Rejestracja i logowanie

Ruszył nowy program wsparcia finansowego dla matek. Bełchatowianki już składają wnioski

Wydarzenia 15-03-2019 Autor: mjs
13
Ruszył nowy program wsparcia finansowego dla matek. Bełchatowianki już składają wnioski

Od dwóch tygodni można składać wnioski w programie Mama+. Świadczenie jest dedykowane osobom, które wychowały co najmniej czworo dzieci i w związku z rodzicielskimi obowiązkami nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, w związku z czym dziś nie mają prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Na tak zwane „matczyne emerytury” Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w 2019 roku 801 milionów złotych. Pierwsze wypłaty zaplanowano już nawet na ten miesiąc. Jak sprawa ma się w naszym mieście i regionie? Sprawdziliśmy w ZUSie i KRUSie, które wnioski przyjmują.

Jak szacuje resort z nowego świadczenia skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Zgodnie z założeniami programu, świadczenie przysługuje na wniosek osoby zainteresowanej. Stosowny wniosek należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak po pierwszych dwóch tygodniach prezentują się statystyki złożonych dokumentów? Skontaktowaliśmy się z łódzkimi oddziałami ZUSu i KRUSu, by sprawdzić jakim zainteresowaniem cieszy się najnowszy program socjalny w naszym mieście i województwie.

Jak poinformowała nas Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS, do wszystkich placówek na terenie łódzkiego, do 12 marca wpłynęło 851 wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jeden wniosek został złożony przez mężczyznę.

- Najwięcej wniosków złożonych zostało w jednostkach ZUS podlegających pod Oddział w Tomaszowie Mazowieckim - 382, następnie w jednostkach II Oddziału ZUS w Łodzi - 262 i 207 na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi. Wnioski wpływają głównie od kobiet w wieku 60-69 lat (682 wnioski), następnie kobiet w wieku 70-79 lat (139 wnioski), w wieku 80 - 89 (23 wnioski), wpłynął też jeden wniosek od kobiety po 90 roku życia oraz jeden wniosek od kobiety poniżej 60 roku życia - szczegółowo informuje na Monika Kiełczyńska z łódzkiego oddziału ZUS.

Jak informują pracownicy ZUSu i KRUSu, na ten moment da się też zauważyć tendencję, że znacznie więcej osób pyta o świadczenie, niż składa wnioski. Informacje udzielanych przez pracowników jednostek idą w tysiące.

- Sporo osób pytało o świadczenie i o to, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Pobierano też formularze, by wypełnić je w domu. Przyjęliśmy mniej więcej 100 wniosków w naszej jednostce – mówi Jolanta Szarlej , kierująca Inspektoratem ZUS w Bełchatowie.

Statystykami odnośnie złożonych dokumentów dysponuje też na bieżąco KRUS.

- Do wszystkich placówek KRUS w województwie łódzkim wpłynęło 9 wniosków, jeśli chodzi o powiat bełchatowski to mamy 2 wnioski. Zainteresowanie jest spore, więc spodziewamy się, że ta druga połowa marca może być tym czasem, kiedy tych wniosków będzie spływało więcej – informuje Przemysław Kraska z oddziału regionalnego KRUS w Łodzi.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Ponadto trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Aby otrzymać świadczenie, należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.

komentarze (13)
Dodaj komentarz

Ja ani NIKT z mojej rodziny czy znajomych NIE zagłosuje na KOalicje! WARA od naszych dzieci pedryle! Widać że państwo prawo jest im pojęciem obcym. Dokonują linczu na księdzu nieboszczyku na podstawie niezweryfikowanego przez nikogo pomówienia, bo widocznie atmosfera linczu jest im bliska ideowo i mentalnie. Po co wrzeszczeć przy każdej okazji konstytucja ? Skoro ma się ja głęboko w d.... i skazuje ludzi bez dowodów i wyroku? Zabraniają mówić ludziom o swej religijności, a na potęgę afiszują się ze swą seksualnością. To, co od początku istnienia ludzkości w każdej kulturze było tabu, staje się hasłem na sztandarach. To zaś, co zawsze budowało tożsamość każdej społeczności (religia, naród, historia), jest usuwane z przestrzeni publicznej i traktowane jako zagrożenie. Czy jest przyszłość dla zbiorowości, która próbuje żyć w tak odwróconym porządku? LGBT to organizacja popierająca ludzi których należałoby leczyć. Ludzi wokół LGBT należałoby poddać leczeniu, bo są to osoby chore! Takim programem jaki macie wy z KOalicji nie wygracie bo Polacy o niczym innym nie marzą tylko o promocji LBGT,walucie euro ,która pogrąży gospodarkę i wywoła drożyzne,o molestowaniu dzieci genderem itd,itd....BOŻE CHROŃ POLSKĘ PRZED TAKIMI PRZEDSTAWICIELAMI W UE! NIE głosuje na Koalicje!

jak się nie ma na dzieci to się dzieci nie robi a nie się żuli jak ostatni menel od państwa

glosujac na PIS rodzice dostaja wsparcie, glosujac na KOalicje rodzicom dzieic beda odbierane i dawane w łapska 2 homosi wybor nalezy do was

taaak? POwiedz to cwelu z PO tym fajfusom od IN VITRO!!!!

A kto dzieci wychowa zastanowić się jest to b ciężką praca nie pisać glupot i nie ponizac matek wsyd rząd musiał to docenić

A kto do tej pory wychowywał dzieci i pracował? Teraz matka odda dzieci rano do szkoły, do przedszkola i siedzi z psiapsiółkami na fejsie, taka jest zarobiona. A odbiera je jak już szkołę zamykają!

Do bełchatowianka Oby Twoja następna ciąża była mnoga to może zmienisz zdanie. No chyba , że pojedziesz do Czech.

Kolejne rozdawnictwo, byle tylko punkty u wyborców złapać. Ciemny lud wszystko kupi...

tak idz glosuj na koalicje i oddaj nasze dzieci dwóm ****om!

Skoro masz taki ból tyłka to rusz się do roboty i machnij sobie jeszcze kilka. Zobaczymy czy będziesz taka cwana. Wy to myślicie że dziecko kosztuje 500 zł A przy nim się leży i pachnie

Jak sobie narobiłaś dzieci to się nimi zajmuj i utrzymuj je za swoje, nie za nasze. W ****ch się wam poprzewracało.

Ja akurat mam dziecko i pracuję na pełen etat, jakoś umiem pogodzić te dwie rzeczy. Nikt nikomu nie każe rodzić dziecka co roku. Ani tym bardziej nikt nikomu nie zabrania pracować. Rozdawnictwo i promowanie bezrobocia. Tyle w temacie.

Zmuszał cię ktoś do rodzenia

dodaj komentarz
Czytaj także