Rejestracja i logowanie

Jutro ruszają egzaminy gimnazjalne. Jak będą wyglądały w obliczu strajku?

Wydarzenia 09-04-2019 Autor: magjas Foto: mjs
28
Jutro ruszają egzaminy gimnazjalne. Jak będą wyglądały w obliczu strajku?

Jutro ruszają egzaminy gimnazjalne, tegoroczne przez rozpoczęty wczoraj nauczycielski strajk, będą miały zdecydowanie inny przebieg niż w latach ubiegłych. Choć trzeba wyraźnie dodać, że w Bełchatowie nie ma zagrożenia, że uczniowie do nich nie przystąpią. Z informacji przekazanych przez Urząd Miasta wynika, że na dziś, na godzinę 10.00 rano we wszystkich bełchatowskich placówkach (szkołach i przedszkolach) strajkuje 401 nauczycieli, kolejnych 100 przebywa na zwolnieniach lekarskich, a 101 pracuje.

W Bełchatowie do egzaminu gimnazjalnego podejdzie 482 uczniów z 21 oddziałów rozlokowanych w pięciu bełchatowskich placówkach. Trzydniowy, egzaminacyjny maraton rozpoczyna się 10 kwietnia o 9.00 rano częścią humanistyczną. Najpierw uczniowie będą pisać pracę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, punktualnie o 11.00 zasiądą do arkuszy z języka polskiego. W czwartek, 11 kwietnia część matematyczno-przyrodnicza, a w piątek, 12 kwietnia egzamin z języka obcego. Wszystkie części egzaminu mają formę pisemną. Przystąpienie do niego jest równocześnie warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, więc testów nie można nie zdać.

Choć zasady egzaminów są niezmienne od lat, to tegoroczne mają swoją specyfikę. Po pierwsze zostaną przeprowadzone już po raz ostatni, na kanwie reformy edukacji gimnazja kończą bowiem swoją pracę. Po drugie, co jest powodem sporego zamieszania i niepokojów, trwa nauczycielski strajk. W tej chwili w wielu placówkach w całym kraju największym wyzwaniem jest zapewnienie składów nadzorujących przebieg egzaminów. Pojawiają się sygnały, że nie wszędzie egzaminy się odbędą.

Ministerstwo Edukacji już kilka tygodni temu mając na względzie fakt, że egzaminy (także te dla ośmioklasistów, które ruszają w przyszłym tygodniu) mogą się zbiec z nauczycielskim strajkiem wydało rozporządzenie mówiące między innymi o tym, że członkami komisji egzaminacyjnych mogą być osoby nie będące nauczycielami w danej placówce.

- W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole (...) w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, niezatrudnione w szkole lub placówce - czytamy w komunikacie zamieszonym na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Już w miniony piątek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Łukasz Politański, wiceprezydent odpowiedzialny między innymi za sprawy oświaty podkreślał, że miasto jest przygotowane do przeprowadzenia egzaminów zarówno w gimnazjach jak i wśród ośmioklasistów. Do przeprowadzenia i jednego i drugiego zapewniono składy komisji egzaminacyjnych, choć będzie trzeba zrezygnować z organizacji egzaminów w małych grupach, w salach lekcyjnych.

- Część egzaminów odbędzie się w salach gimnastycznych, a nie w klasach. Robimy wszystko, by zapewnić dzieciom jak najlepszy komfort. W przypadku egzaminów językowych skorzystamy z profesjonalistów pod względem nagłośnienia sal – mówił wiceprezydent Łukasz Politański w piątek, 5 kwietnia.

Dzięki temu, że młodzież będzie pisać egzamin w większych grupach potrzebnych będzie mniej nauczycieli do obsługi egzaminu. W tym przypadku magistrat skorzysta z zapisów zmienionego rozporządzenia. Wcześniej na 25 uczniów potrzebnych było co najmniej 2 nauczycieli nadzorujących, na kolejnych 20 uczniów 1 członek - dziś ta liczba zwiększyła się do 25. Dzięki temu potrzebnych będzie mniej nauczycieli nadzorujących przebieg egzaminów.

komentarze (28)
Dodaj komentarz

Inne grupy zawodowe też mogą zacząć wkrótce strajkować, podwyżki płac należą się wszystkim pracującym. Jak na razie poprawiło się tylko bezrobotnym z wyboru z gromadą dzieci jak i miernym lecz wiernym członkiniom i członkom słusznej partii. Lud pracujący żąda godnej zapłaty za swoją pracę.

ty tomus wyznawco sld i po daj juz spokoj oki?

Wczoraj w TVN wypowiadala się nauczycielka , że walczą o godnosc naszych dzieci. Ja się pytam jak kur... a ? Utrudniając zadawanie egzaminów? Jeszcze otaczają się Schetynami,Broniarzami i wmawiają, że to nie jest protest polityczny.

Przecież o strajku wiadomo było już dwa miesiące temu i rząd tego poważnie nie traktował. Można było temu zapobiec

Jak sie skonczy strajk niech uczniowie zaczną strajkować - tak dla dobra oświaty . Np przez tydzien albo rodzice - nie idąc na zebranie za które nie dostają wynagrodzenia.

Po prostu nie posyłaj dzieci do szkoły, sama je ucz. W twoim przypadku wystarczy jak dzieci będą umiały postawić krzyżyk na karcie do głosowania i podpisać się w biurze pracy po zasiłek.

Dla dobra uczniow i dzieci strajk, gdzie dobro dzieci?Egzamin jutro i na sali gimnastycznej ze slabym naglosnieniem co jesli uczen nie doslyszy zadan ze sluchu? Gdzie dobro ucznia?!

Zajrzyjcie do zeznań radnych nauczycieli to zobaczycie ich prawdziwe zarobki. Za każde zastępstwo nadgodziny mają o korepetycjach nie wspomne bez podatku. Inni tez są po studiach i mniej zarabiaja, ale zeby dostać etat w szkole to trzeba szerokie plecy jeszcze mieć.

Wręcz przeciwnie zajrzyj na strony kuratorium i zobacz ile jest ofert pracy dla nauczycieli. Mało kto z młodych ludzi chce iść do pracy do szkoły, gdyż 1700zł na "rękę" skutecznie odstrasza

Prezes ZNP Sławomir Broniarz, komentując słowa minister Anny Zalewskiej o tym, że zarabia 18 tys. zł. „Zarabiam zdecydowanie mniej. To jest na poziomie 12 tys. zł miesięcznie" typowy Platfus z PO z kodu Politykier

nie wiem co wy tez wyjeżdżacie co chwila o tych marketach i kasjerkach? jest MASA RZESZA ludzi tez po studiach! ktorzy pracuja w swoim zwodzie a zarabia jedno wielkie gowno! mowie o pracownikach administracji! tak te panie ci panowie za biorkiem co ponoc tylko kawkę pija tak naprawde zapierszielaja ze nie ma czasu zjec! idzdcie skonczcie na studiach dziennych na kierunku prawo i administracje administracje zostancie magosterem i pracujcie zobaczycoe jaki to RAj i jakie nic nie robienie i jakie kokosy! pracownik administracji tez po studiach wyższych w takim szpitalu zarabia najnizsza krajowa a pielegniarka po technikum 3-5 tys, pracownik adm w policji czy prokuraturze zarania najnizsza krajowa a policjant/prkurator -- bez kometarza nie dawno chore pieski na l4 wywalczyl 1 tysiac podwyżki, pracownik urzedu wojewódzkiego, starostwa powiatowego urzędnik nie polityk zarabia najniższa krajowa urzędnik w skarbowym to samo i tak dalej io tak dalej

Przyłączcie się do strajku!!!

No wiem że w marketach są też wykształceni ale nauczyciele mają się i tak za lepszy gatunek i nic do nich nie dociera one mogą i sprzedawać i uczyć a uczyć nie każdy może heh przerost ego. Inteligencję to trzeba mieć wrodzoną a nie nabytą.

Ty, jak mniemam, masz nabytą???

Nauczyciel tj prestiż

Jak ktoś zazdrości nauczycielom to trzeba się było kształcić w tym kierunku 5 lat dziennych studiów a nie przeklinac i narzekać zapraszam zostanie nauczycielami

ani zlotowka nie nalezy sie tym kundlom na łańcuchu schetyny tym platfusom z kodu ani zlotowka

EJ w supermarkecie tez pracują osoby wykształcone

większą część nauczycieli, którzy są na zwolnieniach lekarskich to są zwolnienia lewe ponieważ za strajkowanie im nie płacą, A tak to 80 procent zapłacą. Gdzie ZUS i za D..E lekarzy, ktorzy zwolnienia wystawiają.

Zabrać dniówki za każdy dzień strajku i premię przez pół roku!!! Pańcie kształcone a gamonie pie.....nie siedzą sobie w stołki pierdzą zalewają te wymalowane mordy kawą i się nabijają z "niewykształciuchow" a proszę bardzo idź jedna z drugą do biedry zapierniczaj w niedzielę to zobaczymy jak wam rura zmięknie nic nie szanują nauczyciele nas ludzi bez studiów. Kasta jeszcze lepsza niż ci w sądzie . Wyjątkowo ludzie lepszy materiał genetyczny po prostu. Pazerny nienażarty!!!

weź pigułkę, weź pigułkę... ty to musisz być bardzo biedna intelektualnie, taka ameba!

Co nudzi się już strajkować? Du...a boli od siedzenia to w misjonarza się bawisz a fakultet masz w tym kierunku bo może trzeba skończyć jakiś a potem to sobie do arkuszu samooceny dopisz

Zadam konkursow CV przy zatrudnianiu nauczycieli. Jawnosci obsadzania tych posad tylko dla wybitnych kompetentnych i z predyspozycjami do tego zaszczytnego zawodu. Dość zatrudnien typu ,,szacher macher" Stosy podan leżą w sekretariatach szkól i nikt tym sie nie zainteresowal. Czy ktos slyszal ze zwolniono nauczyciela, bo byl kiepski??????. Tacy sa i wszyscy o tym wiedza

Czy ktoś słyszał, żeby zwolniono księdza bo był pedofilem???

Widze plakat i co tam czytom? 1834 zlote? nono jak za 40 godzin w MIESIACu! to chyba i tak za duzo prawda? no ale dobra mozecie zarabiac normalnie jak inni ludzie jeden z b "bełchatowskich" zakładów produkcyjnych Poszukuje pracownika (oferta w PUP bełchatów) na stanowisko Kierownik do spraw strategicznych i planowania, zarobki - 11096zł tak tak 11096 zł brutto! nauczycielu zmien prace nie kundlij sie! jest jeden mayl wymog znajomość języka koreanskiego! ale dla tak wybitnych jednostek humanistów inzynierow w jednym nauczycieli ludzi światłych przyswojenie tego języka baa nauczenie sie go migiem przy POmocy kolegów za fachu na korepetycjach nie POwnno nastarczać trudnosci tak wiec zapraszamy do kandydoawania.

skundlone pieski na łancuchu paltusów Naród wam nie zapomni tej zdrady i kundlenia sie PO

"Naród" za pieniądze zapomni wszystko!!!

Jak dyrektor powie że daje trzy stówy i trzy dni do odbioru to przyjdą

dodaj komentarz
Czytaj także