Rejestracja i logowanie

Dziurawe jezdnie po zimie. Kto zapłaci za uszkodzone koła na bełchatowskich drogach?

Wydarzenia 11-03-2019 Autor: magjas
40
Dziurawe jezdnie po zimie. Kto zapłaci za uszkodzone koła na bełchatowskich drogach?

Uszkodzone opony, zawieszenia, pokrzywione felgi, pogubione kołpaki, czas przełomu zimy i wiosny to niestety plaga takowych zdarzeń. Ich powód? Najczęściej jeden i niezmienny od lat: dziury w drogach. Co zrobić, kiedy nasz pojazd na jednym z takich ubytków ucierpi? Poza oczywistą naprawą można też dochodzić swoich roszczeń u zarządcy drogi.

Rokrocznie przy okazji końca zimy temat dziurawych dróg wraca jak bumerang, a wraz z nim uszkodzeń jakie przez nie są wyrządzane pojazdom. Każdy kierowca, czy to samochodu, motocykla czy nawet roweru może się ubiegać o odszkodowanie, ważnie jednak, by pamiętać o zasadach, które ułatwią nam dochodzenie roszczeń.

Sprawa pierwszorzędna – musimy wiedzieć kto jest zarządcą drogi, na której doszło do szkody. Jeśli do uszkodzenia doszło na przykład na drodze ekspresowej, autostradzie lub drodze krajowej kierowca po odszkodowanie będzie zobowiązany zwrócić się do jednego z szesnastu oddziałów GDDKiA, zgodnego z lokalizacją zdarzenia. Jeśli do przykrej, drogowej sytuacji doszło na drodze gminnej, miejskiej lub powiatowej to adresatem naszego roszczenia powinny być właśnie te jednostki.

Sprawa kolejna, to po stronie poszkodowanego leży udowodnienie, że uszkodzenie jego pojazdu nastąpiło na skutek złego stanu drogi i w tym przypadku należy skompletować maksymalnie jak najwięcej dowodów i dokumentów. Najczęściej kierowcy w takich okolicznościach wzywają policję lub straż miejską – notatka tych służb, to mocny dowód, ale warto na miejscu zdarzenia zrobić zdjęcie, a i świadkowie nie zaszkodzą.

Urzędy, a uściślając ich ubezpieczyciele mają 30 dni na uznanie bądź odmowę naszego roszczenia o odszkodowanie. Jeśli okaże się, że nie dojdziemy do porozumienia i otrzymamy odmowę wypłaty odszkodowania, można z powództwa cywilnego wystąpić do sądu.

A jak wygląda ten temat, kiedy przeanalizujemy zeszłoroczne interwencje kierowców z miasta i naszego regionu? Zarówno bełchatowski urząd miasta jak i starostwo powiatowe są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, czyli między innymi na okoliczność przykrych konsekwencji dziurawych nawierzchni.

- Powiat ma łącznie ubezpieczonych 310 kilometrów swoich dróg. W ubiegłym roku dziewięciu kierowców zgłosiło się do nas po odszkodowanie, w czterech przypadkach roszczenie uznano za uzasadnione - informuje nas Krzysztof Borowski, rzecznik starostwa powiatowego.

Kierowcom wypłacono odszkodowania na łączną kwotę 3 tysięcy 292 złotych. Dokładnych danych co do kwot nie mamy jeśli chodzi o drogi miejskie, ale jak informuje nas Kinga Zawodzińska - Bukowiec z Urzędu Miasta:

- Wszystkich zgłoszeń dotyczących uszkodzonych samochodów w 2018 roku było siedem, z czego dwa zakończyły się wypłatą odszkodowania, jedno jest w trakcie likwidacji, a za cztery odpowiedzialny był inny podmiot.

W przypadku wystąpienia szkody na drodze powiatowej, nasze roszczenia musimy kierować do Powiatowego Zarządu Dróg, jeśli chodzi o miejskie drogi to poszkodowany ma dwie możliwości zgłoszenia szkody:

- Albo bezpośrednio występuje do ubezpieczyciela Urzędu Miasta, albo do Wydziału Skarbu Miasta (Urząd Miasta, ul. Czyżewskiego 7). W zgłoszeniu powinien być zawarty opis zdarzenia, oświadczenie świadków zdarzenia bądź notatka policji, jeśli takie posiada, zdjęcia miejsca zdarzenia i zaistniałych uszkodzeń oraz bezwzględnie mapka z precyzyjnie wskazanym miejscem zdarzenia – precyzuje Kinga Zawodzińska - Bukowiec z Urzędu Miasta Bełchatowa.

 

komentarze (40)
Dodaj komentarz

Jeżeli nie widzieliście dziur proszę wybrać się do Sulmierzyce kopalnia kase płaci gminie A drogi jak z Donbasu.

**** pedlastwo zKO tylko LGBT- minus!

Kardynałowie, biskupi i inni zwykli księża dziękują za wskazanie adresów

To grosze. Znam sytuację z Pabianic, że koszty naprawy sięgnęły 30 tys. PLN. I to był jeden samochód. Tylko, że tam poszły dwie felgi aluminiowe 20 cali. I oponki.

widzisz peadle ja swoim seicento przez 22 lata nigdy na zadnej dziuurze nic nie urwalem bo trzeba ujmiec jezdzic trzeba miec łeb zamiast ****a pajacu

Na tej dziurze twój fiacik by się nauczył pływać. I pobił rekord przebywania pod wodą

W marcu ruszy budowa parkingu na oś. Dolnośląskim pod blokiem 315 ?

Nigdy nie ruszy!

Niby czemu nie xd ?

Bo jesteś zbyt nachalny i zrobimy ci na złość.

Nachalny to jest twój sąsiad jak Ty jesteś w robocie xd resztę dopowiedz sobie sam olku Bolku xd

Chyba Cie ponosi z tym parkingiem.

Hej sprytna żebym ja cię dzisiaj nie poniósł xd

lepiej wypłacic za uszkodzenia 3 tysięcy 292 złotych,niż naprawic zawsze to mniejszy koszt

a może po prostu zwolnić?... polecam... za rzadko zwalniamy w życiu, a dziury są skuteczniejsze od progów zwalniających.

A może wrócić do ery dinozaurów? Bo i po co komu jakieś drogi?

Kaczor zrobi nowe 500+

Byłem jedna z osób które otrzymały odszkodowanie. Dokładnie 360 zl za uszkodzenie amortyzatora. Kwota pokryła 100 % cene amora ( zamiennik z górnej pólki , naprawa u taniego mechanika).

A wiesz dlaczego Cię mimo wszytsko zrobili w ****a? Bo amory się wymienia zawsze parami.

Droga z Łękawy na wodnik gorsza niż po bombardowaniu w Donbasie.. Panie wójćie wezmiesz się Pan za ta droge czy kocykiem mamy sobie zatkac te dziury...

To jest droga Nadleśnictwa!

Zapraszam do Zdzieszulic Górnych. No qwa, jak po ataku bombowym. Jedyne, co można robić, to decydować, w ktorą dziurę się wpitolić. Czas najwyższy wymienić nawierzchnię, bo ta, która jest już 10000000 razy łatana, nie nadaje się do niczego. Chyba trzeba będzie pisemko do gminy zacząć tworzyć....

Fakt. Najpierw huśtawka z jednej strony. Później dziurska. A to przecież dość uczęszczana droga. Ciężarówki i autobusy jej nie oszczędzają.

Należy pisać skargi do powiatowego zarządu dróg w belchatowie i adresowac je na P. Jerzego Michalaka. Może w końcu kiedys pojda po rozum do glowy, w co watpie. 3 tysiace na odszkodowania w calym roku to kropla w morzu z kosztem remontu drogi. Po co remontowac lepiej placic odszkodowania. Kpina

Droga przez Mazury. Katastrofa. Ale to już gminy nie miasta.

to wina tuska !!!

W PL właśnie ustalenie kto odpowiada za drogę jest najtrudniejsze. Umyślnie zagmatwane są te papiery, by nie dało się jednoznacznie tego określić. Nie znam nikogo komu by się udało uzyskać odszkodowanie w ten sposób.

Uwierz, dostalem za oponę, uszkodzona felgi. Wszystko z górnej półki bo to ubezpieczyciel przysyła swojego rzeczoznawcę do Ciebie celem wyceny. Jak dojdzie do zdarzenia zrób zdjęcia dziury w jezdni., dołacz oświadczenia 2 świadków lub wezwie na miejsce Policje- wtedy trzeba liczyć się z tym, że w protokole napiszą o konieczności transportu uszkodzonego samochodu laweta, co najwyżej podniesie koszty ubezpieczyciela. Później ustal kto jest zarządca drogi i złóż dokumenty. Po moim piśmie UM juz na drugi dzień zlecił łatanie dziury.

Coś w tym stylu tylko że na 10 zgłoszeń 9 odpada. To nie takie chop siup wziąść kasę zabrać złodziejom. Świadkowie nie mogą być z rodziny i musi być ich minimum 2.

Droga Kluki - Nowy Janów koszmar!

kluki nowy Janów, Słupia - Kurnos- Nowy Świat, centrum powiatu i taki syf, ludzie z całej polski jeżdżą do elektrowni/kopalni i widza jakie piękne drogi są, ...

Wójt koc wziął się za oszczędzanie! 6 osób zwolnił 6 przyjął na wyższe stawki. Ja jestem rozczarowany, że na niego postawiłem, a wy?

moze mi ktos wytłumaczyć dlaczego drogi powiatu bełchatowskiego są tak słabe skoro powiat bełchatowski jest najbogatszym powiatem w całym województwie ???

zapomniałeś jak obecny wicestarosta z Janiszewskim ( obecnie radny powiatu bełchatowskiego) łatali dziury w drodze w fleszach kamer?. Teraz może też wezmą się do roboty?. Najlepiej kogoś krytykować jak się chce dojść do " koryta" a jak się już przy nim jest to zaćma na oczach i głusi na wszelkie skargi

Nie napchali kieszeni jeszcze wystarczająco, jak widać...

Jak reperuja tak maja widziałem jak naprawiali to w worku przyniesli cos czarne wsypali w dziurę posypali piaskiem i przejechali zagęszczarka i jak ma byc dobrze

A dziwisz się ? Muszą mieć co do roboty na przyszłość . 

NOWY ŚWIAT- LUDWIKÓW , NOWY ŚWIAT- KURNOS, NAJGORSZE DROGI W POLSCE - WSTYD, WSTYD

Zgadzam się, ale droga Kurnos-Słupia (w zasadzie, to już Słupia) jest jeszcze gorszy i to od lat.

Istnieją gorsze.

dodaj komentarz
Czytaj także