Rejestracja i logowanie

Koniec z dotychczasowymi dowodami osobistymi. Od marca każdy będzie miał czip

Wydarzenia 21-02-2019 Autor: rk Foto: ministerstwo cyfryzacji
17

Nadchodzi kres ery znanych nam dotychczas plastikowych dowodów osobistych. Od 4 marca, wszystkie wydawane dokumenty będą miały nowe, cyfrowe oblicze. Mają posiadać warstwę elektroniczną oraz zostaną wyposażone w czip.

E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – dodaje.

Zgodnie z założeniami, nowy dokument ma dać nam sporo nowych możliwości i ułatwić życie. Dzięki umieszczonemu czipowi, będzie można błyskawicznie potwierdzić nim tożsamość, co będzie przydatne podczas legitymowania lub przy ustalaniu wizyty lekarskiej. Dzięki e-dowodom będziemy mogli też podpisać dokumenty oraz korzystać z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. Nowe dowody osobiste mają być bezterminowe, a wymianie będą podlegały jedynie na wniosek właściciela.

Jednak zanim pożegnamy erę starych dowodów, a powitamy ich elektroniczną przyszłość, czeka nas małe zamieszanie.

Od środy, 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone mogły zostać obsłużone. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 r. (te osoby dostaną już dowody z warstwą elektroniczną).

Z kolei każdy, kto chciałby złożyć wniosek o dowód na starych zasadach bezpośrednio w urzędzie, ma na to czas do 1 marca do godziny 11:30. Warto się więc pospieszyć lub odłożyć sprawę do 4 marca. Po tym terminie przyjmowanie wniosków zostanie chwilowo wstrzymane. Nie będzie też można załatwić innych spraw związanych z dowodami, np. odebrać gotowego już dokumentu.

Stare dowody będą funkcjonować do 2029 r. Oznacza to, że nie musimy wymieniać starego dowodu na nowy, aż do momentu, kiedy upłynie jego ważność, chyba że sami zadecydujemy o przejściu na e-dokument.

komentarze (17)
Dodaj komentarz

nie lepiej od razu podskórny chip? będzie wszystko pod ręką dowód, prawko, karta bankomatowa itd. wszystko w jednym palcu emoji tylko jest problem pojawią się '''obcinacze tożsamości'' czyt. palców.... :-)

Niech ktoś napisze ile to będzie kosztowało.

"Dzięki umieszczonemu czipowi, będzie można błyskawicznie potwierdzić nim tożsamość, co będzie przydatne podczas legitymowania (...)" A to obecnie panowie policjanci czytać nie umieją, i nie potrafią określić tożsamości podczas legitymowania? Może napiszcie prawdę po co to ma być?

A ja kupe robie i co na oczyszczalni powiedza ty ..... twoj kod kreskowy ma raka i noe chlaj tyle tluszczy???

no jak auta bez kluczykowe,wygoda nie dla właściciela tylko złodzieja to samo będzie z dowodami

Po co komu wstrzykiwać chipy jak każdy z was ma dobrowolnie chip, przy sobie, w postaci smartfona.

pocałujecie mnie w d..... eurolewaki nie pozwole na zadne namierzanie

Jak masz w d... eurolewaków to gdzie masz Płaszczka, który wymyślił rejestrowanie kart SIM żeby wiedzieć gdzie jesteś, co robisz albo co zamierzasz robić?

ja mam Prawo i Sprawiedliwość głeboko w SERCU a ciebie moge na morde walic POpaprancu

Uwaga na E. coli. Takie ich nagromadzenie w sercu jest zagrożeniem dla rozumu. I potencji.

Jeszcze trochę i będą nam wszczepiac czipy, ale prędzej ich ch..j strzeli niz im pozwolę

Następne chipy będą już wszczepiane przy urodzeniu. Tak jak kolega pisze Era niewolnictwa rozpoczęta. Kamerowany każdy krok

Era niewolnictwa rozpoczęła się w momencie, powstania pierwszego zorganizowanego państwa, wieki temu. Teraz to tylko kolejna ewolucja emoji

Bedzie mozna brac pozyczki na cudze dowody jednym kliknieciem.

Tak już frankowicze nabrali i co teraz płaczą chcesz bierz a pewnego ranka się obudzisz i zobaczysz że jesteś goły pójdziesz na ulice i tam się okaże że nie ma miejsca wszystkie zajęte Co zostało sznurek a niech rodzina spłaca

Ja wziełam kredyt we frankach i jakoś nie płaczę

Początek niewolnictwa się zaczyna teraz dowody a potem my

dodaj komentarz
Czytaj także