Rejestracja i logowanie

Zelów i Buczek na łączach ze stacją kosmiczną. Obejrzyj nagranie rozmowy uczniów z astronautami [FOTO][VIDEO]

Wydarzenia 26-04-2018 Autor: mj-s Foto: mj-s
0

Choć nie obyło się bez kłopotów, to jednak udało się! Dziś w Buczku połączono się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Buczku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie i łaskiego Liceum Ogólnokształcącego dzięki temu odbyli kosmiczną - dosłownie i w przenośni – rozmowę i dołączyli do nielicznych w Polsce, którzy tego spektakularnego wyczynu dokonali!

Połączenie trwało zaledwie 10 minut, ale do tej rozmowy przygotowywano się przez długie miesiące. Szereg formalności z NASA, rozwikłania i ułożenia technicznych aspektów łącza, wreszcie skonstruowanie najciekawszych pytań. Czas połączenia ze stacją kosmiczną maksymalnie pozwalał na zadanie piętnastu - uczniowie trzech szkół wybierali pytania w specjalnym konkursie. Po pieczołowitych przygotowaniach nadszedł moment kulminacyjny – połączenie. Pierwotnie wyznaczono je na 12.52, wywoływanie stacji zakończyło się jednak fiaskiem. Na kolejną szansę trzeba było poczekać półtorej godziny. O 14.25 ponowiono próbę połączenia i udało się!

- Jesteśmy prawie pewni, że jakiś problem wystąpił na stacji kosmicznej. Z naszych informacji wynika, że u nas wszystko było ok. Nie zmienialiśmy ustawień i przy drugim przelocie wszystko zadziałało – mówił chwilę po połączeniu Łukasz Borowski, z sekcji łączności w TSiR "Jupiter" przy elektrowni Bełchatów i dodaje: - Można powiedzieć, że mieliśmy tutaj w Buczku małe Houston nadzorujące loty kosmiczne. Ciężko jest opisać emocje, jakie towarzyszyły temu połączeniu... Kiedy usłyszałem w końcu odpowiedź astronauty, to trochę poczułem się jak na filmach w kontroli lotów Houston, kiedy wreszcie słychać, że jest łączność. To było poczucie ulgi, ale też wielka radość.

O wielkich emocjach mówi też Aleksandra Pokorska, licealistka z Zelowa. To jej w udziale przypadł zaszczyt wywoływania stacji kosmicznej.

- Mieliśmy już czarny scenariusz przed oczami. Emocje były bardzo duże, bo po każdym kolejnym wywołaniu, gdy zalegała cisza, nerwy były coraz większe. Jednak w końcu się udało i wszyscy jesteśmy szczęśliwi - mówi Ola i dodaje: - Na pewno ta chwila zostanie mi w pamięci do końca życia.

Emocje były tak wielkie, że nasi rozmówcy podkreślają, że kompletnie nie pamiętają odpowiedzi amerykańskiego astronauty Ricky'go Arnolda z którym rozmawiali. Ale na analizę rozmowy będzie z pewnością sporo czasu. Cała rozmowa była bowiem nagrywana i zapewne jeszcze nie raz nagranie to będzie odtwarzane.

O co pytali uczniowie? Poniżej lista piętnastu pytań:

 1. Jakie było najbardziej interesujące zdarzenie, jakie spotkało cię podczas podróży w kosmosie na stacji kosmicznej?
 2. Jakie eksperymenty naukowe przeprowadza się obecnie na stacji kosmicznej?
 3. Czy możesz opisać jak wygląda zorza z ISS i co czułeś, gdy zobaczyłeś ją po raz pierwszy?
 4. Czy przebywanie w kosmosie przyczynia się do szybszego starzenia się komórek?
 5. Co czują astronauci, gdy zbliżają się do Ziemi podczas powrotu?
 6. Co myślisz o znaczeniu szkolnych kontaktów radiowych?
 7. Jak astronauci spawają metal podczas naprawiania szkód na ISS?
 8. Jak komunikujesz się ze swoją rodziną?
 9. Co robicie, gdy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeden z was zachoruje i, na przykład, potrzebuje natychmiastowego usunięcia wyrostka?
 10. Jak często musicie poprawić orbitę ISS aby ominąć kosmiczne śmieci?
 11. Jakie umiejętności są najważniejsze, aby zostać astronautą?
 12. Czy trudno jest przyzwyczaić się do stanu nieważkości?
 13. Czego najbardziej nie lubisz w przebywaniu w kosmosie?
 14. Jak bardzo trenowanie pomaga ci radzić sobie z psychicznymi i fizycznymi zmianami które zachodzą podczas podróży w kosmos oraz z powrotem?
 15. Jak długo może maksymalnie trwać twoja misja w kosmosie?

 

 

 

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także