Rejestracja i logowanie

Nie zapomnij przestawić zegarka! To może być ostatnia zmiana czasu

Wydarzenia 23-03-2018 Autor: KCI Foto: pixabay
7
Nie zapomnij przestawić zegarka! To może być ostatnia zmiana czasu

Dłuższy dzień kosztem godziny snu? W najbliższy weekend przywitamy czas letni, co jednych cieszy, innym kojarzy się tylko z wcześniejszym wstawaniem. Czy będzie to ostatni rok ze zmianą czasu w naszym kraju.

Zmiana czasu na letni przypada w niedzielę, 25 marca zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00. Zyskamy dodatkową godzinę w ciągu dnia i po raz kolejny będziemy przyzwyczajać się do wcześniejszego wstawania. Zaletą zmiany czasu miały być korzyści ekonomiczne, wynikające z oszczędności energii i efektywnego wykorzystania światła dziennego. Nie brakuje jednak głosów za pozostawieniem czasu letniego na stałe.

Raport Fundacji Republikańskiej "Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu" wskazuje np. na szkodliwe skutki społeczne zmiany czasu takie, jak: kłopoty z bankami, większa liczba wypadków drogowych oraz opóźnienia kolejowe. Zmiana czasu kojarzona jest także z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem oraz mniejszą wydajnością w ciągu dnia.

W Polsce zmiana czasu funkcjonuje nieprzerwanie od 1977 roku. Czas letni wprowadzany jest również w blisko 70 państwach. Być może 2018 rok będzie ostatnim, w którym przestawimy zegarki w naszym kraju. Zgodnie z propozycją posłów PSL z 2017 roku, którą poparła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych, Polska miałaby zrezygnować ze zmiany czasu i pozostać przy czasie letnim. Zmiana miałaby funkcjonować od 1 października tego roku.

O czasie letnim mówi natomiast unijna dyrektywa z 2001 roku, która ujednolica moment jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Kwestia zniesienia zmiany była poruszana w Parlamencie Europejskim już nie pierwszy raz, a przeciw są także Francja, Niemcy, Dania, Finlandia oraz Czechy.

W tym roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku oraz do zmiany przepisów, jeśli okaże się to konieczne.

komentarze (7)
Dodaj komentarz

BEZNADZIEJA kuzwa zimowy czas o WIELE lepszy i bardziej prawdziwy teraz weszlizsmy na jakis z**** europejski falszywy wg slonca czas BEZBNADZIEJ jak ma zostac na stale to tylko ZIMOWY a nie to oszukancze g,o co teraZ

Nie wiem co jest lepszego w czasie zimowym? To że w grudniu jest ciemno o 15 ? Jak zostaniemy na letnim to zyskamy godzinę. No i latem jest dłużej widno.

Dwa tygodnie i się wyrówna. Oby to juz była ostatnia zmiana czasu.

Mi pasuje godzinę krócej będę pracował

Ale mniej zarobisz .....

Już widzę dzieci, które idą po ciemku do szkoły i po ciemku zaczynają naukę. Dla nas dorosłych może to różnicy nie zrobi, ale dla dzieci pozostanie zimą przy czasie letnim może być bardzo trudne. Jeżeli już to niech pozostaną przy czasie zimowym.

dokladnie czas letni czyli oszukanczy wzgledem pozycji slonca jeast tylko dla nierobow z biór ktorzy porACUJE 8-16 tio jest oszuykancy czas nierobow z UE jak ma nie byc zmian to tylko zostawic czasZIMOWY!!!!!!!!!!! orawdziwy!

dodaj komentarz
Czytaj także