Rejestracja i logowanie

Pacjentów z Bełchatowa będą wozić karetki ze szpitala w... Piotrkowie Trybunalskim

Wydarzenia 26-03-2019 Autor: magjas
34
Pacjentów z Bełchatowa będą wozić karetki ze szpitala w... Piotrkowie Trybunalskim

1 kwietnia wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Główne założenie: świadczenia usług ratownictwa medycznego będą mogły realizować tylko i wyłącznie podmioty publiczne. W przypadku Bełchatowa oznacza to, że chorych będą obsługiwać karetki należące do Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Dwa zespoły karetek: podstawowy i specjalistyczny będą stacjonować w naszym mieście (na ten moment, jak wynika z naszych informacji, pod szpitalem na Czaplineckiej), a także w Szczercowie i Kleszczowie (po jednej karetce podstawowej).

Od 2012 roku opiekę nad pacjentami w naszym powiecie w zakresie ratownictwa medycznego sprawowała prywatna spółka, podobnie rzecz się miała w nieodległych miastach takich jak Radomsko, Pabianice czy Łask.

- Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym o kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51%-owym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.

Tym samym dotychczasowe umowy zawarte przez prywatne firmy z NFZ, przestaną obowiązywać. Zdaniem pomysłodawców nowelizacji, upublicznienie systemu wprowadza się z uwagi na zapewnienie pomocy medycznej w obliczu zagrożeń, w tym także takich jak np. ataki terrorystyczne. A jak sprawa ma się w praktyce?

Bełchatów, obsługiwany jest przez łódzki NFZ, ten 22 marca rozstrzygnął konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w naszym województwie. Zgodnie z wynikami postępowania z początkiem kwietnia w Łódzkiem obowiązywać będzie jeden rejon operacyjny, który będzie obsługiwany przez jedną scentralizowaną dyspozytornię medyczną, a ta będzie „miała pod sobą” 105 zespołów ratownictwa medycznego. Przetarg wygrała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która wspólnie z jedenastoma placówkami medycznymi z całego województwa utworzyła konsorcjum. Nie ma w nim Bełchatowa, są za to: Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, Szpital Wojewódzki w Sieradzu, Tomaszowskie Centrum Zdrowia, Szpital Powiatowy w Radomsku, Zduńskowolski Szpital Powiatowy, Szpital Powiatowy w Opocznie, Powiatowe Centrum Medyczne NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, Poddębickie Centrum Zdrowia, Pabianickie Centrum Medyczne, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.

W tej sytuacji, za cztery dni, od 1 kwietnia będzie obowiązywał nowy Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego przygotowany przez służby Wojewody Łódzkiego.

- Zgodnie z planem w województwie łódzkim będzie jeden rejon operacyjny obsługiwany przez 105 zespołów ratownictwa medycznego, czyli o 5 więcej niż do tej pory. Nowe zespoły będą stacjonowały w: Grabicy, Żarnowie, Działoszynie oraz dwa czasowe zespoły w Łodzi Śródmieściu i Łodzi Bałuty – dodają Anna Leder z NFZ oddział Łódź.

Łącznie w całym województwie łódzkim pacjenci będą pod opieką: 77 Zespołów Ratownictwa Medycznego typu „P” - czyli dwóch ratowników medycznych w zespole, 23 Zespołów typu „S” (dwóch ratowników medycznych i lekarz). Dodatkowo obsługę uzupełniają: dwa czasowe zespołu typu „P” 12-godzinne, dwa czasowe zespoły typu „P” 8-godzinne i jeden czasowy typu „P” 12-godzinny weekendowy (od piątku do niedzieli).

komentarze (34)
Dodaj komentarz

No to wreszcie dobra zmiana dopadła i nas, ale teraz to już na całego. Piotrków już nami zarządzał, jak był województwem, efekt wiadomy. Teraz to żarty się skończą naprawdę bo chodzi o ludzkie życie

Szczęściem w nieszczęściu jest świetnie pracujący od kilku lat zespół specjalistów w PAKS, URATOWALI ŻYCIE WIELU LUDZIOM. Wspaniała, profesjonalna opieka, zabiegi i empatyczne podejście do pacjenta.

Spokojnie, za to też się wezma

Uuuuu ... Państwowe lepsze? Karetki szybko zaczną przypominać PKS-y.

Podobno, żeby uruchomić pisowskie połączenie pks to będzie musiało być obłożenie min. 70%. Ciekawe jak karetki policzyć emoji

Synalek ewki kopacz mial udzialy w tej spolce. I tak ze jeszcze nie sprzedali... nie zdazyli...I wrocilo do Panstwa

Kopacz nie ma syna

To nie ta firma

I po co głupio łżesz dzbanie? Kopacz nie ma syna

Dla rejonu bełchatowskiego zmiana w ratownictwie jest według mnie bardzo niekorzystna i niebezpieczna dla mieszkańców. Po pierwsze zostały zlikwidowane zespoły podstawowe 3 osobowe (dwóch ratowników medycznych i kierowca) na rzecz 2 osobowego składu (ratownik-kierowca, ratownik) Szpital w Piotrkowie Trybunalskim nie zdecydował się ,,przejąć,, obecnych pracowników pogotowia i teraz będą pracować ratownicy z Piotrkowa, Pajęczna(podstacja Kleszczów) oraz z Wielunia (podstacja Szczerców) .Nie znają topografii terenu tak dobrze jak obecni kierowcy, Oczywiście większość z nich będzie pełnić w Bełchatowie dodatkowe dyżury bo na etacie pracują w innych miejscach. Razem wyjdzie 300/400 godzin mieś. Miejscowi ratownicy,, w większości mieszkańcy miasta,, musieli szukać pracę gdzie indziej. Ponieważ konkurs jest na ok 1,5 roku a później nie wiadomo co będzie więc po Bełchatowie nie będą jeździć nowe karetki tylko używane, nowych nie opłaca się kupić. Czas pokaże czy na tym ,,upaństwowieniu,, ratownictwa skorzystają pacjenci bo na obecną chwile to wygląda słabo

hehe, a ja obecne przejmowało rejon z ratownikami ze Śląska i Dolnego Śląska to było lepiej? Z tego co wiem część obecnych ratowników będzie pracować nadal. Obecność kierowcy w roli taksówkarza w karetce gdy nie ma wykształcenia medycznego to śmiech na sali .

Ten "taksówkarz" to osoba co najmniej z kursem KPP czyli poziom wyszkolenia strażaka, a dzięki doświadczeniu o lata świetlne przed nim w kwestiach medycznych. 3 osoba to większe bezpieczeństwo pacjenta i zespołu - w tekście rko lepsza jakość uciśnięć, szybciej wdrożone procedury itd. Bełchatów to miasto gdzie większość bloków jest 4-pietrowa bez windy, dodatkowa osoba to bezpieczniejsze zniesienie pacjenta razem ze sprzętem. Osoba bez wykształcenia medycznego to dobry kompromis między poprawa jakości świadczeń, a kosztami.

Na pewno skorzysta ZUS Emerytura 1100+ szybko się zwróci ....

Raz zadzwoniłem na pogotowie, kiedy żona straciła przytomność, dyspozytor jak usłuszał że z Bełchatowa to powiedział że emzetki są w Bełchatowie za darmo to mogę przyjechać z żoną. Żałuję że nie nagrałem tej rozmowy, ale nie spodziewałem się takiej odpowiedzi i nie było czasu, dobrze że mam wspaniałych przyjaciół, którzy mi pomogli w tej trudnej sytuacji, bo nie wiem jak by to się skończyło.

widocznie Bełchatowski szpita ma układ z ZUS-m.

Dla mnie chorą sytuacją jest istnienie numeru alarmowego 112 , gdyż przy ratowaniu życia liczy się czas a odbierający połączenie Pan operator z Łodzi prosił mnie o dokładne wyjaśnienie gdzie dokładnie znajduje się Galeria Olimpia w Bełchatowie w której leżał nieprzytomny człowiek. Odpowiedzialem , że nie znam ulicy ale na pewno pogotowie będzie wiedziało . Operator mnie poinformował , że On tel odbiera w Łodzi i Bełchatowa nie zna. Potem podałem swoje dane i spokojnie stwierdził żebym uzbroil się w cierpliwość bo On tą informację przekaże do Bełchatowa do pogotowia. Przepraszam za wyrażenie ale dla mnie to jest ku...a chore

jak ty deklu nie wiesz gdzie jeses nawet uliocy nie znasz to po **** dzwonisz? zajabys sie lepiej reanimowaniem pomoca potrzebujacemu a nie smartfonik i telefonik i wpis na fb pajacu

Dzizas - czytając Twoją wypowiedź odnoszę wrażenie , że daleko Ci do normalności. Po pierwsze nie jestem z Bełchatowa tylko mam tu rodzinę więc nie muszę znać wszystkich ulic. Bardziej przeraża mnie natomiast Twoja wypowiedz w drugiej kwestii. Skąd pomysł żeby podejmować reanimację u nieprzytomnego bez zaniku funkcji życiowych? Pracuję od lat w PSP i odkąd pamiętam to zawsze się stosowało pozycję boczną bezpieczną. Z ratownictwem akurat mam do czyniena codziennie więc zamiast bezmyślnie obrażać może lepiej się doedukować. Pozdrawiam.

Ciekawe kiedy kolejny artykuł z serii jak to dzielny operator przez telefon instruował zgłaszającego jak reanimować albo odbierać poród bo karetka nie dojedzie na czas.

Nadal będzie pierwszeństwo dla zbierania pijaków z ulic czy w końcu dla faktycznie potrzebujących z zagrożeniem życia?

Dzisiaj pół belchatowskich służb na Czaplinieckiej przy przystanku bo menel zapijaczony zemdlał a kolega jego stał obok i prowokował wymioty! Wtf??? !!!! Do takich karetka zawsze dojedzie!

Nieno szał... 2 zespoły na cały Bełchatów...

Czas umierać

Miałam to szczęście, że czekałam na karetkę niecałe 4 minuty(rozległy zawał), aż strach pomyśleć, co będzie teraz. Nie wszyscy mieli takie szczęście... Na ratunek było zbyt późno....

nawet czytac nie umiesz debilu? gdzie mieszkasz? bo dotychcasz karetki wyjezdzaly z olsztynskiego teraz beda wyjezdzac jak dawniej ze szpitala na czaplinieckiej wiec mozliwe ze do ciebie by dotarla w 3 minuty debilu nie umiejacy czytac

ej, dzizas, nie mogłeś się podpisać tak samo jak kilka postów niżej? Za dużo bluzgów dałeś, że się teraz wstydzisz nicka?

To będzie się działo zespoły dwóch ratowników na pętle ale może w końcu ruszą zespół"S" który do tej pory był święty

Rozumiem ze jak sie sam do szpitala nie dostanę to ch** z tego i debowa jesionka ? Albo jak będ a 4 zawały w Bełchatowie i 5 w Piotrkowie w tym samym czasie to do bełchatówa już nic nie przyjedzie ? To chore Głosujta dalej na "dobrą zmiane " 

ty NIC NIE ROZUMIESZ bo jesteś głąbem z opozycji który nie Potrafi czytać!

idioto pierdolony z po karetki beda stacjonowAly w szpitalu w belchatowie na czaplinieckiej tak samo jak przez 30 lat bylo debilu jkedne niedo**** z PO

pisiorki zawsze tak bluzgają?

Straż pożarna przyjedzie

Zdrowia wszystkim życzę.

Racja, potrzeba dużo zdrowia żeby chorować i kopać się z systemem

dodaj komentarz
Czytaj także