizacji, tzn. wycince i betonowaniu?

Jaką to nasza władza miała wybujałą fantazję by zatwierdzić taki projekt. Kto jest za to odpowiedzialny ten z własnej kieszeni powinien wyłożyć na poprawę stanu rzeczy.

błagam nie nazywajmy tej pozbawionej drzew betoniarni parkiem...Rozumiem, że ktoś miał projekt i mógł sobie nawet zrobić drzewko z betonu albo gówna, ale k.r.a jakiś debil to zatwierdził , wydał publiczne czytaj nasze pieniądze i nadal twierdzi że wszystko jest OK. Czy ktoś tym "mądrym" na pisowskich stołkach wytłumaczy co to jest parki i że są w nim drzewa a nie beton, chodniczki, czy jakieś muzyczne pierdoły dla dzieci na które ptaki srają...

Niech się wypowie Gryczka coś w tym temacie przecież jak budowano plac Wolności to ten Pan był koalicja netem i podpowiadał. Teraz nawiałeś na KURZYNOS.

Gryczka chciał piaskiem poobsypywac luki i przestrzenie pomiędzy kostka, kostka lupana jest piękna ale nie jest praktyczna dla wszystkich... Przejazd wózkiem przez pasy na rondzie przy tymże placu masakra nawet z kimś do pomocy. Brawo Andrzej

a tam dobrze jest w końcu w tej wsi Bełchatów rządzi dobra zmiana . Jak mówi, że jest super to znaczy że lepiej nie będzie. I tak bełchatowianie mają atrakcje w te upały, że hej. 2 betonowe galerie (w sam raz na niedzielne spędzanie czasu z rodziną); w tym jedna od kilku lat nie czynna, a w drugiej nic nie ma a i tak w soboty nie dojedziesz tam MZK (chyba że chcesz z zakupami zapier...na ul.Wyszyńskiego w upale i smrodzie spalin). Później mamy parki cóż, że bez drzew i zieleni , za to z betonem i sadem (też dla dzieci, mogą się nawet usmażyć na tym betonie). i jeszcze można sobie zrobić wycieczkę rowerową np. na tak słynny kiedyś i zadbany Słok. Wypoczynek wśród śmieci i zerwanych chodniczków super. Jak ktoś ma auto może kupić benzynę za 5 zł/l i pojechać 30 km w jedna i drugą stronę do Kleszczowa na basen, bo o innej komunikacji może zapomnieć. Pamiętajmy zawsze może być gorzej. Można przecież pozamykać 2 ostatnie baseny i powyrywać wszystkie drzewa w okolicy i postawić pomniki, których nikt nie chce.

A ja dziś byłem na spacerze na Okrzei. Wśród drzew fajnie chłodno w cieniu, aż przyjemnie połazić. A w parku głupie drzewa mądrzy ludzie wycieli i jest fajnie od betonu wali chyba z 50 °C. Osobie która dba o to by w Bełchatowie było jak najmniej drzew, należałoby powiązać ręce i nogi i w tym parku na słońcu go/ją zostawić, niech se leży cały dzień i podziwia jak się dobrze B-tów zmienia.

Gdzie na Okrzei są drzewa? Dajcie namiar. Zaraz podjedziemy z pilarkami naprawić to przeoczenie. Krzysiu, podwieźć drewienko na działeczkę?

No chyba nie w jabolowym sadzie bo tam nawet chwasty usychają mimo tego mają nawadnianie ziemne... I znowu 2 bańki poszły się J E B A Ć z pieniędzy podatników....

taa na okrzei to wycieli wszystkie drzewa i cała trawe jest jeden wielkiiii beton! bloki 1,2,3,4,5,6 sam beton kostka brukowa od hali sportowej po bsm i do sądu praktycznie zero zieleni! Procentowo najbardziej zabetonowane osiedle w belchatowie a ten wyjezdza o cieniu i zieleni. Piszesz chyba o terenie nad sama rakowka za blokiem 5 to tam troche jest ale to juz praktycznie nie osiedle

Brawo projektant brawo urząd miasta brawo binz ciekawe czy pod domami też macie taką fantazje oj przepraszam w domu płaci się za swoje

Wykonawca buduje według projektu który otrzyma od Zamawiającego..... Pretensje do Inwrstora, ktoś projekt zatwierdził, resztę proszę sobie dopowiedzieć.........

W poprzednim parku narzekano ze zabetonowany,to zrobili pol na pol,

Tylko z praktycznością im troche nie wyszło

Jeszcze jedna sprawa ... Gdzie jest ten niby labirynt ktory byl w projekcie? Dlaczego altanki nie sa zadaszone w razie deszczu i dlaczego znow siedza tam zule i odstraszaja spedzanie czasu rodzinnego spacerowiczom

d;atego tam siedzą żule bo mają fajnie i nie narzekają a wy maruderzy którym i tak się park nie podoba to dajcie tym zadowolonym posiedzieć

Dladego ze Ty jak i JA i wielu innych dla żądzących jestesmy dziadami, jak zul pojdzie do naszego URZĘDU i powie ze mu słonko w przyłbice grzeje to MU zadaszą, my tylko mozemy sobie pisac i współczuc niepełnosprawnym

Niedawno urodzilo nam sie dziecko Chodzimy czesto na spacery ale park ogladamy jedynie z boku bo jechac wozkiem po nim sie nie da Po drugie dlaczego brak podjazdu na schody? To dyskryminacja aby fontann nie mogl z gory ogladac kazdy Urzad " naprawiajac" nierownosci odwalil kolejna fuszerke i wyrzucil w bloto kolejne pieniadze mieszkancow Tak ciezko wyrownac te nierownosci ziemia i dopiero trawe zasiac? A najlepiej cale chodniki zrobic pelne

nie park dla ludzi to park dla pani więcej niż presydent

nikt się nie liczy z opinią społeczeństwa,ważne żeby zrobić coś co pozwoli w tym przypadku utrzymać stołek dawny park w/g mnie był super wystarczyłoby powycinać chaszcze zrobić fajne alejki do spaceru i zakazać picia alkoholu

To Ci park sto metrow na dziesięć, w sam raz na srake dla psa a nie spacerki, tam nie ma nawet po co iść się lepiej w domu zostać a trawa niech rośnie emoji

Niektórzy mówią: bzdura, idiotyzm, marnotrawstwo. Ja powiem inaczej: ta władza nie jest (i już po 1945 nie była) z naszej, a tym bardziej mojej bajki, dlatego nie uczestniczę w wyborach rządowych, czy samorządowych. To kontynuacja Marksa, Engelsa, Ulijanowicza i ostatnio Spinellego. W przypadku "Parku Żula" znamienne jest spełnienie życzeń delegacji rabinów z czasów cwanego chrzanu i dotyczy to wszelkich tak zwanych "renowacji przedwojennych kamienic". Zarówno my obywatele Bełchatowa zdrowi jak i pokrzywdzeni przez los, bo inwalidzi są tu nieistotnym marginesem... Przypomnę tylko plan dla Bełchatowa z lat 70-tych (fragment istotny): "...budowa nowego, nowoczesnego miasta i wyburzenie starego...". Szkoda komentować , bo wszystkie szanse zmarnowano, roztrwoniono lub sprezentowano innym.

Dla motłochu emocje wzbudzają psie kupy i "śliczno trowa", dobrze że wyciyli te paskudne zmurszłe drzewa. Przydołby sie jeszcze do kompletu asfalt... Dej se spokój im historia niepotrzebno, wystarczy miska zupy i 8€ na godzinę. Se na 20-letnie audi uskłodajom...

A wystarczyoby zrobić porządek w dawnymParku Zula

..jakim trzeba być bezdusznym debilem ,by do wykorzystać niepełnosprawność tych biednych ludzi do wyrażenia swojej politycznej nieudolności..żałosne i przykre..Prawdopodobnie te osoby nigdy wcześniej nie miały okazji odwiedzać parku żula przed jego rewitalizacja...

Pani z białą laską i pan na wózku nie mają żadnych problemów z poruszaniem się po płaskiej powierzchni. A co do wykorzystywania niepełnosprawnych, to proszę spytać pana Jakiego robiącego kampanię z synkiem z zespołem Downa. Tylę, że pan Kaki nie utrzymuje się z renty socjalnej i zasiłku pielęgnacyjnego. Stać go na leki i rehabilitację, w przeciwieństwie do zwykłych zjadaczy chleba. W Katowicach matka otruła córkę z porażeniem mózgowym i się powiesiła, bo nie miała na leki. Tyle w temacie.

Ten park byłby ok gdyby nie płytki ktoś kto projektował nic nie myślał chodnik powinien być równy to samo jest na chodnikach w centrum nierówne są ktoś patrzył na mode a zapomniał o chorych starszych i niepełnosprawnych obcasy się niszczą okropnie a szewc kosztuje szkoda

Przerobić to na cmentarz psów.

Ale to nie jest park dla niepełnosprawnych tylko dla żuli pisowskich 500+ .

A trawa między tymi płytkami :-) wysuszona, przynajmniej nie trzeba kości

ale gównoburza nie POsrajcie sie zjebki z opozycji macie niecałe 20% pajace ****

Do tych płyt chodnikowych dokleić płytki z nazwiskami ofiar tragedii smoleńskiej z 2010 i będzie jak na cmentarzu wojskowym, teren ogrodzić płotkiem wpisać nazwę upamiętniającą tragedię i zakazać włażenia, Jarek z Mateuszem odsłonią i będzie git przecież 80% Bełchatowian to pisiorze więc zaakceptują zmiany

nawet na nick cie pajacu nie stac

Co ci oni złego zrobili , że tak o nich gębę wycierasz ? Zostaw ich w spokoju , bo nie wiesz jaki los ciebie czeka.

Ludzie mogą sobie marudzić a MariOlka ma to wszystko w d... Przecież tego parku nawet nie widać z jej prezydenckiego gabinetu. A odpowiedzialny za inwestycję wąsaty Irek siedzi sobie wygodnie rozparty w fotelu prezesa MZK i udaje, że zarządza. Z takimi gospodarzami nie może być dobrze.

Można wsiąść w darmową emzetkę i pojechać obejrzeć ten park. Przepraszam to plac, nie park.

Zaorać i pomniki smoleńskie postawić to wszyscy będą zadowoleni. No prezesowi i ojcu też by pasowało.

A gdzie się podziało drewno z tych wyciętych drzew z parku?

A poszło u elity w kominkach

u kogo konkretnie?

Strach tam chodzić kto to budował ludzie a niepełnosprawni nie mogą wejść za to pijaki juz tak i bezdomni matki z dziećmi nie pojadą tam a szkoda korzystają zule

Jak sie nie podobno nie chodzic

...echnij marioletkowy dzyndzlu

jak sie niepodoba to nikt ich tam nie trzyma.!

Ale z ciebie debil , ja ****. Ty ze swoim rozumkiem nigdzie nie powinieneś wychodzić bo to obraza dla pozostałych koegzystować z takim idiotą. Rodzina juz się ciebie wyrzekła czy jeszcze nie wie o twoim debilizmie?

Ten park to koszmar- można sobie nogi połamać na tym pseudo chodniczku trawniczku

ten park wygląda jak cmentarz wojskowy , a że nie jest TO MOŻNA SIĘ TYLKO Z TEGO POSMIAĆ - CHOĆ NIE WSZYSTKIM JEST DO ŚMIECHU .

Dlaczego nikt za to nie beknął? Wydano publiczne pieniądze, wycięto drzewa dające cień i mamy patelnię po której nie można przejechać. Ten idiotyzm powinien być zauważony na etapie projektowania.

Ziomek, projektant to pewnie znajomy znajomego od Pani Prezydent, wszystko teoretycznie tanim kosztem, bo w praktyce zapłacone grube pieniądze architektowi amatorowi emoji

Projektowała to jakaś wielce mądra pani doktor czy profesor od zieleni. W Bełchatowie była raz. Jak musiała przyjechać zobaczyć co odwalili i jak na szybko zmienić swój projekt, żeby ludzie nie sapali za bardzo.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także