Rejestracja i logowanie

Dziś w nocy zmiana czasu. Zegarki przestawimy jeszcze tylko 5 razy

Wydarzenia 28-03-2019 Autor: mjs Foto: pixabay
6
Dziś w nocy zmiana czasu. Zegarki przestawimy jeszcze tylko 5 razy

Z soboty na niedzielę (z 30 na 31 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. To oznacza, że wskazówki naszych zegarów będziemy zmuszeni przesunąć z godziny 2.00 na 3.00 nad ranem. Pośpimy godzinę krócej, ale za to później będzie zapadał zmrok. Przechodzenie na czas letni z zimowego i na odwrót od wielu lat jest krytykowane jako przynoszące wiele niepotrzebnego zamieszania. Wszystko wskazuje na to, że niebawem temat zostanie rozwiązany przez rezygnację z „dwuczasowości”, ale na to trzeba... czasu.

Jak wynika z badania CBOS zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dorośli Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji ze zmiany czasu, za takim rozwiązaniem jest blisko 80 procent rodaków. Za obowiązywaniem czasu letniego i zimowego opowiada się nieco ponad 14 procent respondentów. Sprawa jak się okazuje irytuje nie tylko Polaków, ale także szereg innych europejskich nacji chce rezygnacji z przesuwania wskazówek, obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni obowiązuje w blisko 70 krajach na całym świecie.

W miniony wtorek w Parlamencie Europejskim przegłosowano koniec zmiany czasu, ale zanim przepisy wejdą w życie upłynie jeszcze trochę czasu... a uściślają do 2021 roku. To niezbędne, bo kraje europejskie, które leżą w trzech strefach czasowych muszą dostosować się do unijnych przepisów.

Co się więc przez najbliższe lata będzie działo? Jak podkreślił dla portalu money.pl europoseł Andrzej Grzyb w najbliższej kolejności będą musiały się odbyć trójstronne rozmowy z Komisją Europejską i Radą UE. Później stanowisko tych dwóch instytucji zostanie ponownie poddane obradom europarlamentu, by ostatecznie trafić do poszczególnych państw członkowskich, które będą zobowiązane do końca marca 2020 roku wyrazić swoje stanowisko w tej kwestii. Państwa członkowskie zachowają prawo do decydowania o tym czy pozostać przy czasie letnim, czy zimowym.

Cała procedura zakończy się w 2021 roku, kiedy to po raz ostatni będziemy przesuwać wskazówki naszych zegarków – dokładnie nastąpi to 28 marca 2021. Z kolei w tych państwach, które opowiedzą się za czasem zimowym ta zmiana nastąpi w ostatnią niedzielę października 2021.

komentarze (6)
Dodaj komentarz

potrzebna ta zmiana czasu jak DZIURA W MOSCIE

Może kompromis? przesuńmy czas o 1 godzinie i niech tak zostanie.

do **** do bani najgłupszy wymysł UE jaki wymyśliła zobaczycie debile wspomnicie moje słowa jak będzie zima i będzie czas letni **** bedzi ciemno do 9 -10 rano! dzieci wstają do szkoły o 7 i często juz kończą lekcje o 10 ludzie pracują na 6 rani wiec kazy bedzie zima pol dnia spędzał w szkole/pracy pol dnia w ciemnościach tylko po to by latem bylo widno do 23 a po kiegi ****a debilizm totalny najgłupszy wymsyls ue jakiz robila szok

Widzisz gluptasku, ja zimą do pracy jadę jak jest ciemno i wracam jak jest ciemno i generalnie mnie to zwisa. Bardziej dotyka mnie to, że przy zmianie czasu przez 3 tygodnie jestem ledwo żywy, zanim mój zegar biologiczny się dostosuję do zmiany. Obstawiam, że zdecydowana większość ludzi tak ma. Druga sprawa jest taka, że osoby pracujące w systemie zmianowym pracują godzinę dłużej a nikt im za to nie zapłaci. Trzecia sprawa jest taka, że systemy bankowe i wiele innych sterujących dzięki którym możesz funkcjonowac też trzeba przestawiać. Tak więc Januszu zastanów się czasem troszkę bardziej.

W takim razie trzeba pozostać przy zimowym

Można to wypośrodkować - przesunąć zegar o pół godziny. Wtedy dla jednych i dla drugich będzie to mało zauważalne.

dodaj komentarz
Czytaj także