Rejestracja i logowanie

500+ dla niepełnosprawnych. Kto może liczyć na świadczenie?

Wydarzenia 02-12-2019 Autor: rafkur
7
500+ dla niepełnosprawnych. Kto może liczyć na świadczenie?

Prawie 24 tysiące wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych wpłynęło do 8 listopada do jednostek ZUS w województwie łódzkim. Niepełnosprawny nie oznacza jednak niezdolny do samodzielnej egzystencji. Kto więc może ubiegać się o tzw. "500 plus dla niepełnosprawnych"? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że wiele osób ma problem z rozróżnieniem pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pojęcia te są mylone i traktowane jako jednoznaczne, a różnice między nimi są istotne, szczególnie w kontekście świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. Tymczasem to nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu świadczenia.

Od początku października do 8 listopada w jednostkach ZUS na terenie województwa łódzkiego wydanych zostało ponad 9,4 tys. decyzji w sprawie świadczeń uzupełniających. W 94% rozpatrzonych spraw wydano decyzje przyznające świadczenie. By uzyskać świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych, konieczne jest złożenie wniosku i spełnienie warunków ustawowych. Najważniejszym z nich jest niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji jest orzekana przez lekarza orzecznika ZUS. Jeśli wnioskujący nie jest w posiadaniu takiego orzeczenia, ale istnieją przesłanki do tego by uważać wnioskującego za osobę niesamodzielną, nie ma przeszkód w złożeniu wniosku. W takich sytuacjach do wniosku powinno się dołączyć dokumentację medyczną, która będzie pomocna przy wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika. W trakcie realizacji wniosku, zainteresowany zostanie zaproszony na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, a jeśli z uwagi na stan zdrowia, nie będzie mógł stawić się na badanie, lekarz na badanie przyjedzie do miejsca jego pobytu. Komu więc przyznaje się niezdolność do samodzielnej egzystencji?

- Osobie, która nie tylko jest niezdolna do pracy, ale także potrzebuje pomocy drugiej osoby w zaspokojeniu podstawowych czynności życiowych. Opiekun robi więc zakupy, przygotowuje posiłki, karmi, pomaga w codziennej higienie, poruszaniu się, prowadzeniu gospodarstwa domowego, procesie leczenia, rehabilitacji i kontaktach ze światem zewnętrznym – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. 

Osoby niepełnosprawne, stopień niepełnosprawności ustalają w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Często są to osoby pracujące i prowadzące aktywny tryb życia. Mogą mieć orzeczony lekki, umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności, ale to nie znaczy, że są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Pamiętajmy więc, że to nie stopień niepełnosprawności decyduje o świadczeniu uzupełniającym, ale niezdolność do samodzielnej egzystencji orzekana przez lekarza orzecznika ZUS. I to jej brak może być powodem odmowy prawa do świadczenia.

komentarze (7)
Dodaj komentarz

Zanim niepełnosprawni wezmą swoje 500+, będą musieli dołożyć się do emeryckich 13-tek.

"biedny" górniczy emeryt mający 4700 zł na rękę dostanie od rządu dodatkowo 1000 zł brutto. Nie wierzę, że rząd mówi o sprawiedliwości.

Jestem Wesoły Romek proszę o zasiłek

mi dajcie nalerzy mi sie za walke z faszyzmem

A czy sprawny fizycznie ale niezdolny do samodzielnego myślenia też może być? W takim wypadku to większość bełchatowian chodzących na wybory może śmiało składać wnioski????

a na kogo głosują myślący samodzielnie ? 

Na pewno nie na tych którzy właśnie chcą zabrać dotacje do żłobków prywatnych.

dodaj komentarz
Czytaj także