Rejestracja i logowanie

Ziąb i wszechobecny grzyb. Lokatorzy ''Setki'' narzekają na warunki mieszkaniowe. Co na to władze miasta? [FOTO]

Wydarzenia 06-03-2019 Autor: mjs Foto: mjs
68

Wilgoć, a w związku z tym wszechobecny grzyb na ścianach i suficie, do tego mało komfortowe temperatury w pokojach – z takimi problemami mierzy się rodzina repatriantów z Kazachstanu, która mieszka w bloku przy Czaplinieckiej 100.

Pan Aleksander z żoną i synami przyjechał do Polski z Kazachstanu w 2016 roku. Dokładnie rok temu od władz miasta rodzina otrzymała dwupokojowe mieszkanie w bloku, popularnie nazywanym „setką”. Małżeństwo wyremontowało lokal posiłkując się kredytem i wszystko było w porządku do momentu nadejścia zimy.

- Cały czas w mieszkaniu jest zimno, mamy 18 stopni, dzieci cały czas chore. Musimy dogrzewać się elektrycznymi grzejnikami – mówi pan Aleksander, który w czasie spotkania z nami siedzi przy jednym z takich elektrycznych urządzeń.

Kiedy wchodzimy do pokoju chłopców zdecydowanie czuć wilgoć i charakterystyczny zapach grzyba. Żona pana Aleksandra stara się się te niedogodności niwelować środkami chemicznymi.

- Żona kupuje w sklepie tę chemię. Jak dzieci nie ma w domu, kiedy są w szkole spryskuje i myje ściany. Później wietrzy pomieszczenia zanim dzieci wrócą do domu. Ot i tak mieszkamy – dodaje pan Aleksander.

Rzeczywiście tylko dbałość gospodarzy sprawia, że grzyb nie jest widoczny „na pierwszy rzut oka”, ale wystarczy spojrzeć w mniej dostępne miejsca, na przykład pod parapetem, by przekonać się, że pleśń wdziera się do mieszkania. Pełen obraz wszędobylskiego grzyba można zobaczyć u sąsiadów. Jedna z lokatorek, mieszkająca naprzeciwko pana Aleksandra, wpuściła nas do swojego mieszkania pokazując obraz zniszczeń.

- Czekam na wizytę rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej, dlatego celowo nie pozbywam się tego paskudztwa ze ścian... Sama pani widzi, to wygląda strasznie, no i szkodzi nam, lokatorom - wyjaśnia mieszkanka "Setki".

- Wszyscy ludzie są tacy sami i mają prawo do godnego życia i mieszkania. Powinniśmy mieszkać tak jak lokatorzy bloków na Okrzei czy Dolnośląskim, tam bloki ocieplone, kwiatki rosną, a u nas nic. Ja nie oczekuję dużo, chce mieszkać w normalnych warunkach, przyjechałem do Polski po normalne życie – mówi nam Pan Aleksander.

Pan Aleksander interweniował u zarządcy budynku, czyli w PGMie, ale tam pomocy nie uzyskał. Umówił się na spotkanie z wiceprezydentem Dariuszem Matyśkiewiczem, ten pytany przez nas, czy jest szansa na poprawę warunków rodziny podkreśla, że choć żaden formalny wniosek od pana Aleksandra nie wpłynął, to:

- Jesteśmy po analizie i przeglądzie tej sytuacji. Na ten moment nie widzimy możliwości zmiany mieszkania dla tych państwa. Jesteśmy za to przygotowani do przeprowadzenia drobnych remontów, które pozwolą na poprawę jakości wentylacji w tym mieszkaniu - mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. - Chcemy uszczelnić pewne elementy dachu, które wiadomo, szczególnie po zimie, czyli okresie zamarzania i rozmarzania się uszkodził i to zrobimy w trybie pilnym.

Jak podkreślił wiceprezydent Matyśkiewicz nie jest wykluczone, że mieszkańcy bloku przy Czaplinieckiej 100 doczekają się kompleksowego remontu nieruchomości, bo ten rzeczywiście jest niezbędny. Choć jak podkreśla wiceprezydent, z pewnością nie należy się go spodziewać „na dniach”. Mieszkańcy będą jeszcze musieli uzbroić się w cierpliwość, być może to będzie perspektywa roku, dwóch.

- W przypadku tej nieruchomości niezbędny jest poważny remont, termomodernizacja, wymiana całego dachu, ogólnego odnowienia , ale tu nie będę ukrywał – poszukujemy finansowania zewnętrznego – powiedział wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

 

komentarze (68)
Dodaj komentarz

Matys napewno pomoże, ale swoim pupilką z rodziny...

ruskich sprowadzaja a dla nas Polaków nie ma

Nie ruskich, tylko naszych. Któych, dziadkowie, rodzice wywiezieni zostali na Sybir. Większość nie przeżyła.

Brawo PiS tylko PiS NIGDY więcej po, n ,sld i psl KO i KE trzeba zatrzymać wszystkimi siłami. Nie dla ataków na kościół, NIE dla promocji pedalstwa, NIE dla euro. Chociaz Koalicja Europejska ma jeden plus chcą zlikwidowania bełchatowskiej kopalni i elektrowni i jak wygrają wkrótce belchatowska kopalnia, elektrownia i spoleczki zostaną zamknięte hahaha to jest POwod by na nich glosować emoji

DO ROBOTY PATOLOGIE GONIĆ

patologia to twój mąż i twoje dzieci

Brak odpowiedniego ocieplenia stropodachu wentylowanego. Bardzo częsty problem z którym borykają się mieszkańcy ostatniego piętra w blokach.

za darmo i jeszcze narzekają nieroby

Maja goraco w mieszkaniu jak pan siedzi w takim lekkim ubraniu. Wietrzyc, nie suszyc prania, unikac parowania i zadbac o wlasciwa wentylacje i to wszystko

Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. Źle to oddać z kad dostali czyli do UM . Inni czekają i będą zadowoleni bo wiosna idzie i będzie ciepło i wkońcu się przewietrzy grzyb.

Trochę to dziwne. Taki grzyb powstaje w mieszkaniu gdy brak jest również wentylacji. Okna z PCV, szczelne. Suszenie w domu, bo w tym bloku nie ma balkonów, słabe wietrzenie bo przecież zimno...Może zabudowana kratka kuchenna podczas remontu. Występowanie wilgoci i grzyba jest spowodowane różnymi przyczynami - zla eksploatacja. Nie wiem tylko po co od razu lecieć z tym do mediów. Może trzeba było iść do administracji lub UM?

Bo się kacap chciał pokazać,a może mu coś innego dadzą ,albo jaki sponsor kupi

A nie zastanawia was, że problemy z grzybem dotykają głównie mieszkańców 4 piętra???? I to głównie w przy suficie i pod parapetami....na zdjeciach wyraźnie widać....Gdyby to był problem wietrzenia, czy złej wentylacji to większość mieszkań byłaby w takim stanie??? Felek i cała reszta też nie ma balkonów....oni też źle eksploatują swoje lokale???? To że blok wygląda jak kupa nieszczęścia nie znaczy, że nic ma tam nie być remontowane.....ludzie co z wami????

Media działają cuda...od rana PGM ruszył do pracy i nawet na wypożyczenie dźwigu się znalazło.... trzymamy kciuki za dalsze prace...

Taki wierzący kraj a taki nie empatyczny. Zero współczucia w człowieku i zero zrozumienia. Zgłaszając tą sprawę myślałem o całym bloku i o wszystkich jego mieszkańcach. Łatwo mówić o zakupie nowego mieszkania. Proponuję najpierw zamieszkać w bloku w którym opadają tynki na klatkach schodowych i w którym grzyb zjada wasze nowo wyremontowane mieszkanie a później możecie wyrażać swoje zniechęcenie.

to belchatowskie kopalniaki czyli holota po podstawowce zbieranina z calego kraju ktora dostala za darmo mieszkania i prace z zaplata o 5 ray wieksza niz im sie nalzeala dlatego tacy sa nie przejmuj sie tymi glupkami z kopalni

Może z dala od osób pracujących na kopalni. Pewny jesteś, że to my tak komentujemy. Ile jest mieszkańców Bełchatowa? Ile osób pracyje w kopalni z Bełchatowa?

Nie ma co się przejmować, większość tych ludzi co tu piszą dostała mieszkania z przydziału, albo przejęła po rodzicach a teraz wielkie państwo, kredyty każą brać najlepiej to w frankach szwajcarskichemoji Wszyscy się śmieją że mieszkamy w Chamburku, bo tu same chamy i burki zbierania z całej Polski, nie zdążysz się przewrócić, już wszyscy wiedzą że leżysz. Pozdrawiam serdecznie i życzę wam jak najlepiej w tym Bełchatowskim piekiełkuemoji

Powodzenia z PGM - sama w moim bloku walczyłam z grzybem, miałam temperaturę 17 stopni w mieszkaniu. PGM nie kiwnął palcem, nawet nie odpisywał na moje pisma. Za to, delikatnie mówiąc, mało kulturalne zachowanie niektórych pracowników wołają o pomstę do nieba. Trzy lata walczyłam o ocieplenie bloku, a PGM jeszcze sąsiadów nastawionych anty bardziej podpuszczali, zamiast tłumaczyć, że ocieplenie jest konieczne. Dobrze, że teraz jest Matyśkiewicz, to przynajmniej jest nadzieja. Ja UM sobie odpuściłam, bo to było za wąsatego z Radomska. Na moje pisma UM też nie odpowiadał...

wygląda na to, że Matysek biedny teraz zapiernicza i sprząta po pani "rządzącej"

Na rondzie ma przytułek dla bezdomnych może tam bédzie pasowało

Przy grzejniku, ale w koszulce z krótkim rękawem...

Są ludzie i ludziska czytajac te komentarze. On walczy o wszystkich mieszkańcach 100. Dziękuję dla niego 100 ma już parking dla rowerów. A po drugie oni są Polacy, dziadkow w 36 roku zesłani do Kazachstanu. Oni 11 lat starały się żeby wrzucić do Pl. No nie stety jak widać belchatów to tylko dla nie których buraków które sami nic w życiu nie osiągnęły.

Pan z Kazachstanu? Że po polsku ciężko napisać poprawnie? emoji Taka jest burza w komentarzach ponieważ artykul został napisany z takinmyślą wydzwiekiem.. wystarczyłoby ze dziennikarz napisalby ze Pan pokazuje swoje mieszkanie na wzor, a poszkodowane rowiez sa inne mieszkania itd. To wina dziennikarza, chcial sensacji i "klikalnosci" wiec jest emoji

Zamykajcie szczelnie okna i chodujcie sobie grzyby.

W latach 70 w Bełchatowie mieszkało około 10.000 mieszkańców jak ruszyła budowa elektrowni i kopalni, to ludzie z całej Polski zjechali się tutaj, bo na mieszkania czekało się stosunkowo niedługo. Wszyscy dostali mieszkania od państwa, z biegiem czasu kto chciał i mógł wykupił te mieszkania za ułamek wartości. A teraz krzyczą co niektórzy żeby kredyt brać. Te komentarze piszą ludzie, którzy przyjechali kiedyś do Bełchatowa za pracą i dostali mieszkanie z przydziału.

Za darmo i jeszcze źle.

Czasowo trzeba przenieść tych mieszkańców na Pabianivką 95 są pewnie jeszcze wolne lokale.

Władze miasta powinny się wstydzić, ludzie od pokoleń czekali na powrót do Ojczyzny, a ci wpakował ich w takie warunki wstyd i hańba, jak by to byli nachodźcy czy Żydzi to by była inna gadka, ale Polaka to można z błotem zmieszać, wstyd i jeszcze raz wstyd, mieli ściągać do kraju repatryjantów, to ściągają inne nacje obce nam kulturowo i religijnie a tysiące Polaków z Kazachstanu czeka, a jak już uda im się tutaj dostać to dostają od polskojęzycznego rządu to co się należy prawdziwemu Polakowi, czyli wielkie Gówno.

Matyśkiewicz do dymisji razem z prezydent ! 

Place zabaw i parki na os Wolność dla pijaków są a dla dzieci wilgoc

Sasza na prezydenta !!!

Sprawiedliwy Bełchatów!!!!

w nowych TBSach też jest grzyb

No to niech sobie remontują a jak nie to niech bujaja się na Kazachstan tam będzie im cieplej i sucho.

Jesteś ****k z małej litery.

Poniżej krytyki....

No teraz zacznie wylewanie gówien " bo im się nie należy, bo sami są sobie winni, bo niech se kupią na kredyt, bo oni są z setki" Hejterzy zazdrośni niech sobie kwiatka w dupę wsadzą i wiośnie gadają .

Popatrzcie sobie na te zdjęcia. Warunki mają super. Ładne mieszkanie, wyremontowane. A wy piszecie, że żyją w nieludzkich warunkach?! Opamiętajcie się! W gorszych warunkach ludzie mieszkają i nie narzekają. Aferę nakręcacie z niczego. A repatriant to też człowiek. Wszystkich ludzi powinno się równo traktować czy repatriantów lepiej?

On sam sobie to wyremontowal, włożył pieniędzy, i co? Na wiosnę znów musi to wszystko wyremontować??????

Umiesz czytać ze zrozumieniem????? Wyremontowali sali mieszkanie, nikt im nie dał. Grzyb jest efektem stanu technicznego budynku! Czaisz? Widzisz różnicę???

Są ludzie, którzy nie zasługują nawet na prąd w mieszkaniu. Kto to powiedział ?

To długo nie czekali,ja czekałam 8 lat.Marzy sié Okrzei I co jeszcze?

A wiesz ile Ci ludzie czekali na powrót do ojczyzny?

Mam do sprzedania jak chcesz na Okrzei 70m

Widocznie nie zasłużyłeś, żeby dostać szybciej. Ciesz się, że masz a nie głupio gadasz

Jak się dba tak się ma! Mam babcie na setce i zero grzyba cieplutko vemoji

Zapewne nie mieszka na 4 piętrze! Zastanów się co piszesz!

Jak nie pasi to do siebie niech wracają!!! To nie prawda,że jest zimno.Do siebie I tam się domagać ,a nie u nas.

No właśnie wrócili do siebie... Radzę zapoznać się z definicją słowa "repatriant"...

przeciez oni sa u siebie baranie

Niektórzy niestety nie wiedzą. Głupio komentować za to potrafią.

A ty do szpitala głowę leczyć! Idiotów jak widać nie brakuje. Poczytaj najpierw kim są repatrianci... Poza tym nie TYLKO ONI mają ten problem! Czytaj, e zrozumieniem!

To b.źle świadczy o władzach miasta ,

To jest szczyt wszystkiego żeby ludzie mieszkali w takich warunkach .. Tam też mieszkają normalni ludzie z dziecmi! A Państwo nie może nic z tym zrobić to niech się zamienia i pomieszkaja w takich warunkach .. Ludzi powinno się traktować równo a nie dzielić na lepszych i gorszych...

Hola hola... Te mieszkania są z przydziału, jak komuś nie pasuje to niech kupi sobie mieszkanie w "normalnym" bloku i zacznie żyć na własny rozrachunek to zobaczy ile utrzymanie takiego mieszkania kosztuje emoji

Brawo za głupotę.....płacą czynsz nie mniejszy niż na osiedlach, media i całą resztę....problem najbardziej dotyka 4 piętra.... za darmo nie mieszkają. A I pewnie jakby była możliwość wykupienia to większość by wykupiła.

Mieszkanie otrzymali... niech sobie wezmą kredyt i kupią mieszkanie. Wtedy będą mogli wybierać lokalizację, metraż, jakość. Ktoś, kto dostaje - najwięcej wybrzydza. Do czego to doszło?! Polska rodzina nie dostanie, ale oni przyjechali z Kazachstanu.

A to jaka jest deklu rodzina jak nie Polska

No i co że z Kazachstanu?

Może nie mają pieniędzy na kupno własnego? Takie to proste! Idź i kup! Jezu, jakie bezmózgi durne! Poza tym wiesz kto to repatriant ignorancie????

Oby Pana/Panią lub Waszych bliskich nigdy taka sytuacja nie spotkała. Trochę empatii. To czy są z Kazachstanu czy z Polski to nie ma znaczenia bo to są LUDZIE A NIE SWINIE że mogą w nie ludzkich warunkach żyć.

No i co z tego, że z przydziału???? Rok czekali i się doczekali... grzyba. No super. Żeby kupić, trzeba mieć za co ciemnoto. Myślisz, że jak ma z "przydziału" to ma za DARMO??? Też jest czynsz, opłaty licznikowe. Zastanów się co piszesz, bo widzę, że jakaś oderwana od pługu jesteś.

Pewnie, że jest czynsz i opłaty. Ale raty kredytu nie ma. To duża różnica.

Zazdrość was ludzie zżera??? Też się trzeba było starać o takie.

Jak by dostał na setce, to zaraz by nosem kręcił.

a władze miasta wolą stawiać sady jabłoniowe i tężnie

Dokładnie! Za tą kasę mieliby a termomodernizację czy wymianę dachu... Ale za to mieszkańcy mają miejsce, gdzie nie ma kszty cienia, bagno jest na wiosnę i jesień. Nie ma co-miejsce odpoczynku hahaha

dodaj komentarz
Czytaj także