Rejestracja i logowanie

Kleszczów ostro w oświadczeniu na temat działań Gminy Bełchatów: ''Cały ten projekt od początku opiera się na populizmie i przekłamaniach''

Wydarzenia 29-03-2019 Autor: magjas
33
Kleszczów ostro w oświadczeniu na temat działań Gminy Bełchatów: ''Cały ten projekt od początku opiera się na populizmie i przekłamaniach''

Dziś do naszej redakcji trafiło oświadczenie Gminy Kleszczów w sprawie zmian granic administracyjnych samorządów Kleszczowa i gminy Bełchatów. W piśmie samorządowcy najbogatszej polskiej gminy jasno i w ostrym tonie określają swoje stanowisko zarówno dla wyników sondażu, który został w ostatnich tygodniach przeprowadzony wśród mieszkańców bełchatowskich sołectw, jak i całego projektu „rozbioru”. Treść oświadczenia publikujemy w całości poniżej.

OŚWIADCZENIE GMINY KLESZCZÓW

Sondaż Gminy Bełchatów stworzony pod przyjętą hipotezę

W sondażu przeprowadzonym w styczniu i lutym br. na terenie Gminy Bełchatów zapytano jej mieszkańców o poparcie pomysłu zmiany granic poprzez włączenie do niej części terenów sąsiedniej Gminy Kleszczów. Czy biorący w nim udział mieszkańcy wiedzieli, że z perspektywy obowiązujących przepisów prawa udzielona odpowiedź nie ma realnego wpływu na jakiekolwiek decyzje? Czy to co robią inicjatorzy projektu nie jest jawną manipulacją mająca na celu udowodnienie stawianej przez nich tezy?

W dniach od 10 października do 12 listopada 2018 roku ówczesny wójt Gminy Bełchatów – Kamil Ładziak – wykonując uchwałę Rady Gminy z 30 sierpnia 2018 r. przeprowadził konsultacje społeczne dotyczące poszerzenia granic Gminy. 7 dni później ogłoszono wyniki. W konsultacjach wzięło udział 678 osób, a więc zaledwie 6,5% uprawnionych do głosowania. Dopiero 17 grudnia wójt powołał zespół, który otrzymał zadanie polegające na przygotowaniu uzasadnienia zmiany granic. Zgodnie z logiką, najpierw powinno się przedstawić argumenty wyjaśniające motywy, jakimi kierują się wnioskodawcy, merytorycznie wyjaśnić zasadność proponowanych zmian, zaprezentować własne plany wobec danego obszaru, a dopiero w następnej kolejności przeprowadzić konsultacje społeczne.

Pojawia się więc pytanie – co było przedmiotem konsultacji biorąc pod uwagę, że projekt uzasadnienia zmiany granic powstał miesiąc po ich zakończeniu? Jaką logiką kierowały się osoby, które uznały za dobry pomysł konsultowanie projektu, który jeszcze nie powstał? Odpowiedź nasuwa się sama, gdy przyjrzymy się sytuacji finansowej Gminy Bełchatów. Działania wymierzone w Gminę Kleszczów to efekt desperackiego poszukiwania pieniędzy przez Gminę Bełchatów celem załatania dziury budżetowej, będącej wynikiem wybranego sposobu zarządzania nią. To jest właściwy powód, dla którego zarządzającym Gminą Bełchatów tak bardzo zależy na przejęciu części Gminy Kleszczów. Pomysł nie jest motywowany żadnymi merytorycznymi przesłankami o charakterze demograficznym, kulturowym, historycznym czy gospodarczym, które uzasadniałyby taki kierunek zmian.

Analiza obowiązujących przepisów i procedur odsłania kolejne kuriozalne działania prowadzone przez Gminę Bełchatów. Ponieważ pomysłodawcy zmian zauważyli brak faktycznego zainteresowania tematem ze strony mieszkańców, co dobitnie pokazała mizerna frekwencja konsultacji społecznych, obecny wójt Gminy Bełchatów zdecydował o przeprowadzeniu sondażu uzupełniającego. Dodać należy, iż z prawnego punktu widzenia jest on bezwartościowy. Aby nie powtórzyła się frekwencja z listopada 2018 roku, zadanie osobistego dostarczania ankiet do mieszkańców otrzymało 41 sołtysów. Co prawda zmiana metody działania przyniosła efekty, jednak jak wynika z analizy przepisów prawa, uzyskane wyniki nie są wynikami z konsultacji w rozumieniu przepisów dotyczących zmiany granic.

Osobliwa jest nie tylko logika, z jaką inicjatorzy podejmują próby rabowania Gminy Kleszczów, ale również cała metodologia sondażu. Został on przeprowadzony na z góry założonej próbie statystycznej a nie wśród wszystkich mieszkańców. Takie działanie stoi w rażącej sprzeczności w stosunku do uchwały Rady Gminy Bełchatów w sprawie określenia zasad i trybu prowadzania konsultacji społecznych (z roku 2007). Co ciekawe, z jego bezużyteczności zdaje sobie sprawę sama Gmina Bełchatów, ponieważ w uzasadnieniu do uchwały Rady Gminy z dnia 22 marca br. wyrażającej opinię w sprawie zmiany granic powołuje się tylko na wyniki konsultacji społecznych, a nie ostatniego sondażu.

Cały ten projekt od początku opiera się na populizmie i przekłamaniach. Świadczą o tym również niejawne oraz niejasne działania lobbystyczne prowadzone przez panią poseł Małgorzatę Janowską, o których sama zresztą informuje. To wszystko skłania do refleksji nad tym czy nie jest to bezprawne powoływanie się na wpływy w instytucjach publicznych dla uzyskania korzyści wiążących się z nieetycznym budowaniem własnego wizerunku w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Pani Poseł zapomina, iż rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany granic każdorazowo musi być oparte na przesłankach ustawowych i konstytucyjnych, a nie zakulisowych podchodach.

 

komentarze (33)
Dodaj komentarz

Jeżeli Kleszczów jest patologią!! To jak nazwać wasze zadłużone miasteczko!? To po pierwsze.. Po drugie nigdy się nie porównujcie do Kleszczowa!! Bo Wy nie macie za grosz kultury ani rozumu...

Ta kleszczowska patologia już dawno powinna być zlikwidowana, brawo Pani Poseł za pomysł !!!, brawo Panowie Wójtowie za podjęcie i realizację tematu.

(...)" A państwo Kleszczowiaków odpowiada; Chodniki w lesie , krawężniki z kamienia granitowego to tylko namiastka tego co mymamy ... Natomiast odpowiedź jest prosta; Bo nas na to STAĆ!!! Pozdrawiam..

z moich pieniedzy?

i to jak rozumiem jest dla Was jest normalne ? chodniki z granitu w szczerym polu tudzież lesie a w gminie obok ludzie remontu drogi doczekać sie nie mogą bo o chodnikach to poważyć mogą ...

pytanie do Państwa Kleszczowiaków, po jakiego grzyba w lesie kolo wsi rogowiec są porobione chodniki w lesie ? mało tego, krawężniki tych chodników są zrobione z kamienia granitowego ??!! ?? czy wam juz doszczętnie rozum zjadło od tego nadmiaru kasy?

Motyla noga !!! przysłali do redakcji oświadczenie !!!! No i po rozbiorze !!! emoji emoji emoji

I tak okazuje się że Kleszczów budował kopalnie i elektrownie A jakbyście zapomnieli stocznię w Gdańsku i Szczecinie i połowę kopalni na slasku to także oni nasi sąsiedzi kleszczowioki wogole gduby nie oni Polski by nie bylo.

Trzeba było ta wioche od znaku na 5 metrów okroic i byłby spokój z tymi wieśniakami

Kleszczów górą!!

Przeraża mnie fakt , jak można ubliżać ludziom mieszkającym w gminie Kleszczów od psów tylko dlatego, że mamy więcej pieniędzy i dobrego gospodarza... To po pierwsze.. Po drugie; Jak Wam nie wstyd wyciągać łapy do psów kleszczowskich po kasę!? Wstydu nie macie.. Jeszcze nie wiadomo co komu jest pisane.

hau hau kleszczowskie psy szczekają hau hau

dzialalnosc kopalni odkrywkowej degraduje srodowisko naturalne w promieniu kilkunastu kilometrow (tzw lej depresyjny)wiec dlaczego z piedziedzy nie korzystaja oscienne gminy to niesprawiedliwe....

Wiecie doskonale że te miliony to nie zasługa dobrego gospodarza a strumień państwowych pieniędzy które wam się po prostu nie należą.To dobro wspólne i powinna z tego korzystać jak najszersza grupa obywateli.Dość remontów dobrych dróg dość stypendiów dla przeciętnych uczniów itd itp. Całuję was beksy pa

kleszczów winien wyjść z kontra polegająca na złożeniu wniosku o przejęcie terenów na którym jest oddziaływanie kopalni i elektrowni, miałby argumenty i podważyłby pomysł posłanki ... na ta chwile kleszczów jako gmina jest zbyt mała na tak absurdalnie duże dochody, to duży i bogaty powinien chłonąc mniejszych i biedniejszy ..

pomysł godny debila

Dalej jazda i okaże się z3 was więcej okroimy bo inne gminy nie mają takich przywilejów dalej kleszczowskie psy

Przecież cały stary Kleszczów, Kuców i inne takie już od dawna mieszka na Binkowie. Teraz kleszczowiaki z Bełchatowa awanturują się z bełchatowiakami z Kleszczowa, komu i co bardzie się należy.

psy klescowskiew skomlą wowo łoł wow łoł ahhaahha

Co za erudycja !!! szacun.

Jaki sondaż o czym wy mówicie? Jestem mieszkancem gminy bełchatów. I logiczne domtslam sie jak by mnie ktos zapytał czy chce mniej placic za wode prąd itd do tego miec darmo wczasy solary czy aqapark to odpowiedz na takie wasze referendum moze byc tylko jedno jezeli stoje przed szansa stracenia wszystkiego... Kto madry daje takie pytania mieszkancam

Wkurza mnie pieprzenie ze wszystko mam za darmo. Mieszkam w gm. Kleszczów lecz nie w samym kleszczowie wiec skoro nie wiecie to przestancie pieprzyc ze ja mam cos za darmo bo za wszystko place tak samo jak wy. Niech wasza szanowna władza zacznie przeznaczać pieniądze na Bełchatów a nie pcha sobie do kieszeni. Moze warto zbadac to na co ida wasze pieniadzw?

to pochwal się ile np. płacisz za wodę

Za wode płace w granicach 150 zł za wode za prad normalnie. W granicach 700zł za 2 miesiace.

to cos przesadzasz z pradem! ogrzewanie masz na prad?

I przede wszystkjm ja nie jestem w energoserwis tylko pge

Nie gazowe. Ale jak mieszkalam w Szczercowie tez tyle placilam.

Fakt faktem, że Bełchatów powstał (a raczej rozbudowano go) jako sypialnia dla pracowników elektrowni i kopalni. Większość pracowników pochodzi z tego miasta, a nie z gminy kleszczów i faktycznie powinny do miasta spływać podatki z tych zakładów. ALE nie dopilnowano spraw administracyjnych w tedy kiedy był na to czas (ostatnia szansa - to 1999 r.) Teraz, niestety, to jest musztarda po obiedzie. A samorządy zawsze mogą się dogadać co do ewentualnej współpracy i pomocy finansowej. Ale chyba obecnej sytuacji to już jest za późno...

hau hau pieski szczekają

Dziwie się tym działaniom obecnego nowego wójta. Człowiek z prawniczym doświadczeniem a wygląda na to że chyba bez niego. Zamiast budowac tą całą procedurę rozbioru i palic mosty warto było ułożyć się z Kleszczowem. Bez postawy fifarafa. Trzymam kciuki za Kleszczow aby ten pomysl zostal odrzucony przez Wojewode ktory jest madrym Człowiekiem i oddzieli te wszystkie wartosci dodane ktore są odrealnione.

szczegolnie ze kuedys uczyl w klwszczowskim gimnazjum!

Kogo interesuje opinia kleszczowiakow. Po co wam az tyle kasy nienasyceńcy. Co to w ogole za Gmina Kleszczów emoji))) Żal.pl.

caly rzad pis opiera się na populizmie i przekłamaniach czy to w sejmie, senacie czy lokalnie wiec nie dziwi mnie to, chcieliscie pis to teraz bedziecie mieli zawlaszczone wszystko jak leci emoji

dodaj komentarz
Czytaj także