Rejestracja i logowanie

Złe wieści w sprawie koncesji dla Złoczewa. Wszystko przez "skomplikowany charakter sprawy"

Wydarzenia 05-06-2019 Autor: magjas
46
Złe wieści w sprawie koncesji dla Złoczewa. Wszystko przez

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował o przesunięciu terminu rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego w sprawie odkrywki Złoczew. To oznacza, że koncesja w sprawie tej inwestycji ponownie się przesuwa. O ile? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Pewne jest, że GDOŚ wyznaczył termin rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego wszczętego na wniosek Greenpeace na 31 lipca 2019.

Kiedy Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii informuje o działaniach pozytywnych dla złoczewskiego przedsięwzięcia, 4 czerwca do publicznej informacji zostało przekazane zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, które może oznaczać kolejne przysłowiowe "schody" dla odkrywki Złoczew. Zgodnie z opublikowanym dokumentem termin rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego został przesunięty na 31 lipca. Bez środowiskowej decyzji nie ma mowy o jakiejkolwiek koncesji.

O co chodzi? 28 marca 2018 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał pozytywną decyzję środowiskową dla odkrywki Złoczew. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodzili się członkowie Greenpeace, którzy kilka dni później zaskarżyli tę decyzję składając odwołanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Odwołując się od decyzji RDOŚ, Greenpeace podkreślał, że powstanie Złoczewa to między innymi: wysiedlenie kilkunastu miejscowości na obszarze ponad 6 tysięcy hektarów, osuszenie od 30 do 80 tysięcy hektarów gruntów. Idąc dalej za odwołaniem, zdaniem organizacji, RDOŚ w Łodzi, wydając pozytywną decyzję, wydał wyrok śmierci na rzekę Oleśnicę, która zdaniem ekologów zostanie w znacznej części mechanicznie zniszczona.

- W naszej ocenie decyzja środowiskowa dla odkrywki Złoczew łamie Ustawę o ochronie przyrody, Prawo ochrony środowiska i Prawo wodne. Nie zgadzamy się, by interesy lobby węglowego były ważniejsze niż przyszłość mieszkańców Złoczewa i okolic. Poza tym, spalanie węgla brunatnego to archaizm, szkodzący zdrowiu ludzkiemu i niszczący klimat naszej planety. Będziemy składać odwołanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – powiedział dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace Polska ds. polityki ekologicznej Sprawa trafiła więc do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (wypowiedź z 29 marca 2018 roku).

Odwołanie Greenpeace trafiło do GDOŚ na początku kwietnia 2018 roku i ruszyła urzędnicza machina. Już wtedy pewnym było, że pismo ekologów znacznie wydłuży i skomplikuje procedurę uzyskania koncesji. Każdorazowe odwołanie od decyzji RDOŚ, to bowiem ponowna analiza dokumentów, zarówno raportu środowiskowego jak i samej decyzji wydanej przez tę instytucję.

Tymczasem PGE GiEK S.A 8 listopada 2018 złożył do Ministerstwa Środowiska wniosek o przydzielenie KWB Bełchatów koncesji na wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża Złoczew, oraz ustanowienie obszaru i terenu górniczego w obszarze Złoczewa. Całkiem niedawno, z końcem kwietnia tego roku ze strony Ministerstwa Środowiska wypłynęła informacja o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji.

- Zawiadamiam, że na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. zostało wszczęte postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża „Złoczew”, położonym na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Złoczew, gminy Burzenin, pow. sieradzki, gminy Ostrówek, pow. wieluński oraz gminy Lututów, pow. wieruszowski, woj. łódzkie - czytamy w obwieszczeniu ministra środowiska z dnia 26 kwietnia br.

Idąc dalej 20 maja Ministerstwo Energii zawiadomiło, że:

- W dniu 14 maja 2019 r. (Minister Energii – przypis red.) wydał postanowienie pozytywnie uzgadniające, przekazany przez Ministra Środowiska projekt koncesji dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża „Złoczew”, położonego na terenie miasta i gminy Złoczew oraz gmin Burzenin, Ostrówek i Lututów, w województwie łódzkim.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w opublikowanym 4 czerwca zawiadomieniu podkreśla, że postępowanie odwoławcze nie mogło być zakończone w ustawowym terminie, a „przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy”. W piśmie GDOŚ informuje, że wyznaczono nowy termin załatwienia sprawy na 31 lipca 2019 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że z decyzją o koncesji przyjdzie jeszcze poczekać.

komentarze (46)
Dodaj komentarz

Kto rzadzi tym krajem .PIS, czy wrogi dla Polski greenpeace?

Nie dla kopalń! Nie dla elektrowni! Kiedy ten niedouczony naród polaków zrozumie, że lepiej jest kupić gotowy prąd od naszych braci Niemców! Prędzej nasi bracia będą znowu musieli czołgami wjechać, bo głupki nic się nie uczą!

Modlę się aby wreszcie skończyło się to Eldorado kopania elektrownia najniższa średnia krajowa. Dośç nieukom, dość koneksjom proszę wziąć się do roboty nieroby

Ładnie to tak modlić się o złe rzeczy ? Grzeszysz , oj grzeszysz, modląc się , aby innym sie pogorszyło, to bluźnierstwo, i takich modlitw Bóg nie wysłucha, a Ciebie pokarze.

Zapraszamy do wkopu, na koparki , do nicnierobienia. Węgiel sam się kopie i transportuje do elektrowni, w ktorej też same nieroby dbają o produkcje prądu, abyś potem mogła pieprzyc w internecie głupoty, i wylewać typowo polskie frustracje i zawiść.

Gmina Wieruszów i pozostałe gminy połączcie się i zaprotestujcie przeciwko odkrywcze złoczew. Ta odkrywa zrujnuje całe rolnictwo woda będzie bardzo droga - zacznie jej brakować przede wszystkim apel do wszystkich rolników i sadowników gmina Biała Wieluń zacznijcie jak najszybciej protestować ja o tej sytuacji wiedziałem już 10 lat temu od pani burmistrz, nie dajcie się zwieść że nic wam nie grozi to jest zagłada dla regionu a wy ze złoczewa myślicie że elektrownia wam napłaci ogromne sumy zdziwicie się będzie ustalona cena z gury za grunty i nieruchomości za jednakową dla wszystkich cenę nie będzie negocjacji z nimi nie wygracie nie macie żadnych szans jeśli wam obiecali gury złota to przejedźcie się do Bełchatowa i spytajcie okolicznych mieszkańców ile dostali pieniędzy wiem że napewno byli negocjatorzy w waszych wsiach i naobiecywali gury złota ale potem będzie za puźno proponuję zrobić w tej sprawie referendum kto jest za a kto przeciw telewizja powinna to dobrze nagłośnić ale widzę że mają to głęboko w d.... e rolnicy zacznijcie strajkować za nim będzie za puźno tak mawiał Lepper.

Cześć wiem coś na ten temat i jestem przeciwko nowej odkrywki na starej odkrywcze są składowane śmieci z całego łudzkiego jak myślicie wody głębinowe zostaną skażone to samo będzie z tą odkrywką po eksploatacji zasypią &śmieciami ta odkrywką ma zabrać wodę pitną w promieniu stu kilometrów i co dalej wszyscy tylko myślą o jednym będzie kasa czy tak będziemy dbać o środowisko po drugie Bełchatów to największy truciciel w Europie ja bym tą sprawę zgłosił jak najszybciej do trybunału w uni Europejskiej z uni jest nacisk na Polskę że mamy coraz więcej stosować energii odnawialnych a nie truć unia powinna to przyblokować jak najszybciej bo czuję że dojdzie do matactwa przekręt ktoś weźmie potężną kasę i nagle wszystko będzie załatwione.

Po wyborach zadecydują zapewne że NIE będzie odkrywki.

Mieszkam niedaleko i nie wyobrażam sobie życia z elektrownia i samym zaczeciem jej budowy. Lasy , rzeka, drogi, rolnictwo... Wypowiadają się Ci którzy siedzą 500km od Zlocczewa

Jakim prawem w suwerennym kraju jakaś organizacyjka broniąca wyłącznie niemieckich interesów może blokować decyzje co do powstania odkrywki? Widać, że postawa PIS broniąca rzekomo Polskiego interesu i górnictwa to tylko maska, która właśnie spada, za to z chęcią przyjmą jakiś nowy pakiecik klimatyczny lub sprowadzą trochę węgla z Rosji.

To przy świeczkach siedz

Bardzo dobrze, dość już tych dziur w ziemi. Trzeba iść z postępem. Popieram ekologów jak nigdy. Precz z odkrywką.

... tak, tak Krzysiu, widzę, że twoja świadomość to poczucie, że prąd bierze się z gniazdka w ścianie

Jak to jest ze tylko w Polsce słucha się zorganizowanych grup przestępczych ? Nawet w niemczech Greenpeace nie ma prawa głosu bo nie od dziś wiadomo ze to przestępcy wyludzajacy pieniądze

Układ wiatrów jest taki, że smród ze Złoczewa będzie przechodził chmurami nad Bełchatowem.

Nawet jeśli PGE otrzyma koncesję to kolejnym problem tkwi w pieniądzach z których miała by być budowana odkrywka. I które PGE już teraz w znacznej mierze przeznacza na opłacanie emisji CO2 którą nie wiadomo kto wymyślił

A poseł od Złoczewa gdzie jest?

Black, a Twój rozum gdzie?

Pewnie gdzieś z kimś rozmawia o Złoczewie...

Panu Bogu świeczkę (przed wyborami) a diablu ogarek (po wyborach)

Uzyskanie koncesji nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem budowy odkrywki

Gra pozorów trwa w najlepsze. Będą ściemniać, przeciągać, kłamać... i łupić na maksa co się da. I oczywiście mówić i pisać, że będzie. Będą zganiać na UE, że nie pozwala. A fakty są takie... Kasy brak, odpowiedniego lobby... Jest już po Bełchatowie za kilka lat. Wałbrzych w imię suwerena.

Temat Budowy odkrywki " Złoczew" będzie 'żył" dla potrzeb politycznych aż do wyborów parlamentarnych, a może nawet do wyborów Prezydenckich w przyszłym roku. Wydaje się , przynajmniej politykom tego regionu , że to doskonały temat na kreowanie siebie jako "pierwszego walczaka" o sprawę Złoczewa. Tymczasem każdy kto chociaż trochę rozeznaje rzeczywistość , która otacza sprawę Złoczewa, wie doskonale, że odkrywki "Złoczew" nigdy nie będzie. Minister Tchórzewski wie doskonale, że ostatnią inwestycją w rodzimej energetyce realizowaną w oparciu o węgiel, na którą Polska może sobie pozwolić w kontekście zaostrzonej polityki klimatycznej w UE, jest energetyczny blok węglowy w Ostrołęce. Nie pomoże więc zaklinanie rzeczywistości, że Grupa PGE kontynuuje przygotowania do zagospodarowania złoża Złoczew. Jednak w drugim zdaniu zaznacza, i to wydaje się być kluczowe, że decyzja o rozpoczęciu inwestycji nie będzie podejmowana w oderwaniu od wyników analizy ekonomicznej przedsięwzięcia. Na nic więc różnorakie konferencje polityków i wpisy na portalach społecznościowych posłanek i posłów, że już za chwilkę, za miesiąc będzie koncesja, nie pomogą listy i petycje, Nowej odkrywki nie będzie. Nie będzie, gdyż jej budowa po prostu jest nieopłacalna. Już dzisiaj wiadomo, że energia elektryczna w Polsce produkowana jest w 90% w oparciu o węgiel i na skutek cen praw do emisji jest dla polskich przedsiębiorców o 30% droższa od energii elektrycznej na zachodzie Europy. Obudź się więc Bełchatowie z świata iluzji, 1 czerwca kończy swój "żywot" 1 blok Bełchatowskiej Elektrowni. Jej łączna moc zostaje trwale zmniejszona. Po 40 latach trwałego procesu zwiększania mocy wytwórczej EB na Naszych oczach rozpoczyna się proces jej "zwijania" Potrwa to wszak kolejne 20-25 lat , ale to proces nieunikniony.

a widzisz "w ciemny lud to kupi"

Pewnie, bądźmy wszyscy Eko. Energia odnawialna to super sprawa dla całego świata. Zimą w Chicago -40°C było. Na pewno grzali się bateriami solarnymi =))

Nie rozumiem problemu zainwestowac w przerobienie elektrowni na Atomowa i problem sam sie rozwiąże emoji

Jesteś świadom, że nikt normalny nie postawi w tej okolicy elektrowni atomowej przez najbliższe pare dziesiat lat?

Złoczew nie ruszy to po Bełchatowie i okolicach nawet kurz nie zostanie. Tysiące ludzi na bezrobocie.

Przecież Biedroń obiecywał, że zapewni miejsca pracy..

Zgłoś kulawemu, może wymyśli wam jakiś kolejny+ przed wyborami!

Czyżby totalna porażka posła K?Nawet Ta,za którą lata po sejmowych korytarzach mu nie pomoże. A tyle się chwalił co zrobil dla Złoczewa.A co do odwodnienia,to lipa temat.Wokoł Rogowca i Chabielic pracują pompy a ile jest podmokłych terenow.

Do Ja - Lubię te "odważne" i "kompetentne" wypowiedzi "fachowców" bez jaj. Zamiast K. napisz konkretnie, jeśli oczywiście masz pewność, że wiesz co piszesz.

Mówimy o archaicznym myśleniu,zgadzam się,ale czy ktoś zastanowił się ile zużywamy energii i skąd ją brać.Już dziś kupujemy energię zarówno z zachodu i wschodu opartą na węglu.Niemcy otwierają nowe kopalnie i jest cisza,oni się cieszą tym co się u nas dzieje,za 10 lat będą mieli nowy duży rynek zbytu -POLSKA. ZASTANÓWCIE się EKOLODZY CO BĘDZIE JAK WYGASICIE ELEKTROWNIĘ BEŁCHATÓW

Tak. Otwierają. Szczególnie w Zagłebiu Ruhry. Do 2039 odejdą całkowicie od węgla Już teraz produkują ponad 40% energii elektrycznej z oze.

Dlatego greenpeace jedt finansowane z niemiec by pozniej prad kupic od nich i po temacie. A my bedziemy wsie w prad zaopatrywac z elektrowni wiatrowych i wodnych. Bo na reszte juz pradu braknie.

Nie wyzdychamy tak szybko.

A tak Nasz Znamienity Naczelnik JK obiecywał przed wyborami, że jak PIS wygra to będzie Złoczew a ludzie głupie uwierzyli

BRAWO to mi się podoba, ktoś w końcu myśli o przyszłości a nie tylko o korytach. Koniec z archaicznymi metodami. Trzeba zacząć inwestować w technologie i rozwój. Idąc tokiem rozumowania torfiarzy to po Polsce powinny jeździć parowozy.

Ludzie są naiwni ten temat nigdy nie ruszy biznes polityczny robią pampersy i reszta tych celebrytów .

Czyli, że wbrew temu co Gosia mówiła, "Żłoczew is not comming"

Procedury, biurokracja a jaki będzie koniec tez nie wiadomo. Tak naprawde każdy ma w tym interes żeby Złoczewa nie było lub był . Zalezy kto ma przewagę...

rzucili przed wyborami dobre info by po wyborach sie z tego dobrego infa wycofać, teraz bedzie kolejne dobre info przed kolejnymi wyborami .. maja ludzi za durniów ...

To dlatego dzisiaj odwołano głównego geologa kraju Oriona Jędryska.

Ten facet pomylił się co do geotermii rydzykowatej. Tadziu zainwestował a teraz jest stratny

Opłacony był

dodaj komentarz
Czytaj także