Rejestracja i logowanie

Uwaga, "czarne pszczoły" znów u nas! Jeśli taką zobaczysz, koniecznie...

Wydarzenia 17-05-2019 Autor: kci/ksz
22

Jest wielka, ciemna, pękata i latająca. Największa pszczoła w Polsce - zadrzechnia fioletowa - "zmartwychwstała". Po latach uznania za wymarłą, znów obserwuje się ją w Polsce. Informuje o tym Stowarzyszenie Natura i Człowiek.

Zadrzechnia fioletowa mierzy od 21 do 24 mm. Choć nazywana jest "czarną pszczołą", ma fioletowo połyskujące skrzydła. SNiC informuje, że owad jest bardzo płochliwy i nieagresywny, a przede wszystkim - bardzo pożyteczny. Zadrzechnię obserwowano w Polsce w latach 30., w 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. Według ekspertów przyczyną ich wyginięcia miał być niedostatek starych próchniejących drzew i pomniejszanie się terenów stepowych.

- Dzięki waszej aktywności udało się znaleźć w 2018 roku aż 26 NOWYCH stanowisk zadrzechni fioletowej - cieszą się przedstawiciele Stowarzyszenia Natura i Człowiek, które zajmuje się śledzeniem nowych siedlisk zadrzechni fioletowej.

Jeśli spotkacie takie latające cudo, pod żadnym pozorem nie zabijajcie. Zamiast tego zróbcie zdjęcie i koniecznie dajcie znać mailowo: naturaiczlowiek@gmail.com.

 

komentarze (22)
Dodaj komentarz

Te pszczoły hoduje Madzia dentystka na mari****anie w ogródku.

w kleszczowie? bo taka widziałam chyba

a ja mam pytanie z dziedziny przyrody dlaczego teraz plusakom nie przeszkadza zarośnięty bełchatów trawy niedlugo przerosną drzewa i cisza ??? od \kąd mają swojego wice to ok może btow zarosnąć

Nie wiem gdzie mieszkasz ale jest taka zasada: działki miejskie obkasza miasto- trzeba zadzwonić do Inżynierii miejskiej w Urzędzie Miasta i podać nr posesji czy bloku, a jeśli blokiem zarządza PGM czy inna spółdzielnia mieszkaniowa to zgłasza się do zarządcy czy do prezesa wspólnoty i to na nim ciąży obowiązek wykoszenia i zadbania o zieleń - gdzie mieszkasz konkret? gdzie te chaszcze bo już cały czas trwają prace, przecież nikt nie jest wróżką że u Ciebie akurat rosną chaszcze, to również twoje zaniedbanie że siedzisz cicho... gdzie te chaszcze jeszcze rosną? blok i osiedle??

nie chodzi o to bo wiadomo że tak dużego tereny nikt w jeden dzień nie wykosi chodzi o sam fakt jak w zeszlym roku przeciwnicy obozu rządzącego pani prezydent w internecie grzmieli jaki to belchatów zaniedbany a w tym roku jak mają swojego wice to cisza taka hipokryzja jak latwo zmienić zdanie ,i pani prezydent dobra i miasto zadbane

Ci przeciwnicy w zeszłym roku grzmieli we wrześniu bo się nic nie działo. W tym roku jest dopiero maj. A kosiarki i traktorki już widać i słychać na mieście od miesiąca.

Rusz dupsko gamoniu z przed kompa i pospaceruj trochę , zobaczysz czy tak nic nie robią. Ronda,parki,trawniki w osiedlach wszędzie brzęczą te traktorki i kosiarki. Jeżdżę dużo po Bełchatowie bo taką mam pracę i widzę że jest o wiele lepiej niż w ubiegłum roku.

Cały bełchatów i jego zacni mieszkańcy wiekszosc katolicy a w dyskusji tylko obrazanie rusz dupsko i przyjedz na binków nie wielka róznica niz w zeszlym roku

młodzi ludzie tego nie znają ale ktos z Was pamięta tzw "muche końską" jak ugryzła bolało kilka dni emoji

mucha końska do dzisiaj nęka swoją obecnością wystarczy być w odpowiednim miejscu do tego potrafi przenosić boleriozę.

Co to jest bolerioza?

Ostatnio pszczoła była widziana na parkingu przy 315

Przecież to jest mucha grubaśnica.

widziana na olsztyńskim w kocimiętce emoji niestety bez foto

To Ja miałam tego bydlaka w spróchniałym klocku drewna w budce dla murarek w 2014.....Niestety jesienią myszy dorwały się do trzcin z kokonami murarek a i przy okazji rozpier....iły klocek i gniazdo ....

pszczoła murzynka

nie wolno używać sformułowania "murzyn" gdyż to jest obraźliwe dla ciemnoskórych. nie obrażaj pszczoły. użyj proszę innego określenia.

spierdlaja asfalcie

Zamilcz białasie !

Na takie artykuły czekamy. Ciekawie i mądrze.

Bez przszczołek nie ogarniemy się

Bez słownika ortograficznego, jak widać, niestety da się ogarnąć...

dodaj komentarz
Czytaj także