Rejestracja i logowanie

Długie kolejki odejdą w niepamięć. Dziecko zarejestrujesz elektronicznie

Wydarzenia 30-05-2018 Autor: mjs
5
Długie kolejki odejdą w niepamięć. Dziecko zarejestrujesz elektronicznie

Dziś rusza projekt e-usługi, który ułatwi życie świeżo upieczonym rodzicom. Od 1 czerwca narodziny syna bądź córki będzie bowiem można zgłosić przez internet, to konsekwencje przyjęcia przez rząd projektów Ministerstwa Cyfryzacji. Z "wirtualnej" rejestracji oczywiście będą też mogli skorzystać bełchatowianie.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory rodzice musieli w tym celu osobiście odwiedzić odpowiedni Urząd Stanu Cywilnego. Z dniem 1 czerwca rusza możliwość rejestracji narodzin za pomocą systemu internetowego, warunek jest jeden: rodzic musi mieć aktualny tzw. Profil Zaufany. Na stronie www.obywatel.gov.pl można wybrać usługę rejestracji narodzin.

- Osoby uprawnione do zgłoszenia dziecka, czyli w pierwszej kolejności są to rodzice wypełniają na tamtejszej stronie formularz, wpisując wszystkie wymagane dane do rejestracji urodzenia. Formularz przesyłają do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego, a ten właściwy USC wynika z miejsca urodzenia się dziecka. Urzędnicy mają jeden dzień roboczy na sporządzenie aktu urodzenia na podstawie zgłoszenia przesłanego przez internet – wyjaśnia Kinga Jackowiak – Kulhawy kierownik bełchatowskiego Urzędu Stanu Cywilnego

Odpis aktu urodzenia, a wraz z nim powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu w zależności od wybranej przez rodziców opcji może zostać przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej.

Jak podkreśla Kinga Jackowiak – Kulhawy o tym czy w Bełchatowie, podobnie zresztą jak w całym kraju internetowa forma rejestracji maluchów się przyjmie będzie można powiedzieć najwcześniej za trzy miesiące.

komentarze (5)
Dodaj komentarz

A już myślałam, że chodzi o elektroniczna rejestracje do lekarza emoji co o wiele bardziej umiliłoby życie rodzicom, szczególnie jeśli chodzi o przychodnie TCM i rejestrację dziecka.....

Proponuję zmienić przychodnie, skoro jest Pani taka niezadowolona.

Super ja dla siebie akt zgonu w niedługiej przyszłości załatwię elekronicznie

http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/w-belchatowie-urodzilo-sie-ponad-tysiac-dzieci-w-2012-roku,1688221,art,t,id,tm.html - średnio w Bełchatowie rodzi się troje dzieci dziennie. Nawet jak rodzice pójdą do USC tego samego dnia i nawet o tej samej godzinie to nie będzie długiej kolejki.

Długie kolejki... jakoś się z tym zjawiskiem w USC nie spotkałem, wszystko od ręki załatwione. Kolejki to są do lekarzy...

dodaj komentarz
Czytaj także