Rejestracja i logowanie

Wielkie kleszcze dotarły do Europy! Czy są groźne?

Wydarzenia 28-05-2019 Autor: mjs Foto: wikimedia
7
Wielkie kleszcze dotarły do Europy! Czy są groźne?

Są pięciokrotnie większe od tych, które powszechnie występują w Polsce, odróżniają je również podłużne pasy na odnóżach. Jak informują niemieckie media, u naszych zachodnich sąsiadów, w rejonie Dolnej Saksonii i Hesji odkryto afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma. W jaki sposób trafiły do Europy i czy są dla nas niebezpieczne?

Kleszcze z Afryki upodobały sobie szczególnie zwierzęta hodowlane. U naszych zachodnich sąsiadów pojawiały się głównie na koniach.

Kleszcze z rodzaju Hyalomma żerują na swoim żywicielu przez kilka tygodni, ich aktywność przypada na okres od czerwca do października, a najbardziej aktywne są w lipcu i sierpniu. Ten rodzaj kleszcza może przenosić wirusy wywołujące chociażby gorączkę krwotoczną i choć nie zanotowano na ten moment żadnego zachorowania po ukąszeniu, to specjaliści radzą, by nie bagatelizować kontaktu z tym pajęczakiem. W przypadku ukąszenia i pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości z jakim kleszczem mamy do czynienia powinniśmy zbadać wyciągniętego pęsetą owada w laboratorium lub udać się do lekarza.

Jak afrykańskie kleszcze dotarły na nasz kontynent i dlaczego się w nim stopniowo zadomawiają? Najprawdopodobniej na ciałach wędrownych ptaków, które zimują w Afryce, a wiosną przylatują na siedliska w Europie. Temu rodzajowi kleszcza sprzyja też upalne ubiegłoroczne lato i ogólne ocieplenie klimatu w naszej części globu. Nie jest wykluczone, że tego rodzaju pajęczaki dotrą także do Polski.


 

komentarze (7)
Dodaj komentarz

Ten news juz był. To jest zwykla podpucha .

Qrwa szykujta dupska idzie wiosna... a jak wygraja to pedalowac bedziemy wszyscy i ciapactwo bedzie rzadzic

Zganiajcie wine na ptaki a tak naprawde to brudasy z afryki tzw imigranci to przyniesli ze soba....

Ocieplenie klimatu? A cóż na to profesor Szyszko? Czyżby się mylił?

Dobrze ze go nie ma juz, bo by wprowadzil sezon na bociana

może by trzeba taki sezon wprowadzić.bo jak widzę jak koło mnie męczą się z budową gniazda trzy tygodnie na słupie i zero pomocy od energetyki czy instytucji to widocznie nie potrzebne.

Małe skurczybyki, znów będę miał ich pełno..

dodaj komentarz
Czytaj także